Efektivní vytápění dřevem: Jak vybrat správný kotel či kamna

Kamna na dřevo rychle vytopí prostor

Kamna jsou nejjednodušší cestou k rychlému zatápění polínky. Foto: Shutterstock

Kotle ani kamna na dřevo nejsou minulostí a mohou sloužit velmi efektivně. Řada důvodů pro spalování dříví je ekonomická, ale o to větší má smysl investice do kvalitního topidla.

Podíváte-li se na internetový vyhledavač zboží Heureka, najdete tam více než sto kotlů na dřevo v cenovém rozpětí od několika desítek tisíc korun až po částky přesahující sto tisíc. S kotli na dřevo se tedy nadále počítá, a pokud chcete v domě topit dřívím efektivně a pohodlně, je kotel tou správnou cestou. Řešení typu kamen, krbů, ale i sporáků je pro mnoho majitelů chat a chalup dostupnější a snazší.

moderní kotel na dřevo s připojením k elektřině

Moderní kotle na dřevo vyžadují i připojení na elektřinu. Foto: Shutterstock

Nejdůležitější je výběr kotle, a to podle několika základních parametrů. Je třeba vědět, že vhodný není nadměrně výkonný kotel, protože se příliš často spíná a nepracuje v optimálním režimu. Požadované intenzitě vytápění naopak nebude stačit kotel s příliš nízkým výkonem a v domě bude zima. Je tedy nutné provést výpočet, který umožní zvolit optimální výkon kotle, zahrnující velikost vytápěných prostor i hodnoty tepelných ztrát.

Moderní kotle na tuhá paliva potřebují připojení na elektřinu, protože využívají zplyňovací spalování. To vyžaduje ventilátor, který zajišťuje přísun čerstvého vzduchu do hořáku a kontrolu nad spalovacím procesem. Regulační elektronika rovněž vyžaduje elektřinu.

Palivové dřevo

Kamna i kotle mohou dobře spalovat dřevo různé velikosti i kvality. Foto: Shutterstock

Kotel vybírejte i podle druhu tuhého paliva, které se chystáte používat nejčastěji. Nejlevnější je stále kusové dřevo, ale hodláte-li využít výhod kotlů s automatickým přikládáním, budete spalovat spíše dřevní pelety nebo uhlí. Ověřte také možnost regulace výkonu v závislosti na druhu paliva a intervaly přikládání.

peletový kotel s automatickým dávkováním paliva

Výhody automatického dávkování paliva nabízí i peletkové kotle. Foto: Shutterstock

Dělení kotlů podle spalování

Kotle se dělí podle toho, jak spalují dřevo a dřevní hmotu na:

  • prohořívací
  • odhořívací
  • zplyňovací

Trendem jsou zplyňovací kotle, které dosahují vyšší úrovně spalování díky řízenému přísunu vzduchu ventilátorem.

Zplyňovací kotle

Proces zplyňování se odehrává ve všech typech kotlů, ale u zplyňovacích je podporován ventilátorem. Regulátor provozu kotle tak může přesněji regulovat průběh spalování i jeho výkon. Zplyňovací kotle mají spalovací komoru ze žárobetonových tvarovek, které zlepšují kvalitu hoření. Tato technologie umožňuje splnit přísnější emisní limity.

Prohořívací kotle

Kotle prohořívací spalují volným hořením bez ventilátoru, palivo postupně prohořívá a spaliny procházejí do komína přes vrstvu paliva. Tyto kotle jsou konstrukčně nejjednodušší, snadno se čistí a mohou spalovat jak dřevo, tak uhlí.

Odhořívací kotle

Kotle odhořívací spalují palivo postupně ve spodní části násypky, což umožňuje lepší využití paliva než u kotlů prohořívacích.

Trvanlivost kotle: Klíčový materiál a konstrukce

Životnost kotle ovlivňuje především materiál a konstrukce tepelného výměníku. Ten by měl být vždy vyroben z kvalitního kotlového plechu. Kotle se dále dělí na výrobky s pláštěm z oceli a z litiny. Litinové kotle jsou vhodnější ke spalování méně kvalitního nevysušeného tvrdšího dřeva, ale nejsou ideální pro drobné dřevo a dřevní odpad. Mají účinnost kolem padesáti procent, tedy nejnižší ze všech kotlů na dřevo. Bývají poměrně levné a využijete je nejlépe, pokud spalujete větší množství kusového dřeva rozdílné kvality.

moderní kotle na dřevo jsou komfortní i účinné

Současné typy kotlů nabídnou komfort i účinnost srovnatelné s dražšími způsoby vytápění. Foto: Shutterstock

Ocelové kotle mají účinnost kolem 65 procent a lépe si poradí i s drobnějším dřevem včetně větví a dřevního odpadu. Mezi těmito typy kotlů najdete nejčastěji kotle se zásobníkem, do něhož se sype palivo ve formě dřevních briket nebo pelet a mechanismus kotle pak zajišťuje jeho postupné odebírání.
S úvahami o pořízení kotle z hlediska druhu tuhého paliva souvisí i volba mezi manuální a automatickou obsluhou. Méně peněz za kotel bez jakékoli automatiky znamená časté přikládání. Například automatické kotle na dřevo mají zásobník paliva s podavačem. Ten ovládá automatická regulace, která samočinně řídí výkon kotle v závislosti na teplotě snímané termostatem. Obsluha kotle je pak omezena na nastavení požadované teploty v místnosti nebo teploty vody v otopném systému a na občasné doplnění zásobníku paliva.

Důležitý je tah komína, průměr kouřovodu a velikost vytápěného prostoru

Krbová kamna: Efektivita a výběr výkonu

Zvláště v rekreačních objektech bývají krbová kamna častou volbou a pro tento typ nemovitostí skýtají řadu předností. Hlavní roli při jejich výběru hraje výkon a způsob vytápění. Důležitý je i tah komína, průměr kouřovodu a velikost vytápěného prostoru, ale i tepelné parametry stavby. Musíte se však především rozhodnout, zda kamna budou hlavním, nebo doplňkovým zdrojem tepla. V úvahu připadá obojí. Moderní krbová kamna nabízejí vysokou účinnost, snadnou obsluhu i možnost regulace. Díky tomu lze topit efektivně, aniž byste museli neustále přikládat.

Nejúčinnější kamna se zplyňujícím dvoukomorovým spalováním nabízejí více než 80% účinnost, minimum popela, intervaly přikládání mezi 6 a 12 hodinami, ale především vysokou úsporu paliva. Dřevo totiž nehoří jen ve spodní komoře, ale vznikající dřevoplyn je spalován také v horní komoře.

Správná kouřovina je k vytápění klíčová

Průměr a kvalita kouřoviny i komína jsou pro krbová kamna důležité. Foto: Shutterstock

Teplovzdušná nebo teplovodní kamna: Jaký typ zvolit?

Rozhodnout se můžete i mezi teplovzdušnými a teplovodními kamny. Teplovzdušná krbová kamna jsou určena především pro lokální vytápění místnosti. Trubkový systém, v němž proudí teplý vzduch, jej umožňuje rovnoměrně rozdělit nejen do prostoru, kde stojí kamna, ale jsou-li opatřena výměníkem, jde teplý vzduch také do dalších místností. Pokud mají tato kamna ještě ventilátor, poté, co je výměník teplý, rozhání ventilátor teplý vzduch do systému. Dosahujeme tím až 87% účinnosti. K nejvýkonnějším patří kamna pyrolytická.

Kachlová kamna: Zdravé teplo a optimální vlhkost

Sálavé teplo kachlových kamen má mnoho zdravotních plusů. Šíří se všemi směry, vytváří téměř rovnoměrně vyhřátý prostor a vzduch si udržuje optimální vzdušnou vlhkost mezi 40 až 60 %. Na rozdíl od konvenčního vytápění nedochází k víření prachu. Jiný výkon kamen bude potřeba k vytopení kamenné chalupy a jiný pro nízkoenergetickou stavbu, takže je potřeba vše předem pečlivě spočítat.

Praktické tipy pro efektivní vytápění

  • Nadměrně výkonný kotel není dobrý, protože se příliš často spíná a nepracuje optimálně
  • Topidlo vybírejte i s ohledem na kvalitu dřeva, které budete spalovat
  • U krbových kamen hraje roli kvalita a průměr komína
  • K nejvýkonnějším a nejúčinnějším patří kamna pyrolytická

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Efektivní vytápění dřevem: Jak vybrat správný kotel či kamna