Nechte cihly zazářit: Využití recyklovaných cihel v interiéru a exteriéru
Struktura povrchu i nezaměnitelný odstín pálených cihel přímo vybízí k tomu, abychom využili jejich dekorativní potenciál. Skvělých výsledků můžete dosáhnout s recyklovanými cihlami.
Nejlepší techniky pro ošetření cihlového povrchu podle chalupářů
Využití neomítnutých cihel k ozvláštnění stěn i podlah není nic nového, ale hodí se připomenout, že očištěné staré cihly vypadají zajímavěji než nové. Vždy je potřeba počítat s určitou křehkostí a pórovitostí tohoto materiálu, a tím pádem ošetřit jeho povrch.
Vyjdeme-li ze zkušeností chalupářů na sociálních sítích, narazíme na spoustu užitečných rad. Neexistuje ale žádný jednoznačně osvědčený recept. Někdo používá speciální penetrace, jimiž se ošetřuje i kámen, jiní lidé dosáhli dobrých výsledků s akrylátovými laky; ty někdy špatně drží a šupinkují. Je třeba hledat ten nejvhodnější výrobek pro vaše potřeby metodou pokus–omyl. Argumentem proti lakům bývá uzavření vlhkosti ve zdivu, a pokud ošetřujete cihlový povrch ve vlhčí místnosti, zaměřte se na speciální penetrace na kámen. Ve starších návodech se zmiňuje vodní sklo, u cihlových dlažeb lidé někdy zkouší i různé druhy vosku.
Vytvořit odolnou bariéru proti pronikání vlhkosti je žádoucí zvláště na podlahách. Pokud použijete cihly pro dláždění v exteriéru, musíte počítat s možností, že i ty sebelépe vypálené mohou při nasátí vody popraskat v mrazu a drolit se. Proto je vždy dobré mít někde uloženou zásobu cihel na výměnu.
Jak využít recyklované cihly pro venkovní dlažbu a terasy
Recyklovanými cihlami lze vydláždit zápraží, terasu či podlahu letní kuchyně. Dají se z nich vyskládat zpevněné chodníčky a cestičky či schody. Cihla je přírodní materiál a nijak nezatíží přírodu, i když se po dlouhém čase rozpadne.
S ohledem na vysokou odolnost jsou pro exteriérové použití ideální plné cihly, nejlépe takzvané zvonivky, které snadno poznáme podle toho, že při poklepu vydávají zvonivý zvuk. Ten je důkazem kvalitního vypálení při velmi vysoké teplotě nebo vypálení dvakrát po sobě. Takto vyrobené cihly jsou málo nasákavé a tím pádem mrazuvzdorné. Vykazují rovněž vysokou pevnost v tlaku, což je předurčuje i k použití na zatěžovaných cestách.
Důležité je vybrat cihly co nejodolnější, protože pokud použijeme nedostatečně vypálené, je při pokládce nutné pamatovat na to, že při případném řezání dojde k odkrytí jejich jádra a odolnost cihly se sníží. Také cihly vyrobené z méně kvalitních surovin budou náchylnější k destrukci. To vše platí zejména pro použití cihel k dláždění nebo zdění v exteriéru.
Uvnitř není tento přece jen do jisté míry křehký a zranitelný materiál vystavený takovému náporu. Obecně patří mezi výhody pálených keramických cihel jejich stálobarevnost, neklouzavý povrch za vlhka a odolnost vůči opotřebení a povětrnostním vlivům, tedy slunečnímu záření, dešti a mrazu. To ovšem záleží na kvalitě vypálení cihel, které máte k dispozici.
Cihlové dlažby: Správná pokládka a spárování cihel
Dlažbu z recyklovaných cihel můžete pokládat na sucho nebo dláždit do betonového lože. U pokládky do betonového či maltového lože mezery mezi cihlami vyspárujte maltou. Mezi cihlami je třeba nechat spáry přibližně 10 mm. Jednou z možností je zasypat spáry pískem smíchaným s vápnem. Tato směs se namete do spár a poté pokropí. Existují i jiné způsoby, ale je nutné počítat s tím, že při spárování mokrou maltou se porézní povrch cihel špatně čistí. Jde to, ale je nutné spárovat po malých úsecích a hned čistit ideálně už napenetrovaný povrch.
Historický nádech v interiéru: Cihlové zdi jako designový prvek
Pohled na odhalené cihlové zdivo evokuje historii, poctivé řemeslo, neošizenou práci a nostalgickou krásu. Ostatně i proto se mnohdy stává součástí vinných sklepů, místností s krbem, pilířů kuchyňských linek, ale i koupelen a schodišť. Tam cihly často doplňuje keramika, dřevo nebo kované prvky. Lidé se tak obvykle snaží navodit pocit „stáří“ a atmosféru statku, nebo dokonce hradu, k čemuž neomítnuté cihly, ale i kameny nebo ručně tesané trámy přispívají. Opět je zde možné s výhodou využívat staré očištěné cihly, které se dají levně koupit nebo použít z vlastních zdrojů. Nevýhodou je, že vytvořit takovou krásu je vždy pracné. Rozhodně pracnější než montovat sádrokartony nebo moderní obklady stěn.
Cihlové obklady a fasády
Pokud jde o stěny v exteriéru, můžete poměrně výjimečně spatřit recyklované cihly jako součást fasády, případně z nich mohou být vyzděny šambrány. Častěji se objevují fasády z cihlových pásků (známé i jako klinkery) a nejhezčí obložení vnějších stěn samozřejmě docílíte s páleným materiálem, ne s betonovými napodobeninami.
Co to je Klinker
Je firemní značka, ale říká se tak i variantám od jiných výrobců. Tyto cihly ze speciální hlíny se vypalují při velmi vysoké teplotě. Až když je téměř dosaženo tavného bodu, uzavírají se póry a hotová cihla už nepřijímá vodu. Cihelný střep tak získává maximální pevnost a kompaktnost. Minimum pórů mu zaručuje nízkou nasákavost a mrazuvzdornost, která je pro použití v exteriéru nezbytným předpokladem.
Cihly pálené za nižších teplot mají otevřené póry a nasávají vlhkost, která může po zmrznutí cihlu roztrhat
Čím nahradit cihlu
Cihlový vzhled docílíte i použitím dlažby cotto, což je terakotová dlažba, která je na rozdíl od lisovaných keramických dlažeb tažená čili strojně protlačovaná.
Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock