Hubnutí podle metabolického typu
Jedna z nejpopulárnějších diet současnosti je založena na přizpůsobení jídelníčku konkrétnímu typu metabolismu. Slibuje nejen snížení hmotnosti, ale i zlepšení zdravotního stavu.
Každý člověk má jiné biochemické složení těla a patří k jinému endokrinnímu (metabolickému) typu. To má vliv jak na trávení jednotlivých druhů potravin, tak na spalování energie. Mnoho odborníků je přesvědčeno, že využití metabolické diagnostiky má v léčbě a prevenci obezity i dalších civilizačních onemocnění velkou perspektivu, nicméně v praxi je její uplatnění ještě v plenkách.
Dieta má své ale
Za negativum diety podle metabolických typů lze považovat relativně nízký obsah tuků. Jejich přílišné omezení totiž škodí, protože tělu hrozí nedostatek esenciálních mastných kyselin, snižuje se rovněž vstřebávání v tuku rozpustných vitaminů. Následkem může být suchá kůže, zhoršení kvality vlasů, nehtů a může dojít i k ohrožení nervového systému. V některých případech může nasazení diety vést k nevyváženému přísunu živin. Poměry živin se u ní totiž liší od doporučení pro redukční dietu (30 % tuky, 20 % bílkoviny, 50 % sacharidy), při níž by tělo mělo dostat všechny potřebné živiny, vitaminy a minerální látky.
Metabolická typologie
O tom, kde se na stupnici mezi čistým bílkovinným a sacharidovým typem člověk nachází, rozhoduje skutečnost, zda je u něj aktivnější parasympatikus, nebo sympatikus a jaké má spalování. Parasympatikus je nervový systém zajišťující činnost organismu v klidu a bezpečí. V průběhu spánku jeho aktivita směřuje k útlumu mnohých funkcí. Celkově stimuluje proces trávení, pod jeho vlivem se zužují průdušky, zmenšují zorničky, zpomaluje srdeční činnost a tlumí tělesné i psychické pochody. Sympatikus je zase zodpovědný za okamžité reakce organismu na hrozící nebezpečí. Mobilizuje zásoby energie a mimo jiné zpomaluje proces trávení. V těle zodpovídá za energii, motivaci, elán a nadšení.
Zjistěte, jaký jste metabolický typ
Na internetu najdete interaktivní dotazníky, které automaticky vyhodnotí váš typ. Můžete se obrátit na odborníka na hubnutí či nutričního specialistu nebo navštívit poradenské centrum zdravého životního stylu či centrum preventivní medicíny, kde vám udělají speciální analýzu.
Sacharidový typ: Lidé s tímto druhem metabolismu mají menší chuť k jídlu, přesto trpívají nadváhou. Často vynechávají hlavní jídla nebo je nahrazují sladkostmi, které jim obzvláště chutnají. Rádi také kofein. Po tučném, těžkém jídle bývají unavení.
Bílkovinný typ: Metabolismus u tohoto typu dokáže rychle měnit bílkoviny a tuky na energii. Proto potřebují jíst hodně bílkovin, hlavně masa. Bývají často hladoví a milují tučná nebo slaná jídla. Potřebují jíst i mezi hlavními jídly a nereagují na nízkoenergetické diety, které u nich vyvolávají únavu a nervozitu.
Smíšený typ: Vyskytuje se nejčastěji, nepřevažuje u něj ani jeden charakteristický rys, apetit je průměrný.
Jídelníček pro sacharidový typ
Poměr živin by měl být 20 % bílkovin, 70 % sacharidů, 10 % tuků. Omezit by se měl i příjem tuků prostřednictvím ořechů a semínek.
Doporučené bílkoviny: libové drůbeží a vepřové maso, „hubená“ šunka, losos, pstruh, treska, mléčné produkty jako podmáslí, jogurt, sýr, mléko, kefír, tvaroh.
Sacharidy: celozrnné výrobky jako chléb, ovesné vločky, těstoviny, rýže a proso, ze zeleniny lilek, hlávkový salát, květák, fazole, brokolice, hrách, okurka, špenát, pórek, rajče, cuketa, cibule, z ovoce jablko, hruška, třešně, broskev, žlutý meloun, ananas, banán, kiwi, papája, citrusy, bobulovité plody, sušené ovoce.
Tuky: Rostlinné oleje s nenasycenými mastnými kyselinami jako olivový, mandlový a lněný.
Jídelníček pro bílkovinný typ
Měly by v něm být zastoupeny živiny v poměru 50 % bílkovin, 30 % sacharidů, 20 % tuků. Kromě vody můžete pít zředěné ovocné a zeleninové šťávy.
Bílkoviny: maso se středním obsahem tuku, tedy drůbeží, hovězí a vepřové, ryby bohaté na tuk, mořské plody, mléčné produkty se středním obsahem tuku, dále vejce, sójové produkty a tofu.
Sacharidy: celozrnné výrobky jako chléb, ovesné vločky, těstoviny, müsli, rýže, ze zeleniny artyčok, květák, brokolice, okurka, mrkev, celer, saláty, špenát, chřest, rajče, cuketa, cibule, z ovoce jablko, hruška, banán, mango, ananas, avokádo, papája a bobulovité plody. Do výčtu patří i houby.
Tuky: živočišné tuky v rozumném množství, tj. máslo, tučný sýr, sladká a kysaná smetana, lněný a olivový olej či olej z vlašských ořechů.
Jídelníček pro smíšený typ
Potraviny by měly obsahovat 50 % bílkovin, 40 % sacharidů, 10 % tuků.
Bílkoviny: kuřecí, krůtí, hovězí a vepřové maso, nízkotučná lososová šunka, tuňák, losos, treska, pstruh. Z mléčných produktů jogurt, kefír, sýr, mléko, tvaroh, sladká smetana.
Sacharidy: celozrnné produkty jako chléb, ovesné vločky, těstoviny, rýže, ze zeleniny lilek, hlávkový salát, brokolice, květák, okurka, zelená fazolka, pórek, mrkev, paprika, ředkvička, špenát, rajče, cibule, cuketa. Vhodné jsou také houby, z ovoce jablko, hruška, kiwi, broskev, ananas, banán, papája, citrusy, bobulovité plody, sušené ovoce.
Tuky: rostlinné oleje s nenasycenými mastnými kyselinami jako olej z vlašských ořechů, olivový a slunečnicový olej.
Hlavní zásady
- Před započetím diety a při sestavování jídelníčku zohledněte svůj zdravotní stav i pohybovou aktivitu nebo se rovnou poraďte s lékařem.
- Upřednostňujte tradiční stravu, kterou naši předkové konzumovali staletí a dokonale se na ni adaptovali.
- Omezte co nejvíce průmyslově zpracované potraviny a dávejte přednost čerstvým.
- Jezte pomalu a v klidu, snažte se pečlivě žvýkat.
- Pohyb je důležitý při jakékoliv dietě.
Text: Gabriela Zelinková
Foto: Shutterstock