Kamna, která vás okouzlí: Spojení tradice a inovace
Pomalu nastává čas, kdy je dobré začít myslet na nadcházející podzim a chladnější večery. Právě v těchto chvílích se kamna stávají nepostradatelným společníkem na chatě či chalupě. Nejenže poskytují příjemné teplo, ale také přinášejí kouzlo praskajícího ohně, které oceníte při relaxaci s rodinou nebo přáteli po dni stráveném venku. Ať už preferujete tradiční kachlová kamna, která evokují nostalgii a rustikální kouzlo, nebo moderní krbová kamna, která kombinují efektivitu s elegantním designem, každý typ kamen má své specifické vlastnosti a výhody. Vyberte si ta pravá pro váš prostor a užijte si pohodové večery v teple a pohodlí.
Výhodou krbových kamen je vedle rovnoměrného rozdělení tepla po celé domácnosti i nezanedbatelná úspora energie. Investice do pořízení kamen se vám brzy vrátí v rozdílu cen topiva. Kromě ušetření peněz však kladou kupující stále větší důraz i na vzhled. Moderní krbová kamna jsou totiž také designovou dominantou interiéru. Vyberete si kamna s panoramatickým prosklením, jímž je vidět oheň ze tří stran? Dáte přednost atypickému pískovcovému obkladu? Nebo raději zvolíte klasické kachle?
Ještě dříve, než začnete vybírat design, měli byste uvážit typ kamen. Pro ty, kteří uvažují o koupi kamen do rodinného domu nebo bytu, jsou nejlepší volbou ocelová dvouplášťová, kachlová nebo peletová kamna.
Krbová kamna se poměrně rychle zahřejí a díky přirozené cirkulaci nasají studený vzduch od podlahy, který ohřejí mezi plášti a horem vypustí do místnosti. Za předpokladu optimálního umístění dokážou bez problému temperovat i okolní místnosti.
Kachlová kamna jsou zase romantika. V jejich prospěch mluví i technické argumenty. Vynikají vysokou účinností, která se pohybuje mezi 80 až 90 %. Provoz je velmi ekologický s nízkou spotřebou paliva. Po zahřátí sálají teplo dlouhodobě, a to i několik hodin po vyhasnutí. Nezanedbatelné jsou i malé nároky na obsluhu, prakticky žádný servis a velmi dlouhá životnost.
„Moderní způsob topení pak představují kamna na pelety. Jsou nejen ekologická, protože s nimi nepřijde žádný dřevní odpad nazmar, ale samostatná. Nemusíte každou chvíli přikládat dřevo a pečlivě střežit oheň, aby nevyhasl“, vysvětluje Pavel Těšínský, produktový manažer společnosti Mountfield. „Kamna se postarají skoro o všechno sama. Uvnitř mají zabudovaný zásobník, kam nasypete pelety, na digitálním displeji nastavíte požadovanou teplotu a čas, kdy chcete mít v místnosti teplo, a kamna zařídí zbytek. Teplotu pak můžete jednoduše regulovat zmáčknutím tlačítka“, doplňuje Pavel Těšínský.
Pokud potřebujete vyřešit topení ve větším bytu nebo v rodinném domku, tak odborníci z Mountfieldu radí zvolit krbová kamna s výměníkem. Tato kamna zvládnou vytápět i více místností prostřednictvím připojených radiátorů, v nichž cirkuluje kamny ohřátá voda. Palivem je i v těchto kamnech klasické kusové dřevo, ale topit se v nich dá také dřevěnými nebo v některých modelech i uhelnými briketami.
Pokud chcete ušetřit ještě víc, a navíc se chovat ekologicky, můžete zvolit kamna s terciárním spalováním. Jde o spalovací proces, jenž zužitkovává zbytkové hořlavé plyny, které by za jiných okolností odešly nevyužity se zplodinami komínem. Prodlužuje se tak doba hoření, zvyšuje účinnost a snižuje celková spotřeba paliva.
Jak topit v kamnech: Tipy a triky i pro začátečníky
Tah komína je v pořádku? Možná jen špatně topíte. Při zatápění byste měli zkontrolovat, zda jsou uzavřeny čisticí otvory komína a naopak otevřený přívod primárního vzduchu. Problém může vyvolat i výměník, pokud příliš dlouho ochlazuje topeniště. V takovém případě pomůže instalace spínacího termostatu oběhového čerpadla, nastaveného na teplotu cca 55 °C, případně termoregulačních ventilů na jednotlivé radiátory. Pomoci může i odstavení některých radiátorů do doby, než se kamna rozhoří.
Jestliže máte kamna nová, může být zdrojem kouře a zápachu vypalování ochranného laku – v tomto případě jde o přechodnou záležitost, která rychle pomine. Anebo jste jen špatně naložili do kamen: buď jste dali málo dřeva či jste ho špatně srovnali: úplně naspod má přijít podpalovač, na něj zmačkaný papír, přes něj tenké třísky, na ně dostatek tenkých polínek a až úplně nahoru několik silnějších polen, aby měl oheň co stravovat, až se rozhoří. Mezi všemi těmito vrstvami musí být dost prostoru, aby tudy mohl volně proudit vzduch.
Topte jedině dobře proschlým dřevem, to má daleko vyšší výhřevnost. Také méně kouří, takže tolik neušpiní sklo na dvířkách. Nejlépe, ale také nejrychleji, hoří bříza a smrk, které jsou vhodné na podpal. Nejvyšší výhřevnost má tvrdé dřevo dubové nebo bukové, jež vydrží hořet krásně dlouho. A nejkrásněji pak voní dřevo z ovocných stromů.
Kromě samotných kamen je důležité pořídit i příslušenství, které usnadní jejich používání a údržbu. „Krbové nářadí, jako jsou pohrabáče, kleště a lopatky, je nezbytné pro bezpečnou manipulaci s ohněm. Koše na dřevo pomáhají udržovat dřevo v suchu a pořádku, což je klíčové pro efektivní hoření. Podpalovače zase usnadňují zapálení ohně, což oceníte zejména v chladných zimních dnech. Toto příslušenství nejen zvyšuje komfort a bezpečnost při používání kamen, ale také prodlužuje jejich životnost a zajišťuje optimální výkon,“ vysvětluje Pavel Těšínský z Mountfieldu.
Pohled do plamenů bývá tím nejlepším odreagováním od problémů každodenního života. V podzimních a zimních měsících nám mohou pohled do ohně poskytnout krbová kamna. Ať už hledáte kamna do horské chaty, městského bytu nebo rodinného domu, správně zvolená kamna vám přinesou nejen teplo, ale i pocit pohody a klidu. Investice do kvalitních kamen se vyplatí nejen z hlediska úspory energie, ale také pro jejich schopnost vytvořit útulnou atmosféru, která vás bude těšit po mnoho let.
Více informací o kamnech naleznete na www.mountfield.cz.
Komerční prezentace