Garáž na chalupě má své výhody
Mít na chalupě garáž je určitě dobré. Auto je schované před zloději, v zimě nevymrzne a snadno ho nastartujete a na stěny garáže můžete zavěsit kola či lyže.
Cestování autem s chatařením a chalupařením souvisí dost často. A parkování u chalupy je obvykle mnohem menším problémem než v centrech měst. Proč tedy garáž? Je k tomu spousta dobrých důvodů, nejen pohodlí.
Některé rekreační nemovitosti stojí na odlehlých samotách, kde je dobré zbytečně nevycházet vstříc zlodějům či vandalům, které může auto na příjezdové cestě lákat. Mnoho lidí si užívá ve svých víkendových domech i zimní pobyty a není moc příjemné „dolovat“ vůz před odjezdem ze závějí nebo mít problém s jeho nastartováním, protože na horách holt někdy mrzne víc než třeba v Praze.
Styl vaší chalupy ale nemusí nutně narušit garáž jako samostatná stavba, protože některé venkovské domy nabízejí využití různých hospodářských staveb, stodol nebo průjezdů, které lze pro bezpečné parkování auta dobře rovnou vyčlenit, případně nenáročně přestavět.
Pozor na podlahu v garáži
Ať pro garážování automobilu vyhradíte nějaký stávající prostor, nebo postavíte novou garáž, věnujte pozornost podlaze. Každá jízda v dešti či v zasolené sněhové břečce znamená, že z auta po zaparkování postupně odkapává špinavá voda nebo odtávají zbytky sněhu. Je tedy ideální mít možnost znečištěnou a kluzkou podlahu v garáži opláchnout vodou z hadice a zajistit odtékání vody do kanálku nebo odtokového žlabu. Dobré je tedy podlahu vybetonovat, opatřit ji nátěrem s protiskluzovou úpravou a vyspádovat ji. Není příliš vhodné nechat vodu jen odtékat pod vraty ven. Není-li jiná možnost, udělejte alespoň před vraty vsakovací rýhu vysypanou štěrkem nebo drobným kamenivem. Všechna tato opatření zamezí uklouznutí na mokru či ledu, ale i zbytečnému odpařování vlhkosti, které je nežádoucí zvláště v uzavřené garáži využívané i jako sklad nebo dílna. Není od věci zajistit v prostoru pro parkování vozu možnost vytápění nebo temperování. V mrazivých zimních dnech to oceníte.
Jedním z největších nebezpečí pro uživatele garáže je kluzká mokrá či namrzlá podlaha
Přečtěte si také náš speciál o garážích
Nelákejte do garáže zloděje
Zvláště samostatné garáže u nepravidelně obývaných rekreačních objektů přitahují zloděje. Neulehčujte jim to. Odpusťte si v garáži okno nebo vrata s prosvětlením. Používejte kvalitní bezpečnostní zámek, případně závoru. Ani u starších dřevěných vrat nespoléhejte na obyčejnou petlici a investujte do bezpečnostní, kterou nelze jen tak urazit nebo odšroubovat. Případně zkombinujte více petlic a závoru, bezpečnostní zámek a mříže na jakémkoli průlezném otvoru, pokud ho už garáž má. Čím více bude překážek pro zloděje, tím rychleji ho odradíte.
Je-li uvnitř uskladněno nářadí, sezónní sportovní potřeby, bicykly či automobilová náhradní kola, uzamkněte tyto věci buď řetězem, nebo kombinací řetězů a speciálních kotev v podlaze. Je pohodlné mít jízdní kolo v garáži na chalupě v pohotovosti a bez převážení, ale pokud ho lze v garáži zahlédnout skrze nedostatečně zabezpečená vrata nebo okno, koledujete si o vykradení.
Garáž u rekreační nemovitosti lze využívat mnoha užitečnými způsoby a důvodem k její stavbě či rekonstrukci není jen auto. Mějte na paměti, že jde vždy o část domu, která láká k pokusům o vykradení víc než dobře zabezpečená hlavní budova.
Kvalitní garážová vrata
S garážovými vraty může být na chalupě trochu potíž. Musí být dostatečně velká, aby uzavřela vjezd s potřebnými rozměry. Velikost klade nároky na provedení a zavěšení. Je-li garáž samostatně přístupná, měla by vrata navíc splňovat alespoň základní bezpečnostní kritéria. Může být tedy poměrně nákladné nechat je dělat na zakázku a nutno říct, že jejich výroba svépomocí je poněkud náročnější výzvou než sešroubování zahradní branky z latí.
Garážová vrata si můžete rovněž koupit. Na výběr je jich několik druhů včetně výklopných nebo takových, která připomínají roletu a mohou být vybavená dálkovým ovládáním, díky němuž nemusíte při otevírání garáže vystoupit z auta. Potíž může být v tom, že sehnat taková vrata v provedení, které by odpovídalo stylu venkovské chalupy, není snadné. Lidé v těchto případech nejčastěji zvolí imitaci dřeva, ale je nutné vybrat s rozmyslem a počítat s tím, že jde o velkou a zvenčí většinou dobře viditelnou plochu, která se může stát příslovečnou „pěstí na oko“.
Typy garážových vrat
Sekční
Skládají se z jednotlivých prvků, tzv. sekcí. Ty jsou navzájem spojeny závěsnými mechanismy, dveře tedy nejsou pevnou plochou, ale mohou se pohybovat. Při otevírání jsou prvky vtahovány do garáže podél stropu nebo podél stěny.
Rolovací
Tvoří je garážová roleta z lamel. Při otevírání dveří se lamely navíjejí na ocelovou hřídel nad vjezdovým otvorem. Rolovací vrata lze instalovat do malých i velkých garáží. Stejně jako sekční vrata se vyznačují tím, že při otvírání a zavírání nevyžadují místo před garáží.
Výklopná
Pohybují se po kolejnicích a v otevřeném stavu visí pod stropem garáže. Obvykle patří v nabídce vrat do garáží mezi nejlevnější a snadno se montují. Vyžadují místo před garáží, což může komplikovat případné sezónní parkování auta venku.
Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock, Martina Lžičařová a se svolením firmy Hörmann