Koupelna na zahradě

Proč si nedopřát život na letní prosluněné zahradě se vším všudy? Kromě
letní kuchyně a posezení pod střechou oceníte i možnost zajít si venku na
toaletu nebo se osprchovat.

Smysl budování venkovních alternativ k tomu, co máte už v domě, je jednoduchý: nemusíte ztrácet čas docházením dovnitř a přezouváním, slunce či dešťovka mnohdy ušetří náklady na provoz chalupy a zatopit si dřevem pod vanou či v kamnech koupacího sudu je nadmíru romantické.

venkovní koupelna

Koupelnu pro letní dny v exteriéru lze zařídit s veškerým komfortem. Foto: Shutterstock

Jednoduchá řešení

Lidé často neváhají investovat do pohodlí značné částky, ale trendem je jednoduchost využívající maximum toho, co vám příroda a dostupné zdroje mohou nabídnout samy. Řešíte-li tedy venkovní záchod, zvažte kompostovací toaletu. Může stát v tradiční kadibudce, ale nemusíte kopat díru a pak řešit zápach. Návod na stavbu (bedna s plastovým vědrem a horním otvorem se záchodovým prkýnkem) najdete třeba na našem webu, ale lze koupit i tovární výrobky. Kompostovací toaleta se po použití zasypává organickým materiálem (hrabankou, pilinami, drceným dřevním odpadem) a po naplnění se po nějaké době vyklopí na kompost hmota podobná rašelině.

wc na zahradě

WC lze na zahradě řešit i koupí montované stavbičky z palubek a umístit dovnitř chemickou či kompostovací toaletu. Foto: Shutterstock

Jinou možností je použít chemickou toaletu. To už je nákladnější a méně ekologické, ale pohodlné. Výhodou je snadná a dostupná možnost vylévání zásobníku do záchodu v domě.

Hospodaření s vodou

Komfortní je vybudovat venkovní sociální zařízení v zahradní chatce nebo postavit samostatnou malou stavbu. Lze k tomu přistoupit buď důsledně, nebo tak trochu v „tropickém“ stylu. V prvním případě je nutné přivést vodu a kanalizaci a obojí napojit na sítě, což dává smysl v případě, že není vzdálenost příliš dlouhá: každý metr stojí tisíce.

 

dvojkadibudka

Příklad originálního a jednoduchého vzhledu zahradni “dvojkadibudky”. Foto: Shutterstock

Druhou možností je vybudovat sprchový box v podobě zástěny, vykopat mělkou vsakovací jámu a vysypat ji štěrkem, na ni položit dřevěný rošt a instalovat zahradní sprchu. Teplou vodu zajistí souprava pro solární ohřev, kempingová sprcha (černý plastový vak, v němž vodu přihřeje slunce) či načerněný sud ve výšce kvůli spádu, do nějž se voda dopouští z hadice. Na sezonní použití je to dobré a levné řešení a pro sprchování je možné využívat dešťovou vodu ze zásobníku u okapů.

koupací sud

Koupací sud s ohřevem si můžete nechat postavit na zakázku. Foto: Shutterstock

Kouzlo staré vany

Příznivci ekologického způsobu života dávají rádi nové funkce různým věcem, které už dosloužily v původní funkci. Tím se lze inspirovat třeba při vybudování jednoduché letní koupelny v podobě staré plechové vany, která se postaví na dostatečně stabilní podstavec. Pod vanou se vybuduje ohniště a vodu v ní pak celkem rychle ohřeje rozdělaný oheň. Je to levné, koupání pod korunami stromů může být skvělým zážitkem, ale vyžaduje to samozřejmě určitou obezřetnost.

koupání na zahradě

Zázemí pro venkovní hygienu může být velmi jednoduché, teplou vodu lze do vany nanosit i zevnitř. Foto: Shutterstock

Naše tipy

  • Pro kompostovací toaletu je nutné mít několik uzavíratelných nádob, obsah by měl před vysypáním na kompost několik týdnů zrát.
  • Nejjednodušším řešením pro rychlé venkovní osprchování je kupovaná zahradní sprcha, napojená hadicí na vodovod.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Koupelna na zahradě