Jak vyzrát na pigmentové skvrny
Faktorů způsobujících pro mnoho žen i mužů nežádoucí pigmentaci je hned několik. Tím nejčastějším je nadměrné slunění bez patřičné ochrany. Vhodná kosmetika pomůže i v tomto případě.
Pigmentové skvrny v celé škále barev, od světle hnědé po černou, se mohou na těle objevovat jednotlivě nebo slité do větších ploch. Liší se podle toho, v jaké vrstvě se melanocyty čili pigmentové buňky nacházejí a jak jsou uspořádány.
Příčiny vzniku pigmentových skvrn
Nadměrné vystavování kůže slunečním paprskům způsobuje výsev pigmentových skvrn a předčasné stárnutí pleti. Důležité je proto používání ochranné kosmetiky při pobytu na slunci. Za vznikem tmavých flíčků může být i akné s následnými jizvičkami, které se posléze mění ve skvrny s nadměrnou pigmentací.
Problematické a aknózní pleti vyhovuje šetrná péče založená na blahodárných účincích rostlinných olejů a výtažků. Tabu jsou agresivní přípravky s alkoholem. Pigmentace se může objevit také v důsledku hormonálních změn v průběhu těhotenství nebo při používání hormonální antikoncepce. Po porodu či vysazení pilulek se pleť většinou vrátí do normálu.
Mezi příčiny se řadí i nezdravý životní styl, oxidační procesy a nadměrný stres. Důležitý je tedy pestrý jídelníček bohatý na vitaminy skupiny B, vitaminy C a E a kyselinu listovou.
Depigmentace přírodními oleji
Vždy je lepší sáhnout po přírodních než chemických přípravcích. Ideální jsou ty, které obsahují oleje s bělicím účinkem, jako například šípkový olej, jenž má výjimečné hojivé účinky a velice dobře jej snáší jak stárnoucí, tak citlivá pokožka dětí. Ochranné, dezinfekční, hojivé a přirozenou regeneraci podporující účinky má olej z myrhy. Depigmentaci a hydrataci, a to i přecitlivělé pleti, zajistí exotikou vonící olej ze santalového dřeva. Éterický kadidlový olej obnovuje pokožku ve všech vrstvách a redukuje vzhled již vzniklých jizev.
Druhy pigmentových skvrn
- Sluneční skvrny – mají ohraničený tvar, vznikají po vystavení pokožky přímému slunci především u starších lidí.
- Pihy – objevují se již v dětském věku kdekoliv na těle. Sklon k pihám může být dědičný.
Skvrny café-au-lait – skvrny světle hnědé barvy o velikosti až 5 cm mají zpravidla lidé již od narození. - Stařecké skvrny – vznikají v pokročilém věku především na hřbetech rukou, předloktí, obličeji, krku či dekoltu vlivem vystavení pokožky příliš silnému slunci po dlouhou dobu.
- Melasma (chloasma) – typ hyperpigmentace nazývající se také těhotenská maska, jejíž příčinou je hormonální nerovnováha. Jedná se o velké, ostře ohraničené, žlutavé až žlutohnědé skvrny objevující se symetricky na spáncích a tvářích dívek a žen.
Odstranění pigmentových skvrn laserem
V případě, že jsou pro vás pigmentové skvrny nejen estetickým, ale i psychickým problémem, svěřte se do rukou profesionálů. Ti nejčastěji využívají laser, který zasáhne přímo pigmentovou skvrnu, aniž by poškodil okolní tkáň. Mikropaprsky naruší hloubkovou vrstvu pokožky a zahájí přirozený regenerační proces hojení se zrychlenou tvorbou zdravé tkáně. Po zahojení je pokožka sjednocená.
Text: Gabriela Zelinková
Foto: Shutterstock