Povrchová úprava prodlouží životnost podlahy

lakování dřevěné podlahy

Lakování uchová krásu dřeva. Foto: Shutterstock

Přírodní krásu dřeva dovede před každodenním namáháním ochránit vhodně zvolená vrstva laku nebo oleje. Má vliv nejen na celkovou odolnost krytiny, ale také na její vzhled.

Vrstvené podlahové krytiny jsou finální vrstvou laku či oleje ošetřené už z výroby takže přesný odstín i povrchovou strukturu vidíme, už když podlahu vybíráme. Parketové a palubkové podlahy se naopak ochrannou vrstvou oleje či laku ošetří až po pokládce, čímž se jejich vzhled může oproti původnímu materiálu výrazně změnit.

Lak vytvoří neprodyšnou vrstvu

Nanesením laku se na povrchu podlahy vytvoří neprodyšná vrstva, která zabrání  nečistotám, aby pronikly do pórů dřeva. Volit můžeme mezi ekologickými vodou ředitelnými laky a výrobky na rozpouštědlové bázi. Odolnost je závislá především na typu laku, způsobu zatížení a vhodné péči a údržbě, která pomáhá předcházet mechanickému poškození jemným prachem a kamínky. Rozpouštědlové bezbarvé laky mohou být jednosložkové pro méně namáhané podlahy v domácnostech nebo vysoce odolné dvousložkové pro silně zatížené plochy například v komerčních prostorech. Jednosložkové i dvousložkové laky se vyrábí v matné, polomatné a lesklé variantě.

Renovace lakované dřevěné podlahy

Lakované podlahy se velmi snadno udržují, důležité je hlavně zabránit mechanickému poškození ostrými hranami nábytku nebo drobnými kamínky a prachem. Pokud však dojde na nutnost renovace laku či oprav poškozených míst, musí se vždy přebrousit celý povrch místnosti. Oproti olejovaným povrchům je však interval obnovy povrchové úpravy podstatně delší.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Dřevěné podlahy:

Dřevěné podlahy

Jak pečovat o dřevěnou podlahu

Podlaha z lepených prken

Oprava dřevěné podlahy

________________________________________________________________________

Olej zvýrazní přirozenou krásu dřeva

Úprava olejem chrání podlahu tak, že se vsákne do pórů dřeva a na povrchu nezanechává žádný ochranný film. Existuje několik různých typů olejů na dřevo, v případě ošetření podlahových krytin se však vyplatí sáhnout po vytvrzovacích olejích, které dřevinám dodají potřebnou odolnost. Podlaha si tak zachovává svůj přírodní matný vzhled, prodyšnost a odolává běžnému domácímu zatížení. Vyžaduje však o něco obezřetnější zacházení i pravidelnou péči v podobě používání udržovacích olejů. Nespornou předností olejovaných povrchů je jejich snadná renovace a možnost provádět lokální opravy. Poškozené místo lze přebrousit, doplnit vytvrzovací olej a na závěr vysušit.

Oleje na dřevěnou podlahu s efektem

Chcete-li dřevině dodat jiný odstín, lze ji upravit barevným olejem podle vlastních preferencí. Když dosáhnete požadovaného odstínu, je však třeba povrch uzavřít lakem či vytvrzovacím olejem, který podlaze propůjčí požadovanou odolnost.

Jak často nátěr dřevěné podlahy obnovovat?

  • Nátěry lakem renovujeme podle potřeby přibližně po pěti a více letech, podle
    zatížení podlahy.
  • Nátěr olejem je třeba zopakovat již po roce či dvou, aby se
    obnovila ochranná bariéra.

Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock

Povrchová úprava prodlouží životnost podlahy