Tiny house postavený svépomocí
V poslední době je stále větší zájem o „chaty na kolech“, které umožňují po čase si přestěhovat rekreační objekt na jiné místo. Vedle maringotky a mobilheimu čili mobilního domu existuje i tak zvaný „tiny house“, což v překladu znamená „malý dům“.
Názvem tiny house se označuje montovaný rekreační nebo i trvale obyvatelný velmi malý domek do 25 m², s výškou do 5 metrů, který není trvale spojený s pozemkem. Pokud má podvozek homologovaný a má platnou SPZ, jedná se o přípojný vozík. Nepotřebuje stavební povolení, nemusí stát na stavebním pozemku, lze ho umístit na zahradě i kdekoliv tam, kde je možné parkovat. Na určené místo ho může odvézt traktor, ale pro časté převážení dům určen není.
Tiny house vyrobený na míru
Na tiny house jsme se zajeli podívat do východočeských Kunětic k panu Jaroslavu Budínskému. Ten si ho postavil sám. Pracovat se dřevem umí, vyrábí nábytek a další věci ze dřeva. „Základní plány jsem si koupil od pána, který tyto domy vyráběl. Nechtěl jsem se dopustit nějaké chyby, ale řadu věcí jsem si pak udělal po svém,“ říká Jaroslav.
„Dvounápravový podvozek jsme svařili s tchánem, je profesí svářeč. S něčím mi pomáhal bratr, ale věnoval jsem se tomu spíš po práci. Rozvody elektro a klempířské práce jsem předal odborníkovi. Všechny použité materiály jsou nové, dělal jsem to s tím, aby stavba vydržela dvacet let,“ usmívá se majitel.
Jeho původním záměrem bylo udělat pojízdný dům na pronájem, teď ale Jaroslav uvažuje o jeho prodeji. Medově zlatý domeček o rozměrech zhruba 8,3 × 2,8 metru zatím stojí na dvoře. Při pohledu zvenku byste neřekli, jak komfortní to uvnitř tak malého objektu může být.
Interiér nabízí vše potřebné
Interiér laděný do bílé a hnědé a v kuchyňské části a v koupelně doplněný šedou působí velmi vzdušně. Zásluhu na tom má poměrně vysoký strop, bílé stěny a podlaha, malé množství nábytku i to, že jedinou oddělenou částí je koupelna s WC. Prostor prosvětluje několik jednoduchých dvoukomorových oken – v kuchyňské části, na spacím patře, v koupelně a největší je v přední, „společenské“ části. Kromě okna ve společenském úseku jsou všechna otvíravá, vyklápějí se ven směrem nahoru.
Podélná dispozice nabízí vpravo od vstupních dveří obytnou část. Teď je tu jen pohovka. „Zatím nechci dělat další věci, až podle zájmu kupujícího,“ říká Jaroslav. Nejen samotný objekt, ale i veškerý nábytek totiž vyráběl majitel sám. Nalevo od dveří je u jedné stěny kuchyňská linka, u protější jsou nízké úložné skříňky, před nimi schody do spacího patra. „Spací patro lze vybavit jen dvěma matracemi, pak se sem vejde i nízký nábytek nebo se tu na matracích vyspí až osm lidí,“ vysvětluje náš průvodce. Zábradlí tvoří dřevěný rám s výpletem z provázků.
Posuvné dveře oddělují od kuchyňské části malou, ale prakticky zařízenou koupelnu. Je v ní sprchový kout s vaničkou, umyvadlo se skříňkou, 50litrový bojler ovládaný přes wifi a místo na klozet.
Možný je celoroční pobyt
Stavba je zateplená, dobře izolovaná, takže je možné v ní pobývat po celý rok. „Pro kamna je místo na stupínku vedle kuchyňské linky, stěnu před vysokými teplotami chrání deska cetris, komín je také připravený,“ ukazuje Jaroslav. „K vytápění tu můžou být kamna na dřevo či peletky nebo klimatizační jednotka. Ale prostor se vytopí i elektrickým topidlem.“
Osvětlení tvoří LED pásky, které jdou středem stropu, pod kuchyňskou linkou, v koupelně kolem zrcadla. Mají teplé světlo, lze je ztlumovat a jsou úsporné.
Technické detaily
Aby byl tiny house dobře izolovaný před chladem a vlhkem, jsou jeho stěny, podlaha i strop tvořeny několika vrstvami dřevovláknitých desek, prken, izolačních fólií v rámové konstrukci, stěny jsou pak zvenku i zevnitř obloženy smrkovými palubkami, stejně tak strop, podlaha je z borovice. Venkovní stěny dostaly nátěr tenkovrstvou lazurou v odstínu rustikální dub, stěny v interiéru mají nátěr bílou lazurou, na stropě je silnovrstvá lazura v odstínu teak. Podlaha je napuštěná tvrdým voskovým olejem v bílé barvě.
Vodu lze připojit na vodovodní řad nebo na IBC kontejner, odpady jsou vedeny pod podvozkem buď do kanalizace, či do trativodu, nebo mohou být napojeny na čerpadlo, filtr a zpět do bojleru jako užitková voda. Rozvod vody a plynu je nad podlahou pod soklem nábytku, elektrokabely jsou ve stěně pod palubkami.
Jaroslav myslel i na budoucnost. Střecha z hliníkového plechu má konstrukci a sklon vhodné na případné umístění fotovoltaických panelů. Pro baterie je místo ve venkovní skříni na stěně za koupelnou, kde je i plynová bomba a pojistky.
Text: Iva Tvrzová
Foto: Vladimír Hájek