Rekreační chatu z pórobetonu Ytongu si majitel postavil vlastníma rukama
Stavbu své nové chaty začal stavět pan František v roce 2018, kolaudovaná byla letos na jaře. Majitel bydlí sice v rodinném domě, ale v husté městské zástavbě a proto hledal klidné místo v krásné přírodě Bílých Karpat, kde by si spolu s rodinou mohl odpočinout od náročné práce a ruchu města. Pro stavbu nové chaty si vybral pórobeton Ytong a ultralehké izolační desky Multipor.
Chata byla jeho sen a proto při přípravě projektu vycházel ze svých představ, které ladil společně s bytovým designérem. Finální projekt stavby pak nechal nakreslit stavebnímu projektantovi. „Tohle bych doporučoval každému stavebníkovi – řešit dům zevnitř ven. To znamená nadefinovat si, co od vnitřního prostoru čeká a co od stavby potřebuje a konečnou představu pak zadat projektantovi.“ I když se tomu nechce při pohledu na velikost chaty ani věřit, její majitel ji postavil vlastníma rukama.
„Nejsem zedník, ale svůj rodinný dům jsem stavěl před necelými dvaceti a věřil jsem, že po nasbíraných zkušenostech to nebude až takový problém. A podařilo se – vždyť obvodové zdi, překlady, příčky, stropy i komín jsem dělal svépomocí, na ostatní práce jsem si zavolal kamarády fachmany, kteří mi pomohli stavbu dotáhnout do konce,“ říká pan František.
Rekreační chata má přízemí a obyvatelné podkroví
Dole je velká kuchyně se společenskou místností a koupelnou, nahoře jsou pak tři ložnice a druhá koupelna. Komfortně zde tak současně může trávit volný čas až 8 lidí. Hrubá stavba je celá z pórobetonu Ytong, pan František jej navíc zkombinoval s tepelně-izolačními minerálními deskami Multipor, které použil k zateplení chaty. Obvodové zdi jsou z tvárnic Ytong Lambda YQ 450 mm a 375 mm, a jelikož tyto pórobetonové tvárnice jsou charakteristické výjimečnými tepelněizolačními vlastnostmi, Multiporem zateploval majitel chaty hlavně překlady zdí. „Detaily jsem se snažil udělat dokonale, šlo mi o to, aby v chatě nevznikaly tepelné mosty. Na mnoha stavbách jsem viděl, jaké mohou vzniknout defekty, když se detaily neřeší správně. Současně jsem věděl, že Multipor v kombinaci s materiály Ytong nebo Silka vytváří špičkové tepelně a zvukově izolační konstrukce, které mají navíc výbornou požární odolnost, dlouhou životnost a jsou ohleduplné ke zdraví člověka a přírodě. V tomto ohledu jsem si dal opravdu záležet. Příčky jsou všude z příčkovek Ytong Klasik 150 mm, protože jsem v nich dělal rozvody elektřiny a vody a nechtěl jsem stěny oslabovat.“
Majitel chaty má rodinný dům postavený z cihly a pórobeton Ytong zvolil z velmi praktických a prozaických důvodů
„V lokalitě, kde jsem chatu stavěl, nebyla na začátku zavedena elektřina a když jsem potřeboval například míchat maltu, musel jsem vytáhnout elektrocentrálu. Vybral jsem proto snáze zpracovatelný materiál, kterým pórobeton Ytong jednoznačně je. Navíc jsem chtěl v praxi porovnat, jaké vlastnosti má ve srovnání s mým cihlovým rodinným domem právě tento dobře známý a zavedený produkt,“ vysvětluje volbu pórobetonu jako stavebního materiálu hrubé stavby pan František a dodává: „Co se týká zpracovatelnosti, manipulace, řezání nebo drážkování, musím říci, že to ve srovnání s cihlou bylo s pórobetonem opravdu jednodušší. Nepotřeboval jsem ani speciální podporu ze strany firmy Xella, mnoho věcí jsem znal a zdejší lokalita je tak izolována, že volat sem například Ytong mistry na založení rohů nebo zapůjčení techniky by bylo poměrně komplikované.“
Komerční prezentace