Průsvitné střechy
Nad terasou, pergolou či altánem je někdy dobré mít střechu, která propouští světlo. K dispozici je řada osvědčených průsvitných krytin. Ty vydrží i pořádný nápor deště a sněhu.
Průsvitná střecha zvýší komfort venkovního posezení, ale také zajistí dostatek denního světla na práci, ochrání před deštěm a umožní tak užívat zahradní stavby a přístavky i za horšího počasí.
Takovou střechu lze kombinovat s rohoží, roletou či látkovými slunečními clonami. Intenzitu slunečního světla omezí i použití ne zcela čirých probarvených či profilovaných krytin.
Sklolaminátové role
nejlevnější, nejsnazší na pokládku a použitelné i pro střechy s minimálním sklonem jsou sklolaminátové vlnité role. Jde o krytinu rolích v šířkách od jednoho do tří metrů. K dispozici je krytina čirá a téměř zcela průsvitná, ale i jemně probarvená verze.
Trapézové krytiny
Do jisté míry podobné vlastnosti, tedy schopnost propouštět světlo, minimální zatížení konstrukce i běžnou odolnost vykazují polykarbonátové trapézové desky. Ty mohou lépe vyhovovat díky tomu, že nemají vlnitý obloukový profil. Vlny u trapézových desek mají lichoběžníkový „hranatý“ tvar a lépe se tedy hodí ke konstrukcím z trámků a hranolů na pergolách či zastřešených terasách. I tyto krytiny se prodávají v čirém či různě tónovaném provedení, často opatřenou i UV filtrem.
Trapézové desky jsou ideální pro střechy se sklonem kolem deseti stupňů, kotví se rovněž na latě pomocí vrutů a příslušných podložek a lze je, stejně jako další typy plastových střešních desek či rolí, snadno upravit na potřebný rozměr. Mohou mít hladký nebo strukturovaný povrch, přičemž povrchová úprava v podobě „krupičkové“ struktury lépe filtruje intenzivní sluneční svit.
Polykarbonátové desky
Mimořádně odolnou a trvanlivou variantu pokrytí průsvitných střech představují komůrkové nebo plné polykarbonátové desky. Podobně jako předchozí typy krytin jsou i polykarbonátové desky k dostání v různých tloušťkách, čiré i probarvené.
Desky kladou oproti jiným typům průsvitných krytin o něco náročnější na montáž a je nutné přesně dodržet předepsaný postup, aby byla zaručena dokonalá těsnost střechy. Montují se na latě pomocí spojovacích profilů a pro posílení stability a vodotěsnosti střechy se k montáži používají i přítlačné terčíky, těsnicí pásky či speciální silikon na polykarbonát.
Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock