Jak vybrat kouřovinu ke kamnům

čištění kouřovodu

I kvalitní roury a kolena ze silného plechu občas rozeberte a vyčistěte, prodlouží to jejich životnost. Foto: Shutterstock

Plechové či ocelové roury a příslušenství k nim se nazývají kouřovina a nejsnáze je nakoupíte v kamnářských obchodech či v hobbymarketech. Správný výběr je důležitý pro bezpečné topení.

Kamna či sporáky se připojují skrze příslušné otvory ke komínům a k tomu slouží plechové či ocelové roury, tedy kouřovody. Předpokládá se, že z půlmetrových či metrových dostupných délek těchto rour lidé nařežou kouřovody na potřebné rozměry, ať už za pomoci ruční pilky na železo, úhlové brusky, nebo elektrických nůžek na plech. K propojení kamen s komínem jsou určena i tzv. kolena nebo kolínka, případně redukce, které umožní zapojit různé průměry rour.

Plechy rezavějí

Obyčejné kouřovody se vyrábějí z poměrně tenkého plechu. Zvláště ve vlhčím prostředí nepravidelně obývaných chalup a chat mají tendenci k rezavění. Jejich výhodou je nízká cena, snadno se rovněž nařežou na potřebné rozměry, jejich životnost lze prodloužit žáruvzdornou barvou a seženete je v každém železářství. Je však třeba kontrolovat jejich kondici a včas zjistit, zda nejsou prorezlé nebo propálené. Nemá příliš smysl zabývat se jejich opravami, v případě jakéhokoli poškození je bez váhání vyměňte.

Dražší, kvalitnější, trvanlivější a mnohdy i hezčí na pohled jsou roury a kolena ze silného ocelového plechu, bez nichž se zpravidla neobejdou zejména krbová kamna s vyšším průměrem kouřovodů.

Jaký koupit kouřovod?

Základem úspěšného nákupu kouřovodu je znalost průměru potřebného k vašim kamnům. U nových kamen se tuto hodnotu dočtete v technické dokumentaci, u starších průměr napojení roury jednoduše změřte. Nejčastější hodnoty jsou 120, 130 a 150 mm. Výchozím rozměrem je průměr napojení vývodu z kamen, na nějž se roura kouřovodu nasunuje. Obecně by měl zůstat stejný od kamen do komína, případně se směrem od kamen do komína zvětšovat, ne naopak. Případné nesrovnalosti v rozměrech lze řešit tzv. přechodkami (redukcemi).

Druhy kamen

Krbová kamna

Trendem jsou kamna s tzv. zplyňujícím (dvoukomorovým) spalováním. Nabízejí více než 80% účinnost, minimum popela, intervaly přikládání mezi 6 a 12 hodinami i vysokou úsporu paliva. U jednokomorových kamen tento způsob spalování podporují externí přívody vzduchu vedené z různých míst (podle typu kamen) do spalovací komory. U některých výrobců to způsobuje již sekundární přívod vzduchu.

Kachlová kamna

Za klasická kachlová kamna lze považovat taková, kde topné médium ohřívá plášť z keramických kachlů nebo bloků do teploty 60 °C, které následně předávají sálavé teplo do prostoru. Sálavé plochy akumulují velké množství tepla, tím se prodlužuje interval mezi přikládáním na 12, či dokonce 24 hodin. Podle schopnosti akumulace se kamna dělí na lehká, středně těžká a těžká.

Kouřovina

  • roury (kouřovody)
  • kolena
  • redukce (přechodky)
  • víčka
  • zděře a růžice
  • teplovzdušné výměníky na kamna

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Jak vybrat kouřovinu ke kamnům