Proč mít na zahradě minidomek?

Máte-li na pozemku kousek místa a časté návštěvy nebo dorůstající děti, postavte si domek pro hosty. Samostatné a plnohodnotné malé obydlí má spoustu výhod.

Leckdo už pravděpodobně zaznamenal vzrůstající popularitu tzv. tiny houses, což je anglický výraz pro malé domky, do nichž lze vměstnat minimalistické bydlení. V zahraničí si podobné stavby pořizují především lidé, kteří se nechtějí kvůli bydlení zadlužit na celý život. U nás se jimi lze inspirovat i při budování domků pro hosty či malých objektů, které mohou sloužit jako samostatné obydlí v dosahu hlavního domu, tedy jako pracovna či kancelář nebo místo, kam se mohou uchýlit hosté, dospívající děti se svými přáteli či studenti ve zkouškovém období.

minidomek

U minidomků jde o maximální využití minimálního půdorysu, a to i včetně patra na spaní. Foto: Shutterstock

Se vším všudy

Hostovský domek může být vybaven jednoduše, ale pokud se inspirujeme trendy už zmíněných „tiny houses,“ může rovněž poskytnout zázemí pro osobní hygienu a vaření. Tím se stává nezávislým na hlavním objektu, což může mít řadu výhod. Děti si užijí samoty, přitom je máte na dohled, hosté budou mít soukromí a nenaruší provoz vaší domácnosti víc, než je nutné.

Vždy je zásadní otázkou, co přesně lze postavit a co už by bylo v rozporu s územním plánem a zákonem. Existují i řešení v podobě mobilních domů na kolech a je rovněž možné mítt objekt, který se díky chemickým či ekologickým toaletám obejde bez napojení na kanalizaci. Stavební zákon má mnohdy nejednoznačný výklad, takže je nejlepší poradit se na stavebním úřadě, co a za jakých podmínek můžete stavět.

maringotka

Maringotky v různých podobách jsou populární alternativou malých domků. Foto: Shutterstock

Svépomocí nebo na klíč

K samotné stavbě lze rovněž přistoupit několika způsoby. Můžete stavět svépomocí, například na základě projektů či konceptů, které jsou volně či za poplatek dostupné na internetu. Můžete jít cestou projektu na zakázku a lze si také vybrat ze stále širší nabídky domků na klíč, ať už jde o bytelnější zahradní chaty, nebo minidomky či modulové domy, které lze v případě potřeby rozšiřovat poměrně jednoduchým připojením další jedné či několika místností.

Už na začátku je dobré rozhodnout se, zda bude minidomek splňovat nároky na celoroční bydlení, aby ho bylo možné využít třeba i v zimních měsících. A podle toho volit parametry zateplení, oken a dveří i způsob vytápění.

Naše tipy

  • Ověřte raději na stavebním úřadě, co a za jakých podmínek můžete postavit.
  • Funkci domku pro hosty může dobře plnit i montovaná zahradní chatka, pokud ji zateplíte a vybavíte kvalitnějšími okny.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Proč mít na zahradě minidomek?