Osvětlete svůj exteriér: Bezpečné a efektivní venkovní osvětlení
Venkovní osvětlení umožní bezpečný pohyb po pozemku a dává signál, že dům není prázdný. Zahrnuje však i zahradní dekorativní světla, která dodávají atmosféru.
V kategorii venkovního osvětlení lze vybírat z širokého sortimentu a podle různých kritérií, z nichž nejdůležitější je odolnost a bezpečnost. Světla ven musí dobře odolávat především dešti a vlhku, a pokud jsou upevněna na fasádě, měla by dobře držet, aby je například neshodil vítr.
Světla namontovaná na stálo mohou být vybavena senzory pohybu a měla by splňovat určitá specifická kritéria. Není například dobré, když lampa nad vchodem příchozího oslňuje, což lze řešit volbou matného skla nebo nepřímého světla. Senzor pohybu patří mezi jednoduchá a účinná bezpečnostní opatření, a navíc díky němu ušetříte za elektřinu. Cestou k úsporám je i použití LED technologií.
Při montáži světla berte v úvahu i zdánlivý detail, jakým je nasvícení čísla popisného, což se hodí pro návštěvy a kurýry. Při výběru světla je proto vhodné volit jakkoli nastavitelný typ, díky čemuž paprsky snadno nasměrujete, nebo namontovat venkovní světlo tak, aby osvítilo tabulku s číslem shora.
Raději bez kabelu
Řešíte-li dočasné osvětlení třeba pod pergolu nebo na stavbu, vyberete si z nabídky přenosných závěsných či stojanových světel. Jejich konstrukce musí být dostatečně odolná a bezpečná, aby mohla být venku používána.
Nepotřebujete-li však zrovna bytelnou montážní lampu, poslouží na zahradě i žárovkové osvětlení, které často tvoří šňůra s LED světly, jež jsou uzavřena v plastových imitacích klasických žárovek. Jde o „studené“ jisté světlo, které posvítí na cestu a dokreslí atmosféru pod pergolou, ale na práci bývá tento typ osvětlení nedostatečný. Každopádně se u těchto světel lze spolehnout na vysokou odolnost proti dešti a relativní nerozbitnost plastových krytů žárovek.
Přenosná světla obvykle vyžadují kabely. Ty nakupujte kvalitní, využívejte speciální voděodolné kryty spojek nebo kabely, které mají zásuvky s plastovými kryty s pružinou.
Není dobré, když lampa nad domovním vchodem příchozího oslňuje.
Kabely je lepší zavěsit, než aby ležely na zemi, a pro dlouhodobější používání se doporučuje uložit je do mělkého výkopu vysypaného pískem. Nebo používejte akumulátorové světlo. Menší typy lze často dobíjet přes USB kabel, vysoce výkonná svítidla vyžadují nabíječku. Posvítí však velkoryse a výdrž baterie lze většinou ovlivnit nastavením intenzity světla.
Důležité údaje svítidel:
- Příkon (W): značí okamžitou spotřebu elektrické energie ve wattech (W), ale neoznačuje svítivost jako u klasických žárovek. Platí však, že vyšší příkon svítidla znamená větší spotřebu a větší světelný tok, tedy svítivost.
- Světelný tok (lm): udává, jak moc bude dané svítidlo svítit. Čím více lumenů (lm), tím více světlo svítí.
- Vyzařovací úhel: udává úhel, pod kterým je světlo vyzařováno. Čím je úhel vyšší, tím větší plochu dokáže osvětlit. Pro osvětlení většího prostoru volte svítidla s úhlem 120° a více.
- Stupeň krytí (IP): v prvním čísle udává stupeň krytí před nebezpečným vniknutím cizích předmětů a druhé číslo značí stupeň krytí před vniknutím vody. Venkovní svítidla by měla mít minimálně IP44.
Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock