Ledové dekorace pro zahradu
Inspirujme se při jejich výrobě přírodou, kde se na slunci nádherně třpytí rampouchy a kde pohádkově vypadají rostliny, když je pokryje jinovatka. A pak nám pomáhej mráz.
Ledové dekorace mají hned dva velké plusy, jsou originální a prakticky zadarmo. Můžeme vyzkoušet ty úplně nejjednodušší, stejně jako složitější, a když se nějaké dílko nepodaří, není problém to zkusit znovu, protože nanejvýš přijdeme o trochu zmrzlé vody.
Zakleté květy
Velmi pěkné ozdoby vzniknou z květů, které zamrazíme v tvořítkách na led, formičkách na cukroví, dvoudílných plastových vánočních baňkách nebo nižších miskách. Hodí se k tomu čerstvé i sušené. Dále lze použít barevné plody, listy či větvičky. Led dodá barvám živost.
Pokud chceme dekorace pojmout svátečněji, můžeme tvořítka vyložit alobalem, čímž vznikne uvnitř ozdoby kovový efekt. Můžeme také udělat z alobalu kuličku anebo použít kousek vánočního řetězu či třepení. O rozzáření se postarají vsypané třpytky.
Vzniklé ledové ozdoby můžeme volně rozmístit na venkovní stůl, spojit je do tvaru věnce, doplnit s nimi další dekorace. Vložíme-li do vody spolu s květinami před zmrznutím řetízek, provázek nebo stuhu, budeme je mít za co zavěsit.
Ledové lahůdky
Obdobně budeme postupovat při tvorbě bábovky anebo dortu. Formu vyložíme ovocem či květy, které zalijeme vodou a dáme zmrazit. Mají-li po vyklopení zdobit vršek ledového „pečiva“, musíme lehké kousky zatížit například drobnými kamínky, aby nevyplavaly, nebo zamrazovat postupně tak, že na přírodniny nalijeme pouze tolik vody, aby byly ponořené, a teprve po zamrznutí dolijeme zbývající vodu a dáme opět zmrazit.
Zamrzlé vzpomínky
Letitým zahradám sluší dekorace s nostalgickým či až tajemným nádechem. Pro ledovou výzdobu můžeme využít drobnější staré nefunkční předměty anebo takové, kterým voda a mráz neuškodí. Může jít o různé přívěsky, torza hodinek, lžičky, klíče apod. Zajímavě bude vypadat koláž z více předmětů rozložených na tácu a jen zčásti uvězněná v ledu, aby budila zdání, že vystupuje z hlubin času.
Chladné světlo
Výroba je maličko složitější. Potřebujeme dvě silnostěnné sklenice, vyšší misky nebo jiné nádoby o různých průměrech. Do středu širší vložíme menší sklenici, kterou naplníme vodou nebo do ní jako závaží dáme třeba kameny, brambory apod. Teprve potom naplníme větší nádobu. Proti pohybu můžeme obě ještě zafixovat izolepou. Dáme do mrazničky nebo ven, jsou-li teploty pod nulou. Jakmile voda zmrzne, nádoby opatrně odstraníme a do svícnu umístíme světelný zdroj. Aby svícínek déle vydržel, použijeme namísto pravé svíčky vydávající teplo ledkovou.
Několik fint
- Nádoba, kterou chceme použít pro zamrazení, buď musí být pružná, například ze silikonu, nebo mít kolmé či nahoru se rozšiřující stěny. Při opačném tvaru bychom ledovou misku či svícen z formy nedostali ven.
- Bez poškození vyklopíme dekoraci poté, kdy na formu pustíme studenou vodu.
- Vodu můžeme obarvit potravinářským barvivem. Máme tak jistotu, že po roztání ledu se do přírody nedostane žádná škodlivá látka.
Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock