Sušení rostlin pro aranžování
Existuje několik prověřených způsobů sušení rostlin a každý je vhodný pro určitý druh rostlin. Některé jsou snadné, jiné vyžadují zajištění pomůcek. Proces je to ale vždy zajímavý i napínavý.
Kytice sušených květů dělá parádu celoročně a léto je nejlepším časem, kdy si pořídit zásoby materiálu na tvoření. Můžeme ho tak mít zdarma nebo za nepoměrně menší peníz, než kdybychom si sušené rostliny pořizovali v obchodě. Uchovat si tímto způsobem můžeme také kytici spojenou s nějakou důležitou životní událostí, například svatební.
Na vzduchu
Nejjednodušší metodou a přitom s dobrými výsledky je sušení na vzduchu. Samostatné rostliny nebo celé kytice, raději ale útlejší svazečky, se zavěsí pomocí drátku nebo provázku za stonky „hlavou dolů“ na stinné místo, kde proudí čerstvý vzduch. Může to být třeba záclonová tyč nebo trám poblíž půdního okénka.
Pro sušení volíme také tmavé vzdušné místo, kde se teplota pohybuje okolo 25 °C. Pro tento typ sušení se hodí slaměnka, šater, statice, suchobýl tatarský, plamének, chrpa, čechrava, stračka, protěž, levandule, máčka, okrasné traviny, různé větvičky a drobné plody.
Ve vodě
Přestože to zní jako protimluv, květiny lze sušit i s pomocí vody. Do dobře vymyté vázy nalijeme asi 1,5 cm vody, pokud chceme sušit velkou kytici květin s dužnatými stonky, dáme vody více. Jak květiny vodu vstřebávají, pomalu usychají, ale udržují se ve vzpřímené pozici. Doba sušení trvá zhruba 2 až 3 týdny. Někdy může dojít k zaplesnivění konců, které je nutné odstřihnout.
Sušit takto lze růže, tulipány, narcisy, kosatce, frézie, pivoňky, měsíčnice, hortenzie, šatery, jiřinky, řimbaby apod.
V troubě
Květy, listy, případně plody rozložíme na plech vyložený pečicím papírem a s otevřenými dvířky je sušíme v klasické troubě při střední teplotě asi půl hodiny, v horkovzdušné při 60 °C přibližně 20 minut. Květy si uchovají zčásti svou vůni a barvu. Metoda je vhodná i pro sušení do čajových směsí. Sušit můžeme rovněž v mikrovlnné troubě, na nejnižším stupni kratší dobu a podle potřeby sušení prodlužujeme.
Do trouby se hodí levandule, pustoryl, měsíček, prvosenka, růže, hortenzie, šater, šalvěj, dobromysl, rozmarýn, obilí atd.
V glycerinu
U této metody je důležitá schopnost přírodnin vstřebat do sebe glycerinový roztok. Připravíme ho z jednoho dílu glycerinu a dvou dílů vroucí vody. Do nádoby s 10 cm roztoku vložíme stonky nebo větvičky, u silnějších roztlučeme konec kladívkem, aby mohl roztok lépe prostoupit rostlinným pletivem. Podle potřeby roztok průběžně doléváme. Glycerin postupně nahradí buněčnou tekutinu, což trvá okolo dvou týdnů. Poznáme to podle listů, které působí na omak mastně.
Použít metodu můžeme zejména pro větve a třeba i s plody, konkrétně pro eukalyptus, tis, mimózu, čilimník, vavřín, buxus, kapradiny, z květin například pro narcis a růži.
V silikagelu
Drobné krystalky silikagelu mají bílou nebo modrou barvu a po absorbování vlhkosti zrůžoví. Květy bez stonku vložíme do pevně uzavíratelné krabičky, jejíž dno jsme vysypali 5cm vrstvou granulátu. Poté jím zasypeme květy. Po pěti dnech, kdy by měly být usušené, je vyndáme. Budou vypadat jako z pergamenu, ale podrží si svůj tvar i barvu.
Proces vysoušení můžeme zrychlit v mikrovlnné troubě. Na dno nádoby vhodné do mikrovlnky nasypeme do výšky 2,5 cm silikagel a na tuto vrstvu rozložíme květiny. Opatrně je zasypeme silikagelem. Nádobu v tomto případě neuzavíráme. Silikagel lze použít opakovaně, stačí ho vysušit rozprostřený na plechu v troubě.
Květiny vhodné na sušení jsou růže, pivoňka, pryskyřník, lilie, kamélie, hyacint, konvalinka, šeřík, gerbera, frézie, modřenec či sedmikráska.
Pro skvělý výsledek
- Ideální čas pro sběr je kolem poledne, kdy už na rostlinách oschla ranní rosa nebo kapky deště.
- Nesbíráme navlhlé rostliny. Když už se tak stane, necháme je v malém množství vody ve váze, dokud vlhkost neztratí.
- Vybíráme pouze zpola rozkvetlé květy, aby z nich během sušení okvětní plátky neopadávaly.
- Pro svázání rostlin k sušení je nejvhodnější gumička, která díky své pružnosti zabraňuje rozpadnutí kytice, i když stonky seschnou.
- Na vzduchu či v troubě sušené květiny můžeme ještě postříkat speciálním sprejem, který zlepšuje jejich vzhled a zajistí jim barevnou stálost. Nástřik se doporučuje opakovat každý měsíc.
Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock