Jak se zbavit roztočů
Na miniaturní, ale přesto obtížné a našemu zdraví škodící spolubydlící, jakými roztoči bezesporu jsou, platí několik snadných řešení a především důslednost, s jakou se jim budeme věnovat.
Nebezpečnost roztočů spočívá v jejich silně alergizujících výkalech, které jsou součástí domácího prachu. Těch dokáže jediný exemplář vyprodukovat během svého tříměsíčního života až na dva tisíce. Roztočům se daří nejlépe tam, kde je vlhko, teplo, tma a dostatek potravy, což pro ně představují odumřelé šupinky pokožky, nehtů a vlasů, ale i plísně či kvasinky. Jejich nejoblíbenějším bydlištěm jsou tudíž postele. Usazují se v matracích, povlečení, dekách a polštářích, nepohrdnou ani čalouněnými pohovkami, zvířecími pelechy, ale i plyšovými hračkami. Běžný koberec může obsahovat až 1 000 roztočů na jeden čtvereční metr.
Pozor na vlhkost
Vlhkost se hromadí především v temných koutech, kde necirkuluje vzduch. Ke zvýšení vlhkosti přispívá, když v bytě často sušíme prádlo, vaříme a nepoužíváme digestoř, zateplujeme domy a poté špatně a mnohdy jen minimálně větráme, zejména pak v zimě. Tím vytváříme pro roztoče dokonalé prostředí. Optimální je pro ně šedesáti- až osmdesátiprocentní vlhkost. Jakmile klesne pod padesát procent, roztoči vysychají a umírají.
Alergie na roztoče
Alergie na roztoče trápí asi deset procent populace, postihuje především dýchací trojí. Zatímco alergie na pyl obtěžuje jen na jaře, případně v létě, alergici na roztoče strádají celý rok. Největší potíže přináší začátek topné sezony vzhledem k tomu, že dochází k většímu víření prachu v domácnostech.
Základními příznaky roztočové alergie jsou záchvaty kašle, kýchání, vodnatá rýma, ucpaný nos, slzení očí i zánět spojivek, také svědění celého těla a ekzém. Mezi další projevy patří záněty dutin a průdušek.Velmi nebezpeční jsou roztoči pro astmatiky, mohou totiž vyvolat těžké astmatické záchvaty i alergickou rýmu. Zdravotní stav ale mohou trvale zhoršovat i člověku, který těmito potížemi netrpí.
Slunce a mráz
Proti roztočům pomáhá v základu pravidelné praní ložního prádla na vysokou teplotu a s přidáním dezinfekčního přípravku, dále větrání lůžkovin, polštářů či dek buď na slunci, nebo v mrazu. Ideální je nechat vymrazit na balkoně nebo na zahradě spolu s nimi matrace z postelí, případně i polštáře ze sedaček a křesel a dekorační polštářky. Menší věci, jako jsou plyšové hračky, lze dát v mikrotenových sáčcích do mrazáku minimálně na dvanáct hodin a potom je pečlivě zbavit exkrementů a zbytků schránek roztočů vysavačem. Rovněž kobercům svědčí vynesení na mráz, nejlépe rozložení na čerstvém sněhu prašanu, kde se ponechají několik hodin, během nichž se otočí a následně vyklepou.
Velice dobré zkušenosti jsou s antibakteriálními vysavači, které odstraní převážnou většinu virů, bakterií a roztočů jak z koberců, tak z matrací a čalounění. Na trhu existuje také celá řada sprejů a jiných přípravků proti roztočům.
Co ještě pomůže proti roztočům
- V případě vlhkých interiérů je možné provedení stavebních úprav, které odstraní příčiny vlhkosti.
- Prádlo sušte venku, abyste snížili domácí vlhkost, nebo používejte sušičku.
- Nepřetápějte místnosti a větrejte denně alespoň půl hodiny, nejlépe formou průvanu. V minusových teplotách větrejte krátce, ale častěji.
- Důležitý je i dostatek denního světla.
- Zejména pro alergiky a astmatiky by měl být domov bez koberců, předložek, polštářů a závěsů.
- Okenní závěsy a záclony nahraďte žaluziemi s tvrdým povrchem.
- Čalouněný nábytek vyměňte za kožený nebo s teflonovou úpravou tkanin. Na těchto površích se alergeny nedrží a snadno se čistí.
- Samozřejmostí by mělo být pravidelné stírání prachu, a to namokro, aby se prach nevířil.
- Při pořízení vysavače se zajímejte o kvalitu HEPA filtru, aby při vysávání nevyfukoval alergeny zpět do prostoru.
Text: Gabriela Zelinková
Foto: Shutterstock