Zahradní branky
Branky jsou nedílnou součástí plotů, v nichž slouží k průchodu pěších. Měly by zabezpečit soukromí, ale současně působit příjemným prvním dojmem na všechny, které pozveme dál.
Branky propojují různá místa, vcházíme jimi z ulice na pozemek, do dvora nebo oddělených částí zahrady, někde usnadňují sousedská setkávání. Zpravidla jsou jednoduché čili jednokřídlé, v případě častější potřeby širšího průchodu dvoukřídlé.
Podle toho, kam vedou a jaký provoz se mezi nimi bude odehrávat, řešíme jejich umístění a vhodné rozměry. Vstupní branka by měla zajistit bezpečí nám i našim věcem. Měla by být dostatečně vysoká, opatřená kvalitním zámkem, aby její překonání nebylo pro případné zloděje snadné. Pokud je vsazena do rámu nebo do zdi, měla by po otevření umožnit pohodlný průchod nejvyššímu členu rodiny. Branky, které například oddělují užitkovou zahradu od okrasné, mohou být jen symbolické, tudíž nízké. Při volbě šířky bychom měli myslet na to, aby se jí daly bez obtíží pronést i objemnější tašky, projet s kočárkem, kolečkem apod.
Kterou vybrat
V případě, že je branka součástí plotu, měla by být z totožného materiálu a nejlépe i totožného vzhledu. Pokud je vsazena do zděného plotu nebo slouží jako průchod mezi dvěma budovami, měla by s nimi stylově ladit. Nic se nedá zkazit použitím dřeva nebo kovu, důležitý je samotný vzhled, zejména pak u tradičních chalup a dalších historických nemovitostí.
Chalupám nejlépe sluší plot, který byl v době jejich vzniku typický, a to tyčkový nebo plaňkový, a samozřejmě branka zhotovená ze stejného materiálu. Daní za přírodní vzhled je nutnost častější údržby. Základem je preventivní ošetření proti dřevokaznému hmyzu a plísním, na povrchovou úpravu lze vybrat lazury či laky bezbarvé i barevné.
Nejběžnější a nejlevnější variantou plotů nejen u chat je plot z drátěného pletiva. Branka má kovový rám ze svařovaných profilů nebo trubek a výplň z pletiva, a to buď v celé ploše, nebo jen v horní části. Spodní díl tvoří plech, který může být tvarovaný, např. do tzv. psaníčka. Kovové branky mají jako ochranu proti korozi povrchovou úpravu žárovým zinkováním, lakováním práškovou barvou u pletiva i poplastováním. Obava z koroze odpadá při aplikaci hliníku namísto běžnější oceli. Na výplň se používají rovněž kovové tyčky nebo laťky. U moderních plotů se můžeme setkat s výplní z tahokovu nebo kovových lamel. Ty mohou vytvářet buď neprůhlednou, anebo průhlednou plochu. Někteří výrobci je nabízejí i se vzhledem dřeva.
K nejelegantnějším a také nejdražším díky řemeslné práci patří branky kované. Mohou mít minimalistický vzhled anebo je zdobí nejrůznější ornamenty. Můžeme si je nechat vyrobit i podle vlastního návrhu a mít tak zcela jedinečný vstup na zahradu. Odolné a bezúdržbové jsou branky vyrobené z kompozitu, zde ale velice záleží na kvalitě zpracování a designu, aby nepůsobily laciným umělým dojmem.
Ovládání branek
Zpravidla je manuální. Branky jsou opatřeny buď klikami z obou stran, anebo mají z vnější strany kouli a z vnitřní strany kliku. Koule může být pevná či otočná. K uzamčení slouží zámkové vložky, nejnověji i elektrické zámky, případně visací zámek, který se prostrčí očky na petlici, závoře či zástrčce.
Pro dobrou službu
- Zajištění stability, bezproblémová manipulace i životnost branky závisí na její správné instalaci. Nosné sloupky se usazují u lehčích branek do hloubky 70 až 80 cm, u těžších branek minimálně do hloubky 90 cm, u křídlových branek do 100 až 120 cm.
- Stavitelné panty poslouží k přesnému usazení branky mezi sloupky s dostatečnou tolerancí.
- Pokud nevidíte osobu za brankou z okna nebo přes kamerový systém, je vhodné mít horní část branky průhlednou nebo ji opatřit malým průzorem.
Text: Zuzana Ottová
Foto: Petr Zhoř, Martina Lžičařová, Vladimír Hájek a Shutterstock