Starý nábytek může s novým nátěrem opět zazářit

nový nátěr židle

Svěží barvy do interiéru přinesou čerstvou energii. Foto: Shutterstock

Chce to ale dodržet správný postup a pracovat pečlivě, aby výsledek opravdu stál za to.

Estetická hodnota a dlouhá životnost jsou hlavní přednosti dřevěného nábytku. Z hlediska řemeslného zpracování i vzhledu mají i starší kousky v současnosti co nabídnout. Zvlášť tradičně laděným interiérům dodají autentický vzhled. Pokud však už nábytek nese více stop používání, než se vám líbí, nebo nehodí-li se stávající odstín k vašemu stylu, nátěrem můžete jeho vzhled proměnit k nepoznání. Navíc ochranou povrchu můžete značně prodloužit jeho životnost.

nový nátěr pro nábytek

Krycí barvy schovají poškozený povrch dřeva. Foto: Shutterstock

Nepodceňte přípravu

Možná už se vidíte, jak se štětcem v ruce kouzlíte s barvou a za chvilku máte vše hotové. Důkladná příprava je však pro perfektní výsledek nevyhnutelná a nakonec může zabrat více času než samotné natírání.

Jako první prověřte, zda jsou všechny části funkční, nikde se nic neviklá, panty a dvířka doléhají tak, jak mají. Zjistíte-li nedostatky, opravte je hned, protože pozdější zásahy by mohly poškodit nový nátěr. Sundejte kování a vyjměte čalouněné části.

příprava povrchu na nátěr nábytku

Příprava povrchu může být zdlouhavá, ale na výsledku je to znát. Foto: Shutterstock

Dokonalý podklad

Než začnete se samotným natíráním, je důležité připravit povrch nábytku. Nejprve odstraňte veškerý prach a nečistoty ze dřeva pomocí suchého hadříku nebo kartáče. Pokud je na nábytku starý nesoudržný nátěr nebo příliš silná vrstva barev, odstraňte je špachtlí, horkovzdušnou pistolí, odstraňovačem starých nátěrů nebo pomocí brusky. V případě potřeby ošetřete dřevo proti dřevokaznému hmyzu. Dírky, rýhy či jiná poškození vyrovnejte tmelem a na závěr všechny plochy pečlivě přebruste jemným smirkem, aby byl povrch dokonale hladký.

oprava nábytku před natíráním

Poškozené části nábytku je potřeba opravit ještě před natíráním. Foto: Shutterstock

Výběr barvy

Nátěrovou hmotu vybírejte podle požadovaného vzhledu, ale také podle toho, v jakém prostředí bude nábytek umístěn a jak moc bude jeho povrch namáhán mechanicky, povětrnostními vlivy nebo vlhkostí. Lazury, oleje, vosky a laky umožní zachovat vzhled dřeva a jejich barevná škála je velmi široká. Pokud chcete zůstat u přírodních materiálů, poslouží například lněná fermež.

Pro krycí barvy vyberte nátěr vhodný pro dřevo, na bázi oleje nebo ředitelný vodou. Ve specializovaných prodejnách vám namíchají jakýkoliv odstín.

Štětec, váleček i stříkací pistole

Před aplikací nátěru si přečtěte pokyny na obalu produktu. Tenké vrstvy nátěru lze aplikovat pomocí štětce, válečku nebo stříkací pistole. Váleček je vhodnější pro větší plochy, zatímco štětec pomůže s detaily. Stříkací pistole dosáhne dokonalého výsledku, ale vyžaduje cvik a hodí se pro větší projekty.

Pracujte v dobře větraném prostoru a dodržujte bezpečnostní pokyny výrobce. Naneste 2–3 vrstvy nátěru podle potřeby, každou nechte dobře zaschnout.

Zvláštní efekt

Pokud máte rádi efekt patiny, vytvoříte ho lehce zbroušením svrchní vrstvy nátěru. Povrch na závěr přelakujte bezbarvým lakem, který dodá odolnost a zvýrazní vzhled.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock

Starý nábytek může s novým nátěrem opět zazářit