Rajčatová alchymie: proměňte přebytky v dobroty na celý rok
Když se zahrada červená rajčaty, je to radost. Ale také starost, co s úrodou, abyste plody své celosezónní práce nakonec nemuseli z části vyhodit. Někdo rozdává, jiný konzervuje. Přidejte se k těm, co si umějí uchovat chuť léta po celý rok, a mít vždy po ruce základ pro omáčky, polévky, pro pečení, anebo jen tak, na chuť!
Proč zavařovat rajčata?
Zavařování rajčat je tradiční a osvědčená metoda, jak si uchovat jejich chuť a vůni po dlouhou dobu. Klidně až do další úrody. Navíc, domácí zavařeniny jsou bez zbytečných konzervantů a chemie. A co teprve ta radost, když v zimě otevřete sklenici plnou rajského pokladu! Podívejte se s námi, jak zpracovat rajčata, abyste z nich měli radost co nejdéle.
Nabízíme čtyři recepty pro vaši rajčatovou alchymii:
1. Dušená rajčata ve vlastní šťávě
Využijete jako základ pro rajčatové omáčky, na těstoviny, rizoto, pizzu, chilli con carne, lečo, polévku.
- Ingredience: 3 kg rajčat, 2 cibule, 4 stroužky česneku, olivový olej, sůl, pepř, bylinky dle chuti (bazalka, oregano, tymián)
- Postup: Rajčata spaříme, oloupeme a nakrájíme. Cibuli a česnek nakrájíme nadrobno a orestujeme na olivovém oleji. Přidáme rajčata, sůl, pepř a bylinky. Dusíme doměkka. Horkou směsí plníme sklenice.
Pak už zbývá jen zavařit rajčata při 95 – 100°C po dobu 25 – 30 minut, podle velikosti sklenic. Čím větší sklenice, tím déle byste je měli nechat prohřívat. 30minutový interval je dostatečný pro sklenici o objemu 0,7 l. Máte-li 400 ml sklenice, stačí 25 minut. A 200ml sklenice vyžaduje jen asi 20minutové prohřívání.
2. Sušená rajčata v oleji
Využijete do salátů, těstovin, na pizzu, focaccia, pomazánky, pesto, tapenádu, coby chuťovku k vínu.
- Ingredience: 1 kg rajčat, sůl, olivový olej, bylinky dle chuti (rozmarýn, tymián), česnek
- Postup: Rajčata omyjeme, rozpůlíme, vykrojíme jádřince a nakrájíme na menší kousky. Lehce osolíme a sušíme v troubě nebo v sušičce na 50°C několik hodin, dokud nebudou sice usušená, ale stále ještě pružná.
Abyste sušená rajčata uchovali co nejdéle, naskládejte je do sterilních sklenic. Můžete je proložit bylinkami a česnekem, zalít olivovým olejem. Uzavřete a skladujte v chladu a temnu. Skladovat se dají i jen sušená rajčata, ale v tom případě je vhodné v troubě ohřát sklenice i s rajčaty, a horké ke pevně uzavřít tak, aby se vytvořil podtlak, který obsah zakonzervuje. Rajčata bez oleje spotřebujte přednostně.
3. Zavařený rajčatový salát
Výborný je jako příloha k masu, uzeninám, hamburgerům, hot dogům, coby součást obložených chlebíčků, bramborového salátu, ale i jako rychlá svačina.
- Ingredience: 3 kg rajčat, 1 kg cibule, 0,5 kg papriky, 0,5 kg okurek, 250 ml octa, 200 g cukru, sůl, pepř, hořčičné semínko, nové koření (nebo kupovaná směs na sterilované okurky)
- Postup: Zeleninu nakrájíme na kostičky, cibuli najemno a dobře promícháme. V hrnci smícháme ocet, cukr, sůl, pepř a hořčičné semínko a přivedeme k varu. Sklenice naplníme zeleninovým rajčatovým salátem a zalijeme připraveným nálevem.
Zde bude zavařování o něco kratší, aby zelenina zůstala svěží: podobně jako jsme zvyklí při sterilaci okurků. Tedy maximálně na 85 stupňů po dobu maximálně 20 minut.
4. Rajčatová marmeláda nebo základ pro zeleninové čatní
Marmeláda se dá použít k sýrům (zejména kozím a plísňovým), tradičně k pečivu, palačinkám, lívancům, do jogurtu, do netradičních dezertů. Jako základ pro čatný ji stačí „přiostřit“ a doplnit o zeleninu a ovoce, co chcete v čatní mít, skvělá je i kombinace s rozinkami a alkoholem. Recept na indické kořeněné rajčatové čatní najdete tady.
Teď už ale recept na slíbenou rajčatovou marmeládu. Chutná podobně jako marmeláda meruňková:
- Ingredience: 1 kg rajčat, 0,5 kg jablek, 500 g želírovacího cukru, šťáva z 1 citronu, skořice, badyán
- Postup: Rajčata spaříme, oloupeme a nakrájíme. Jablka oloupeme, zbavíme jádřinců a nakrájíme. V hrnci smícháme rajčata, jablka, cukr, citronovou šťávu, skořici a badyán. Vaříme do zhoustnutí.
Horkou marmeládou naplníte sklenice, uzavřete a obrátíte dnem vzhůru. Zde pamatujte na správnou techniku. Před zavařováním důkladně umyjte. Spolehlivou prevencí kažení vašich dobrot je tepelná sterilizace sklenic v troubě. Stačí na 100 stupňů po dobu cirka 15 minut.
Na zavařování se připravte předem
Zavařování rajčat sice není náročné na suroviny, ale i tak si dost pomůžete, když se připravíte s předstihem. Jednak nakoupíte potřebné vybavení a ingredience levněji, když si ceny pohlídáte v online letácích supermarketů, jednak budete moci zavařovat, kdykoliv se vám bude chtít. Jistě to znáte sami: nejhorší je, když máte chuť do nějaké práce, ale nemáte pro ni připraveny zdroje nebo vybavení.
Rajčata se neurodila? I tak můžete zavařovat
Některé roky se nevydaří, zejména když je více vlhko a teplo. Rajčata napadne plíseň, a je po úrodě. Využít můžete sezónních nabídek obchodů, kde se letní rajčata prodávají za přijatelnou cenu. Tu so pět pohlídáte díky online letákům. Nakoupit se dá i na farmářských trzích. Netřeba se vzdávat oblíbených domácích pochoutek jen proto, že letos se sezóna nevydařila!
Tip: na problémy s pěstováním rajčat jsme se zaměřili v několika článcích:
Loupat nebo neloupat rajčata?
Ještě se podívejme na odvěké dilema: loupat nebo neloupat rajčata. Tady není jednoznačná odpověď. Každému totiž vyhovuje něco jiného. Kdo má rád jemnější výsledek, rajčata oloupe, a to i do salátu. Ale spoustě lidem rajčatové slupky nevadí.
Pokud připravujete rajčatové pyré nebo omáčku, marmeládu, můžete dát dusit rajčata i se slupkou. Jen překrájená. A na závěr je rozmixovat a přepasírovat přes sítko. Pokud ale chcete zachovat strukturu omáčky s kousky rajčat, raději je nejorve spařte a oloupejte.