Je čas na zemní práce
Úpravy terénu vás čekají před budováním základů pro stavbu domu a v menším rozsahu se musí bagr či rýč zakousnout do hlíny i kvůli zahradnímu jezírku nebo pokládce dlažby.
Zemní práce či terénní úpravy se v rámci přípravy stavby řadí k nejnáročnějším, protože většinou vyžadují těžkou techniku nebo namáhavou fyzickou práci. Bagr vám výkop ulehčí, ale musí se na pozemek dostat a nenadělat přitom víc škody než užitku. Je-li použití motorizované techniky nezbytné, zvládnou dost práce i tzv. minibagry, které sice vypadají jako přerostlé hračky, ale poradí si s vyhloubením drenážních rýh, výkopů pro kanalizační potrubí i s úpravou plochy pro položení dlažby. Dají se půjčit, nepotřebujete na ně speciální řidičské oprávnění a některé jsou uzpůsobeny na to, aby projely velmi úzkým vchodem, tedy například standardními domovními dveřmi. A samozřejmě se vždycky dá sáhnout po krumpáči, rýči, motyce a lopatě. Dá to zabrat, trvá to déle, ale vlastně neexistuje žádné zásadní omezení, které by vám v provedení terénních úprav a zemních prací ručním nářadím bránilo. Navíc dost ušetříte a ještě posílíte svaly.
Plánování zemních prací
Nejdůležitějším bodem přípravných prací pro úpravy terénu je plánování. Je třeba vědět, kde, do jaké hloubky a v jakém sklonu kopat, a vše si předem vyměřit, vytyčit pomocí kolíků nebo použít ekologickou značkovací barvu ve spreji. Pokud jde o časový plán, pusťte se do práce v době, kdy nebude půda zmrzlá, podmáčená nebo vyschlá na troud. Příroda nás rok od roku stále častěji staví před extrémy a s nimi je třeba počítat, aby se bagr neutopil a aby šlo do suché hlíny vůbec kopnout.
Součástí logistiky musí být zvláště u prací většího rozsahu možnost na výkopy neprodleně navázat bedněním, betonováním nebo alespoň zabezpečením míst, u nichž hrozí sesuv půdy nebo zaplavení vodou při průtrži mračen. Musíte tedy mít na místě připravený materiál, ať už jde o štěrk a cement, kanalizační trubky, tvárnice, nebo dlažbu.
Plánujte i s ohledem na opakované lokální povodně nebo dlouho neodtávající navátý sníh na severních svazích
Jestliže výkop zaplaví voda, musíte ho nechat vyschnout a poté vyčistit. Hodí se mít připravené kalové čerpadlo, ale i zásobu nepromokavých plachet, které jsou běžně k dostání v různých rozměrech, nestojí moc peněz a mohou vás zachránit před malými katastrofami a zbytečným čekáním na to, až zaplavený výkop vyschne.
Příprava pozemku k výkopovým pracem
Práci vám usnadní vysečení pozemku, na němž se bude kopat. Velmi opatrně provádějte výkopy v místech, kde vedou veřejné sítě nebo kde mohou být různé netušené pasti v podobě staré kanalizace. Riziko narušení kabeláže, nebo dokonce plynového potrubí nepodceňujte. Pokud si nejste jistí, nejjednodušší prevencí možných problémů je schůzka na obecním úřadu, kde mají mapy sítí k dispozici.
Dobré rady
- Pečlivě plánujte, postupujte podle případného projektu a vyhněte se riziku narušení podzemní kabeláže a potrubí.
- Odstraníte-li ve větší ploše svrchní vrstvu ornice, počítejte s nutností jejího návratu tam, kde chcete plochu opět zatravnit. Během výkopů tedy musíte hlínu uskladnit na pozemku.
Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock