LED pásky v kuchyni
V kuchyni si často potřebujeme svítit na práci, potraviny nebo jídlo a ne vždy se hodí centrální světla. Jen si tak trochu přisvítíme, zvláště když se za okny zešeří.
Kromě centrálního svítidla a osvětlení pracovní desky se v kuchyni uplatní i rozmanité okolní lampy. Ty dokážou prostor kuchyně a spolu s ní i jídelnu nebo světnici posunout do jiné dimenze. S ohledem na ceny energie volte úsporná LED světla včetně oblíbených pásků.
Co to je LED pásek?
LED pásek je několikavrstvý měděný podklad osazený LED diodami. Jsou různé typy, s různým využitím. Na co si dát pozor? Především na napětí. Existuje 12V, 24V a 230V. Základní poučka zní: Vyšší napětí zvládne delší LED pásky. Jinak si hlavně musíme dát pozor, abychom použili správné výrobcem dodané trafo (napájecí zdroj).
Pokud máme LED pásků více, tak je dobré trafa s jiným napětím nezaměňovat.
Dále hledíme na délku pásku, šířku, kvalitu, voděodolnost, světelný výkon, barvu světla. Vždy je důležité si nejdříve uvědomit, k čemu bude pásek sloužit, jestli je to jenom designový doplněk nebo přímé osvětlení. Velice oblíbený je RGB LED pásek pro jeho univerzálnost. Můžeme u něj měnit barvu, sílu a teplotu světla.
Vysvětlení výkonu LED pásku
Většina lidí zná klasickou žárovku, která má výkon 40 W, a umí si představit její světelný tok. Ale LED pásky a LED svítidla jsou výrazně úspornější (úspora 90 % není výjimkou). Například LED žárovka 5,5 W E27 má příkon 5,5 W, ale výkon má srovnatelný s klasickou 40W žárovkou. LED pásky fungují na stejném principu, akorát se jejich příkon udává v jednotkách na 1 metr. Takže pokud výrobce udává výkon 5 W, 10 W, 20 W, bude svítivost vyšší než u běžné žárovky. Z toho důvodu doporučujeme spíše hledět na lumeny (lm), ve kterých se uvádí svítivost. Pro představu, zmíněná 5,5W LED žárovka má svítivost 470 lm a tolik zhruba bude mít běžná 40W žárovka.
LED pásek s příkonem 1–5 W/m bude mít hodnoty v rozpětí od 50 do 530 lm/m. Z toho důvodu se používá pro dekorativní účely.
Střední výkonnostní třída je 5–12 W/m, kde je svítivost mezi 400 až 1 105 lm/m. Tyhle pásky se používají pro nepřímé osvětlení, můžou však nahradit běžný lustr. Velkou výhodou je rovnoměrně rozprostřené světlo v místnosti a design.
Vyšší příkon 12–20 W/m má svítivost od 900 až do 2 300 lm/m. Je běžný pro osvětlení kuchyňské linky, případně pracovního stolu.
Rozložení světel
Standardní rozložení je 60 nebo 120 LED na jeden metr. Představte si přední světla vašeho auta. Jsou to dva kužely, kolem nich je v noci tma, v některých částech se světlo překrývá a v jiných ne. Na stejném principu fungují i LED pásky, akorát místo 2 žárovek tam mají 60 či 120 drobných LED. Pokud tedy chceme mít světlo rovnoměrné a nechceme mít světlejší či tmavší místa, tak zvolíme 120LED variantu.
Na náš trh se dostává spousta levných pásků především z Číny, jež se prodávají na webových stránkách a na první pohled vypadají jako výhodný nákup. Pokud je objednáte přímo ze zahraničních portálů, neplatí zákon o 2leté záruce, na kterou jsme v ČR zvyklí.
Vybírejte produkty určené pro kuchyň
Můžete si zvolit LED pásek, který jednoduše pomocí samolepicí pásky nalepíte přímo na sestavu skříněk. Pohlednější jsou LED pásky vložené do hliníkových profilů, které mohou být buď zafrézované, nebo designově pohledové. Zároveň tyto profily slouží k ochraně liniového osvětlení, kdy je LED pásek chráněn difuzorem (krytem) před vniknutím prachu a vlhkosti, která může vznikat při samotném vaření apod. Použitím hliníkového profilu prodlužujete i samotnou životnost LED pásku, protože hliníkový podklad lépe a rovnoměrněji odvádí zbytkové teplo vznikající při svícení. Kromě pásků a profilů potřebujete k zapojení další komponenty, jako jsou koncovky profilu, kabely, svorkovnice, konektory, vypínač nebo ovladač.
A ještě jedna rada: Při nákupu kuchyně je dobré vzít si s sebou plánek místnosti, kde jsou zakresleny nejen všechny otvory ve stěnách a inženýrské sítě, ale také přibližné schéma, kde byste si v budoucí kuchyni přáli tohoto osvětlení využít. Ušetříte tak spoustu času při společném plánování vaší kuchyně s prodejcem.
Nářadí, které využijete na instalaci LED pásku
- Nůžky – hodí se pro krácení LED pásků
- Elektrikářský šroubovák – ideálně i se zkoušečkou
- Mikropájka – pájení je nejlepším způsobem, jak spojovat pásky, pokud ale neumíte s pájkou manipulovat, můžete použít vhodné konektory
Přirozené denní světlo
Pro kuchyňské práce by mělo být světlo podobné světlu dennímu. K vytvoření útulné atmosféry v místnosti je vhodné světlo teplé. Studené světlo je příliš sterilní, doporučujeme volit přirozené denní světlo, které je neutrální, v rozsahu 4 200–4 500 K. Studené má 6 000 K a teplé 3 000–3 200 K.
Text: Redakce
Foto: se svolením firem Oresi, Světla 24, LED svítí