Výhody pórobetonu pro stavby svépomocí
Pórobeton se vyznačuje řadou výhod, které ocení i lidé stavějící svépomocí. Většinou se obejdete bez těžké techniky a nepotřebujete ani speciální nářadí.
Co je pórobeton a jak funguje?
Pórobeton je druh lehkého betonu s dobrými tepelně- a zvukověizolačními schopnostmi. Jde o beton přímo lehčený, což znamená, že vylehčení se docílí už při výrobním procesu. Velmi zjednodušeně řečeno: hmotnost tvárnic snižuje jejich pórovitá struktura, proto pórobeton.
Postup výroby takto odlehčených prefabrikovaných materiálů je známý více než sto let. Na trhu najdete řadu výrobců těchto pórobetonových produktů, ale za nejznámější značku se považují výrobky Ytong (Xella), které pro většinu lidí ztělesňují vzhled i vlastnosti pórobetonu obecně. Tvárnice jsou vyrobeny pouze z přírodních surovin. Obsahují písek, vápno, cement, vodu a kypřicí látku (hliník). Právě díky kypřicí látce vznikají v hmotě malé bublinky, které ovlivní pórovitou strukturu a materiál odlehčují.
Lehké a přesné zdění s pórobetonovými tvárnicemi
Mezi hlavní výhody pórobetonových tvárnic patří nízká hmotnost, jednoduchá opracovatelnost i minimální rozměrové odchylky. To z nich dělá skvělý materiál, který usnadní dílčí stavební práce, ale umožní i postavit dům doslova od základů. Začít lze dopravou materiálu, což je pro mnohé chalupáře v odlehlých a hůře přístupných lokalitách stěžejní otázkou. Vzhledem k pórovité struktuře jsou pórobetonové tvárnice výrazně lehčí než jiné materiály. Díky tomu se s nimi snadno manipuluje a mnohdy ani není nutné použití těžké techniky.
Kvůli snadnému řezání, drážkování a vrtání jsou pórobetonové tvárnice použitelné bez speciálního nářadí a práci s nimi zvládne i laik. Na řezání můžete použít i ruční pilu, na drážky pro instalace nebo kapsy pro rozvody a elektroinstalační krabice stačí ruční drážkovač. Od věci není ani to, že vzhledem k jednoduché opracovatelnosti pórobetonu je jen minimální odpad.
Tvárnice se vyznačují přesnými rozměry a rovnými hranami. Určeny jsou pro tenkovrstvé zdění, které minimalizuje spotřebu malty, omezuje vznik tepelných mostů a přináší časovou i finanční úsporu. Při dodržení doporučených postupů a s trochou cviku budete schopní postavit rovné a přesné stěny, což snižuje i náročnost finálních povrchových úprav. Nanášení vnitřních i venkovních omítek nebo montáž zateplení na rovné stěny budou snazší.
Snadné řezání a opracování pórobetonových tvárnic
Jednou z výhod pórobetonových tvárnic je jejich snadné ruční řezání na potřebné rozměry. K tomu použijte ruční pilu na pórobeton. Je nejpřesnější a při práci s ní se nepráší tolik jako při použití elektrické pily nebo úhlové brusky. Materiál takto upravíte i do různých tvarů a nemusíte řešit speciální tvarovky či rozměrové varianty.
Pokud jde o výběr pily, volte nástroj s diamantovými zuby nebo s ozubením s destičkami ze slinutého karbidu, které zaručí dobrý dlouhodobý řezný výkon. Pilový list by měl být odolný vůči mechanickému poškození i opotřebení, ale zároveň dostatečně tenký.
Řezání je jednoduché. Přiložte zuby pily přesně na rysku a jemně řežte. Pila na pórobeton je dostatečně tvrdá a tuhá, nemusíte proto vynakládat velkou sílu. Naopak pokud byste moc přitlačili, řez by nemusel být rovný.
Porovnání pórobetonu a cihel: Co je lepší pro vaši stavbu?
Zvláště pro majitele starších chalup jde o poměrně důležitou otázku. Kombinaci obou zmíněných stavebních materiálů v jedné stěně je vhodné konzultovat s odborníky, ideálně s výrobcem značky pórobetonových tvárnic, pro něž se rozhodnete. Budování nové přístavby nebo rovnou novostavby, u níž se rozhodujete mezi použitím cihel, či tvárnic, však ke srovnání obou materiálů vybízí rovněž.
Pro začátek lze říci, že s pórobetonovými díly půjde stavba od ruky rychleji. Obecně je pórobeton zmiňovaný jako materiál s lepšími tepelněizolačními vlastnostmi než cihly, ale v sortimentu výrobců cihel najdete řadu produktů, které jsou minimálně srovnatelné. Záležet může na vlhkosti a dalších podmínkách v domácnosti a na stavbě.
Pórobeton je ve srovnání s cihlami obecně dražší, ale stavění s ním je rychlejší, čímž se šetří čas i peníze za různé práce. Uvádí se, že náklady na stavění lze ve srovnání s cihlami snížit až o třetinu. Nižší jsou u pórobetonu rovněž náklady na dodatečné zateplení.
Nasákavost je u pórobetonu vyšší než u cihel a při nesprávném zacházení může pórobeton navlhnout. Zakrývání zdiva na stavbě je důležité vždy, ať již stavíte z cihel, či pórobetonu, ale případným rizikům lze snadno předejít u obou materiálů právě zakrýváním.
Prodyšné a zdravé stavby z pórobetonu
Stavby z pórobetonu jsou prodyšné a nepotýkají se s kondenzací vodních par a související tvorbou plísní. Nepředstavují žádná zdravotní rizika, naopak vytváří zdravé klima.
Existují zakládací tvárnice Ytong Start, které snižují vzlínání vlhkosti při výstavbě a zmenšují tak riziko vzniku plísní.
Typy pórobetonových tvárnic podle použití
- hladké tvárnice
- tvárnice s kapsou
- tvárnice na pero a drážku
- příčkovky
- U profily
- překlady
Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock