Princip konstrukce dřevěného stropu

nové stropní trámy

Příklad využití nových stropních trámů v novostavbě roubené chalupy. Foto: Richard Guryča

Jde vlastně o velmi jednoduchý princip konstrukce stropu. Záklopová prkna na trámech oddělují místnost od půdy, a pokud je strop zachovalý, zdobí interiér každého starého domu.

Zátěž a poškození stropních trámů

Stropní trámy vystavené opotřebení provozem domu mohou nést poměrně značnou zátěž. Zvlášť v případě, že v domě přibylo obytné podkroví a na půdě je zvýšený pohyb. Nejhorší je, když do stropu zatéká a trámy jsou dlouhodobě vystavené destruktivnímu působení vody. Takové nadělení vás může potkat při opravě dlouho neobydleného domu, který má poškozenou střechu.

trámový strop s tesařskými značkami

Podaří-li se trámy opravit i s původními tesařskými značkami, dodá to stropu na originalitě. Foto: Richard Guryča

Údržba a renovace dřevěných stropů

Nosnost trámů nelze podceňovat, a pokud jsou jakkoli poškozené, vyžadují opravu dřív, než dojde ke škodám ještě závažnějším. Je-li vše v pořádku, údržba dřevěného stropu včetně trámů není nijak náročná. Zabrat vám může dát odstranění nátěrových vrstev, pokud chcete nechat vyniknout krásu dřeva. Pak nezbude než opalovat, brousit a použít lazuru nebo olej. Výsledek ale stojí za to, protože si lze jen těžko představit útulnější a lépe atmosféru podtrhující prvek v interiéru chalupy než pěkně opravený starý trámový strop.

zachovalé stropní trámy

Krása starých stropních trámů je nenahraditelná a stojí za záchranu i péči vždy, když to jde. Foto: Richard Guryča

Jak opravit poškozený trámový strop

Pokud trámový strop vykazuje jakékoli problémy, většinou nepomohou drobné dílčí opravy. Téměř vždy je potřeba trámovou konstrukci odhalit a zpřístupnit. Teprve tak můžete zjistit rozsah škod a jejich příčinu. Poškozené, prohnuté, shnilé či jinak narušené trámy odstraňte a vyměňte za nové. Cenné staré trámy se mnohdy dají zachránit použitím tesařských technik. Může to znamenat výměnu zhlaví, nahrazení shnilých nebo škůdci narušených trámů novým dřevem či vložení dřevěných „záplat“ na odstraněné poškozené dřevo. Je to ale velmi odborná práce pro mistry tesaře a laickými opravami lze nadělat více škody než užitku.

Protézování a posílení nosnosti trámů

Jedním z doporučených postupů je protézování trámů, tedy nahrazení poškozené části zdravým dřevem. Spočívá v odstranění (odříznutí) shnilé či jinak narušené části, vytvoření „protézy“ z nového dřeva a jejího vložení pomocí tesařských spojů do stávajícího trámu. Spoje lze posílit svorníky ze závitových tyčí, které se prostrčí vyvrtanými otvory skrze spoj a z obou stran stáhnou maticemi. Uhnilé zhlaví lze rovněž řešit tak, že se dřevo odřízne, do kapsy se zabetonuje ocelová patka, na ni se uloží zkrácený trám a k patce se přišroubuje.

dřevěný strop s trámy

Očištění starých vrstev nátěrů dá práci, ale vyplatí se. Dřevo krásně vynikne. Foto: Vladimír Hájek

Zlepšení únosnosti stropních trámů

Jedním z prvních signálů problémů je prohyb nebo houpání stropu, což platí i v případě, že je na konstrukci stropu omítka na deskách. V každém případě je nutné posílit únosnost trámů. Může to být dobrý důvod, proč trámový strop odhalit a dát mu novou krásu, i když se léta ukrýval pod záklopem z prken nebo pod sádrokartonovými deskami.

Je třeba začít odhalením konstrukce z půdy i z místnosti a odstraněním záklopů. Pokud zjistíte, že jsou trámy zdravé, dobře uložené v kapsách a neohýbají se do oblouku, lze jejich únosnost zvýšit poměrně jednoduchým opatřením spočívajícím v namontování příložek z obou stran trámu.

Budete potřebovat fošny o tloušťce 40 mm, ideálně uříznuté tak, aby se shodovaly s výškou trámu. Ty se přišroubují z obou stran nosných stropních trámů, ovšem tak, aby byly přiloženy v celé délce trámu včetně zhlaví. Počítejte s nutností rozšíření stávajících kapes, aby byl prostor nejen pro šířku příložky, ale i pro zachování potřebné vzduchové štěrbiny. Jiné nároky klade tato práce na trámový strop, pokud ho hodláte po opravě zakrýt. U pohledového stropu je potřeba vše udělat tak, aby nové příložky nenarušovaly „starý“ vzhled.

Kompletní výměna stropní konstrukce

Začíná se odstraněním starých trámů. Zhlaví je nutné uvolnit rozšířením (vysekáním) kapsy a pak vysekat drážku nad trámem, aby se dal z kapsy zvednout vzhůru a uvolnit. Z obvodových zdí se trámy někdy vytahují tak, že se vyseká otvor skrze stěnu a těmito otvory se vyndají ven. Pozor na případné narušení nosnosti obvodového zdiva. V případě pochybností raději tento postup konzultujte se statikem.

Jak na správné podložení trámů

Uvolněné kapsy se pak upraví, aby poskytovaly mezeru 5 cm po stranách zhlaví. Připraví se rovněž podložky, které budou po uložení oddělovat spodní část trámu od zdiva. Mohou být z tvrdého dřeva opatřeného nátěrem proti působení škůdců a impregnací proti vlhkosti, ale i z hydroizolačního asfaltového pásu. Ochranným nátěrem rovněž opatřete alespoň zhlaví nových či opravených trámů.

Důležitost dilatační mezery v kapsách

Kompletní výměna trámů a případně i záklopových desek vám umožní vše udělat důkladně, včetně zateplení kapes pro uložení zhlaví a také doporučovaného podložení zhlaví trámů dřevěnými podložkami. Kolem trámu by měla být v každé kapse mezera 5 cm. Není tedy správné tyto štěrbiny vyplnit omítkou nebo zapěnovat, i když se v takových místech tvoří tepelné mosty. Profesionálové vědí, jak to udělat, a při svépomocných pracích na dilatační mezeru a podložení nezapomeňte, i když tam předtím nebylo ani jedno ze zmíněných stavebních opatření.

tmavý trámový strop vypadá dobře se světlou podlahou

Zvolíte-li tmavší lazuru na strop, kontrast světlé podlahy místnosti prospěje. Foto: Richard Guryča

Ručně tesané trámy jako estetický prvek

Jejich vliv na krásu stropu je nenahraditelný. Není až tak velký problém je vyrobit, protože v minulosti se to ani nijak nedělalo. Ale musí se to umět, takže ruční tesání trámů je už dnes doménou specializovaných tesařských dílen.

Základní postup otesávání trámů je však celkem snadno pochopitelný. Se správným nářadím a opatrností to můžete vyzkoušet, ideální je naučit se to od mistrů na workshopu.

Základy tesání trámů pro začátečníky

Jednou z nejčastěji používaných metod je postupné odsekávání vrstev dřeva z okrajů kulatiny rozdělené záseky sekery či zářezy pily do půlmetrových či metrových úseků. Tesař, který má kulatinu položenou a pomocí kramlí zafixovanou na dřevěných kozách, pomalu odsekává vrstvy dřeva, drží se roviny vymezené na kmeni otiskem značkovací šňůry, a je-li dostatečně zkušený, docílí opracování hrubého tvaru poměrně rychle.

Nářadí a techniky pro tesání trámů

Začištění záseků do roviny, sražení hran či vytvoření výřezů nebo otvorů pro tesařské spoje vyžadují další nářadí, jako jsou různě široká dláta, paličky, sekera teslice, vrtáky či pily.

 

Když se houpe strop

PříčinyŘešení
Nadměrná zátěž po dostavběNová konstrukce stropu
Uhnívají zhlaví trámůVýměna zhlaví nebo celých trámů
Dřevo napadli škůdciPodle rozsahu škod
Zatéká na půduOprava střechy
Pohyby základů a podložíSanace základů

Text: Richard Guryča
Foto: Richard Guryča, Vladimír Hájek

Princip konstrukce dřevěného stropu