Význam osvětlení v interiéru
Při promýšlení interiéru si důležitost osvětlení často ani neuvědomujeme. Přitom je pro atmosféru v místnosti naprosto klíčové.
Zapomeňte na jedno centrální světlo
Doba, kdy bylo standardem jedno centrální světlo uprostřed místnosti, už je pryč a není žádnou výjimkou, že se důmyslné práce s atmosférou místnosti pomocí zápustných svítidel během celkové rekonstrukce dočkají i letité chalupy.
Jak vestavná svítidla modelují prostor
Vestavné osvětlení je vhodné do všech obytných místností, kuchyní, ale i koupelen či chodeb. Instaluje se do stropů a stěn sádrokartonových či dřevěných konstrukcí. Jeho hlavní výhodou je variabilita a možnost rozdělit interiér do různých světelných zón pomocí intenzity osvětlení, jeho odstínu či vzhledu jednotlivých svítidel. Hodí se jak pro centrální osvětlení, tak jako doplňkové či náladové. Na rozdíl od závěsných svítidel nesnižuje strop, což je vítanou předností nejen v podkroví, ale mnohdy i v přízemí starých domů. Podle provedení může být výrazným designovým prvkem nebo naopak takřka neviditelným doplňkem, jenž opticky zvětšuje místnost a eliminuje tmavá zákoutí.
Vytvořte si světelnou scenérii
Pokud chcete v interiéru vytvořit pomocí vestavných svítidel úchvatnou světelnou scenérii, bude nejprve nutné vše dopředu pečlivě naplánovat s ohledem na zamýšlený efekt a připravit elektroinstalaci v souladu s platnými normami, což ovšem pro elektrikáře není žádný problém. Hlavní osvětlení ve stropě lze pro efekt doplnit ještě nástěnnými svítidly nebo přisvícením schodů. Variabilitu umocníte použitím stmívačů, s jejichž pomocí v místnosti snadno docílíte požadované intenzity osvětlení.
Osvětlení pracovních ploch: Bezpečnost a efektivita
Při navrhování osvětlení pracovní desky je vhodné použít více osvětlovacích bodů s větší intenzitou a užším paprskem. Výklopná světla umožní variabilní nastavení směrového sklonu paprsku a tím docílíme lepšího osvětlení plochy pro bezpečnější práci.
Dekorační osvětlení: Zvýrazněte to podstatné
Jeho smyslem je zvýraznit zajímavé prvky v interiéru. Hodí se k nasvícení obrazových galerií, zajímavých artefaktů, dekorací nebo třeba výjimečných architektonických prvků. Pro akcentní osvětlení jsou vhodná vestavná bodová svítidla, která lze nasměrovat požadovaným směrem, případně bodovky s asymetrickým vyzařováním.
Správná intenzita světla pro každou místnost
Správné osvětlení ovlivňuje nejen vizuální komfort, ale také produktivitu a náladu lidí, kteří v něm žijí. Potřebný světelný tok v lumenech (lm) můžeme vypočítat na základě plochy pokoje a požadované úrovně osvětlení (v luxech). Podle využití místností se může dost lišit.
- V kuchyni je zapotřebí jasné osvětlení nad pracovními plochami.
- Kancelář nebo pracovní prostor vyžadují rovnoměrné osvětlení s vyšší intenzitou, typicky kolem 300–500 luxů.
- Obývací pokoj může mít kombinaci více druhů osvětlení, obvykle kolem 100–300 luxů.
- V ložnici zase oceníme měkčí atmosférické osvětlení, typicky kolem 50–150 luxů.
Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock a se svolením firem Ledshopik, A-lux, Dům světel