Úprava dveřních otvorů
Bývají předmětem výměny při zateplení nebo změně způsobu užití místností. Někdy můžete potřebovat dveře zvětšit, jindy je vstup naopak moc široký nebo je nutné otvírat dveře na opačnou stranu.
Předpokládejme, že stavební otvor pro dveře je již k dispozici. Chcete-li ho zvětšit, je nutné v prvé řadě zjistit stav překladu, který drží zdivo nade dveřmi. Musí mít dostatečnou rezervu v přesahu na obou stranách, což ověříte tak, že opatrně oklepete omítku. Nemá-li alespoň 15 cm na každé straně i po vybourání několika cm zdiva ve dveřním otvoru, je potřeba nejprve osadit překlad nový. Pak se teprve opatrně vybourá stará zárubeň.
Správnou velikost stavebního otvoru pro zabudování dveří udávají různé tabulky a měl by vám také umět poradit výrobce nebo prodejce. Jeho parametry závisí i na typu zárubní. Značkové dveře nebo výrobky na zakázku se objednávají včetně zárubní odpovídajících z hlediska designu či materiálového provedení. Může se ale stát, že vašim představám budou vyhovovat obyčejné dveře ze smrkového či borovicového dřeva bez povrchové úpravy dostupné v hobbymarketu. Nebo vás třeba osloví dveře z nabídky bazaru. Volba zárubní bude v takových případech složitější, ale lze jít různou cestou od obložek přes univerzální ocelové zárubně až po futra, která bude v souladu s dveřmi nutné nechat vyrobit u truhláře. Tomu se přizpůsobí i stavební otvor. Pořád je ale řeč o zvětšování tohoto otvoru.
Před zvětšením stavebního otvoru pro dveře ověřte, zda má překlad dostatečnou rezervu
Potřebujete-li naopak dveře menší, nabízí se i možnost stávající zárubně ponechat a obložit je. Někdy se to dělá při rekonstrukcích bytů v panelové zástavbě, které často mívaly bytelné, ale ne příliš hezké ocelové zárubně. Ale pozor, tento způsob zmenšení lze udělat jen v případě, kdy je k dispozici dostatečná rezerva, tedy dejme tomu od „osmdesátek“ dveří výše. Ve staré chalupě se můžete setkat s atypickými rozměry, ale ani to nevylučuje možnost ponechání stávajících futer.
Obložková zárubeň
Otvor pro obložkovou zárubeň musí být o 5 cm větší na každou stranu. Pro dveře o šířce 80 cm tedy připravíte otvor o velikosti 90 × 215 cm. Vyšší nášlapná vrstva podlahy zmenší výšku otvoru, na což je potřeba brát zřetel u novostavby či při kompletní rekonstrukci místnosti, kdy se dělá i nová podlaha. Pokud montujete obložkovou zárubeň při rekonstrukci domu nebo výměně dveří, instaluje se na připravený stavební otvor včetně dokončené výmalby či keramických obkladů.
Ocelová zárubeň
Tradiční zárubeň z ocelového plechu je zazděná do stěny a vyžaduje vysokou přesnost zdění, protože už není možné udělat jakékoli dodatečné opravy. Do stěny se zazdívá tak, že se nejprve do potřebného místa osadí, vyrovná se a podepře latěmi a poté se obezdí. Je třeba dát pozor na správné výškové umístění vůči budoucí výšce podlahy. V běžných stavebních příčkách není nutné instalovat překlad, samotný ocelový rám zajistí dostatečnou nosnost stěny nade dveřmi. Do nosné zdi se pak dává překlad s přesahem minimálně 75 mm na každé straně.
Rámová zárubeň
Tento typ zárubně se zpravidla používá u vchodových dveří, ale ve starších domech najdete rámové zárubně i v interiérech. Kotvení dřevěného či vyztuženého plastového rámu se obvykle dělá na turbošrouby nebo kotevní plechy. Velikost otvoru se může lišit podle druhů dveří, ale nejčastěji se stavební otvor na šířku připravuje o 17 až 20 cm širší a o 10 cm vyšší, než je plánovaný rozměr dveří. Okolí otvoru musí být dostatečně rovné pro utěsnění spáry a únosné pro uchycení kotvicích prvků. Rám zárubně by měl do otvoru sednout tak, aby měl rezervu na vytvoření připojovací spáry, která se vyplňuje PUR pěnou a vnější paropropustnou a vnitřní parotěsnou páskou, což je důležité zejména u vchodových dveří. Dobré tepelněizolační vlastnosti ostatně tento typ zárubně předurčují i do interiéru, kde dveře můžou oddělovat chladnější a teplejší části domu.
Vyznejte se v překladech
Nezbytnou součástí stavebního otvoru ve zděných stěnách je překlad, který roznáší váhu cihel (nebo jiného materiálu) nad dírou pro dveře nebo okno. Zabudovává se do stěny už při stavbě a je-li otvor nově vybouráván v už existující stěně, je překlad tím stavebním prvkem, který se instaluje jako první. V minulosti se k přeložení otvorů používaly vhodné kameny či dubové trámy, dnes se obvykle vybírá ze sortimentu železobetonových prefabrikovaných výrobků nebo pálených cihelných bloků s ocelovou a případně betonovou výztuží. Nutnost překladu nikdy nepodceňujte, samotná zárubeň včetně ocelové hmotnost zdiva nad otvorem nemusí udržet.
Víte, že…
Zárubně se montují po dokončení maleb, obkladů a položení podlahových krytin včetně koberců.
Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock a se svolením firmy VEKRA