Čím osázet místa pod stromy
Nedostatek světla dělá z prostoru pod stromy zónu nikoho. Působí neupraveně, navíc holá půda rychleji vysychá, eroduje. Jednoduché řešení nabízí výsadba méně náročných stínomilných rostlin.
Kromě omezeného přísunu slunečního svitu se trávníku a mnohým rostlinám pod stromy nedaří také z důvodu malého množství živin a vody v půdě, které si pro sebe dřeviny stahují kořeny rostoucími těsně pod povrchem. Naštěstí se v rostlinné říši najde i tak dost druhů, kterým dané podmínky vyhovují. Užší výběr se odvíjí podle toho, jak vysoko jsou umístěny nejspodnější větve, a od míry osvětlení prostoru.
Pod jehličnany a stálezelenými dřevinami vládne trvalý stín či polostín, opadavé listnáče umožní slunci přístup od podzimu do jara.
Půdokryvné rostliny
Na místa, kde je trvalý stín a větve se sklánějí až k zemi, bude dobrou volbou některá z půdokryvných rostlin, například barvínek s modrými či bílými kvítky, bíle kvetoucí tlustonitník, břečťan, a to i v panašované verzi, nebo okrasná bršlice. V polostínu budou prosperovat nizoučké bochánkovité úrazníky. Pokud se zde drží více vlhkosti, poroste tu i vrbina penízková se světle zelenými listy a jasně žlutými kvítky.
Rostliny zdobné listem
Pod dřevinami s vyšším kmenem se budou vyjímat kapradiny, okrasné traviny, bergenie, zelenou i panašovanou variantu nabídnou hosty, z nízkých keřů poléhavé tavolníky a brsleny, jemnější ozelenění pak poskytují drobnolisté skalníky. Na polostinných místech se bude dařit dlužichám, z jejichž různobarevných odrůd můžeme sesadit atraktivní skupinky.
Kvetoucí rostliny vhodné pod stromy
Rozzářit tmavá místa svěžími barvami pomohou drobné cibuloviny jako sněženky, ladoňky a ladoničky, snědky, modřence včetně podzimního, přidat se k nim mohou sasanky, fialky, mitrovničky, kakosty, čemeřice, pryšce, ale též hluchavkovité rostliny, které jsou díky různobarevným listům efektní, i když nekvetou. Z keřů pak rododendrony, azalky a hortenzie.
Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock