Jak zlepšit kvalitu spánku: Tipy pro lepší zdraví a pohodu

Rubrika: Prevence, Zdraví
správná matrace a příjemné lůžkoviny jsou pro spánek klíčové

Ložnice je místem pro spánek a příjemně strávené společné chvíle. Foto: Shutterstock

Základem pevného zdraví, a to nejen tělesného, ale i psychického, je hodnotný nepřerušovaný spánek. Jeho nedostatek trápí čím dál tím více lidí. Pokud k nim patříte, zkuste změnit některé své návyky.

Špatný spánek stojí za celou řadou zdravotních problémů, protože organismus nemá podmínky pro nezbytnou regeneraci. Dostaví se neustálý pocit únavy a snížení výkonnosti, negativně je ovlivněn také imunitní systém. Důsledkem bývá pokles nálady, stres a pocit úzkosti, zvýšená tělesná hmotnost, náchylnost k virózám, ale i závažným onemocněním, zejména kardiovaskulárním a diabetu, urychlení procesu stárnutí.

Co nekvalitní spánek způsobuje

Příčinou akutní nespavosti bývá náhlá změna, například cestování, nemoc, vyhrocená stresová situace. U chronické nespavosti je kromě vleklých onemocnění, která ztěžují usínání nebo ze spánku budí, nejčastěji na vině nezdravý životní styl, ať už je to nedostatek pohybu, směnný provoz, či nárazová pracovní zátěž, nadměrná konzumace kofeinu, alkoholu, tučných jídel, používání elektronických zařízení před spaním atd. Většinou se jedná o souběh více faktorů.

Příjemné prostředí

Ložnice by měla působit uklidňujícím dojmem, proto volte na výmalbu buď klasickou bílou barvu, nebo béžovou, modrou, bleděmodrou. Pokud hůře usínáte, doporučují se tlumené odstíny zelené, například mátová a šalvějová, uklidňující je i šedá, či dokonce stříbrná, pro romantiky pak světle růžová. V obdobných tónech vybírejte tapety s nepříliš výraznými vzory. Tato paleta barev se osvědčí i na závěsech, kobercích a ložním prádle. Osvětlení je vhodné tlumenější, nejlépe v teplé bílé barvě, která uklidňuje a uspává.

Vybavení by nemělo působit chaoticky, lépe méně nábytku než více. Děti někdy děsí stíny anebo temná zákoutí pokoje, takže nábytek rozestavujte tak, aby neměly pocit, že se za ním může cosi strašidelného ukrývat. Proti posteli lze umístit obrazovou tapetu či zavěsit obraz s pohodovou scenérií, na niž se můžete zaměřit v případě roztěkaných myšlenek.

Chladno a tma

V ložnici by teplota měla být o něco nižší, než v obývací části, její výše závisí na osobním pocitu. Pod pokrývkou by vám nemělo být horko ani zima. Čerstvý vzduch pomáhá ke snížení teploty a lepšímu usínání. Spánek by měl probíhat za tmy kvůli melatoninu, hormonu důležitému pro biorytmus spánku. Žaluzie nebo zatemňovací závěsy jsou jednoduchým řešením.

Zdravé pohodlí

Výběr postele, matrací a lůžkovin je klíčový pro rychlé usnutí a nerušený spánek. Postel má být pevná, dostatečně dlouhá a široká. Matrace musí odpovídat tělesné hmotnosti, být oporou pro páteř a ulevovat ortopedickým obtížím. Povlečení i noční prádloz přírodních materiálů, které sají vlhkost a jsou vzdušné, přispívají k pohodlí.

Jak přivolat spánek a zlepšit jeho kvalitu

  • Dodržujte pravidelné časy vstávání a ulehání.
  • Uléhejte v dobrém rozpoložení, zakažte si myslet na cokoli negativního.
  • Modré světlo z elektronických zařízení opožďuje biologické hodiny.
  • Vyhněte se těžkým pokrmům před spaním.
  • Kofein a alkohol narušují spánek, vyhýbejte se jim před spaním.
  • Protahovací cviky a meditace uvolňují napětí a zklidňují mysl.
  • Teplá sprcha či koupel vyvolává ospalost.
  • Bylinné čaje, například heřmánkový, napomáhají klidnému usínání.

Doporučená délka spánku

věková kategoriepočet hodin
kojenec1214
batole1114
předškolák1013
školák911
dospívající910
dospělý7–9
senior7–8

Text: Gabriela Zelinková
Foto: Shutterstock

Jak zlepšit kvalitu spánku: Tipy pro lepší zdraví a pohodu