Bahenní ibišek
Na rozdíl od známějších příbuzných není tento druh zvaný též venkovní či americký ibišek keřem, ale dřevitou bylinou. Nejzajímavější jsou na něm obří květy dosahující až velikosti talíře.
Původní druh Hibiscus moscheutos má svůj domov v mokřadech a na březích vodních toků amerického jihovýchodu, což se odráží v jeho nárocích na pěstování. Mrazuvzdornost se pohybuje od –25 °C do –34 °C. U vyšlechtěných odrůd lze vybírat ze tří velikostí, mnoha barevných variant květů a z olistění nejen v klasickém zeleném, ale i vínovém zbarvení. Nepřehlédnutelné květy je zdobí od léta do pozdního podzimu. Vzhledem k tomu, že se jedná o byliny, stvoly na konci vegetačního období odumírají a na jaře vyraší z oček na dužnatých kořenech nové. Každým rokem jich přibývá, pětiletá rostlina může mít 40 kvetoucích stvolů. Květy jsou v barevné škále od bílé přes žlutou, růžovou, červenou, karmínovou po červenohnědou, mohou být i dvoubarevné nebo s odlišně zbarveným středem, tzv. okem.
Velikost pro každou zahradu
Malou zahrádku nebo balkón můžou zdobit zakrslé formy, což jim na atraktivnosti nijak neubírá. Dorůstají do výšky 40 až 60 cm, v teplejších oblastech mohou dosáhnout 80 cm a velikosti květů 15 až 20 cm. Nejširší možnosti použití nabízejí ibišky ve střední velikosti, která se pohybuje okolo jednoho metru. Květy mají o něco větší průměr než zakrslé verze, a to 20 až 23 cm. Širší je také nabídka barevných variací. Vysoké odrůdy se vyznačují bujným růstem, v běžných podmínkách dosahují výšky 120 až 150 cm. U rostlin pěstovaných v nádobách nebo rychlených mohou stvoly narůst do výšky 180 cm. Pyšní se obřími květy do průměru 29 cm.
Pěstování ve volné půdě
Kýžených výsledků v podobě zdravých a nádherně kvetoucích bahenních ibišků se dočkáme podle rad jejich šlechtitele Miroslava Chovance ze Zahradnictví Chovanec tehdy, když jim především vybereme co nejteplejší a nejvíce osluněné stanoviště. Rostliny jsou náročné na živiny, druhou radou je proto výsadba do humózní půdy s dostatkem vláhy a pravidelné hnojení kapalnými hnojivy.
Příprava na zimu probíhá tak, že po prvních mrazech lodyhy zkrátíme na výšku 20 až 30 cm. Při seříznutí příliš nízko nad zemí by mohlo za mírné vlhké zimy dojít k napadení houbovými chorobami a uhnití kořenového krčku a ibišek by už na jaře pravděpodobně nevyrašil. Z toho důvodu někteří pěstitelé ponechávají ořezání stvolů až na jaro po vyrašení. Rostliny prosypeme vrstvou suchého listí, na něž položíme ještě tenkou vrstvu chvojí, která zabrání rozfoukání větrem. Pokud by hrozily silné holomrazy, osvědčilo se panu Chovancovi zakrytí stínicí 70% zelenou textilií ve 3 až 4 vrstvách. Začátkem dubna nebo po přejití mrazů ochranné vrstvy odstraníme a rostlinu přihnojíme dle návodu univerzálním hnojivem YaraMila Complex (dříve Hydrokomplex). V květnu začínají stvoly rašit a na přelomu července a srpna vykvétají. Při pěstování ve vyšších oblastech (do 500 m n. m.) pomůže v květnu zakrýt rašící rostliny netkanou textilií. Po nárůstu lodyh do výšky 30 až 40 cm ibišky pomalu otužujeme a textilii posléze odstraníme. Stejným způsobem lze urychlit kvetení ibišků v teplejších oblastech.
Pěstování v nádobách
Když je chceme mít více na očích nebo nemáme příznivé podmínky pro pěstování přímo v zahradě, můžeme bahenní ibišky pěstovat v nádobách, ať už v exteriéru, anebo v zimní zahradě. Celkem paradoxně vzhledem k omezenému prostoru mívají rostliny mohutnější vzrůst až o jednu třetinu a větší květy, které při narychlení rozkvétají již od půlky června. V nádobách jsou ovšem náchylnější na vymrznutí. Zazimovat je můžeme v nevytápěném skleníku zasypané kůrou nebo zapuštěné i s květináčem do země s ochrannou přikrývkou jako u vysázených ve volné půdě. Neumisťujeme je do místností, kde teplota překračuje 10 °C, ani do vlhkých sklepů, neboť může dojít k uhnití kořenové soustavy nebo napadení houbovými chorobami.
Na výběru záleží
Při nákupu bahenního ibišku je nutné zohlednit nadmořskou výšku, resp. podnební podmínky zahrady. Ve vyšších polohách (400–500 m n. m.) nemusí při nepříznivém počasí stačit vykvést. Volbou otužilých odrůd se šance i v těchto podmínkách zvýší za předpokladu, že bude dodržen návod na pěstování.
Jak na zálivku
- Ibišky pěstované v nádobách potřebují pravidelnou zálivku.
- V suchém období je třeba zalévat i ibišky vysazené ve volné půdě.
- V zimních měsících se volně vysázené ibišky nezalévají, neboť ve vlhku může rostlinu napadnout hniloba a dojít k jejímu úhynu.
- U zazimovaných ibišků v nádobách je možná občasná mírná zálivka, aby nepřeschly.
Text: Zuzana Ottová
Foto: Šárka Brázdová a Shutterstock