Zádveří vás prozradí

zádveří

Možnost pohodlného přezutí a odložení bot by měla existovat i v tom nejmenším zádveří. Foto: Shutterstock

Přesněji řečeno zádveří podá vašim hostům první zprávu o prostoru, do nějž vstupují. Je proto důležitou součástí interiéru. Je místem, které by vás po příchodu mělo obklopit teplem a bezpečím domova.

V českém prostředí, kde se stále střídají čtyři roční období a pořád lze zažít extrémní deště, mokro, zimu, vítr a sníh, představuje zádveří praktickou „nárazníkovou“ zónu mezi leckdy nevlídným světem venku a bezpečím a teplem domu či chalupy. V našich podmínkách slouží velmi často k přezouvání, k oblékání a svlékání (tedy i k odložení a skladování) svršků, ale někdy třeba i kol nebo lyží. Může to vypadat jako banální konstatování, ale některé projekty novostaveb na zádveří rezignují po vzoru amerických domů a citelnou ztrátu komfortu bydlení si tak někdy uvědomíte až v okamžiku, kdy vám oddělený prostor mezi vstupními dveřmi a obytnou částí interiéru začne chybět.

velká předsíň

Velkoryse prosvětlený prostor je ideální pro využití lavic. Foto: Jaroslav Hejzlar

Co tam má být?

Zádveří není z architektonického hlediska nijak přesně definováno a způsob pojetí tohoto prostoru vychází z tradic venkovské architektury v jednotlivých regionech, z převažujících povětrnostních podmínek nebo z doby, kdy byl dům postaven. Může ho tedy tvořit úzká chodba, relativně prostorný a původně často otevřený zastřešený či zaklenutý prostor, dřevěný přístavek včetně prosklení a schodů, ale i zimní zahrada, uzavřená veranda nebo často dost předimenzovaná vstupní hala v domech, které se stavěly v 70. letech minulého století.

Co s takovým prostorem? Ideální je přizpůsobit jej co nejpohodlnějšímu přezouvání a převlékání s možností uložit boty i svrchní oděvy tak, aby větraly, prosychaly a byly přehledně po ruce.

předsíň v chalupě

Linoleum s motivem dlažby se snadno udržuje v čistotě. Foto: Petr Živný

Soustřeďte se na podlahu

Podlaha je důležitá, protože musí zvládnout podrážky příchozích z deště a sněhu, ale také špinavá kola kočárku či bicyklu nebo koloběžky. Je tedy vhodné mít k dispozici povrch, který lze snadno vytřít. Měl by být však i bezpečný a neklouzavý, zvláště když v domě bydlí malé děti a starší lidé s pohybovými obtížemi. Pak stojí za úvahu i zátěžový koberec a k němu dostatečně výkonný univerzální vysavač.

zátěžový koberec do předsíně

Mít v zádveří či ve vstupní chodbě koberec je jednou z dobrých možností, ale měl by být odolný vůči nečistotám zvenčí (Foto: IKEA)

Vhodný nábytek

Předpokládejme, že vzhledem k už zmíněným možnostem využití zádveří (ale i vstupní chodby, verandy či haly) bude nutné vybrat k tomu účelu vhodný nábytek a záleží jen na velikosti prostoru, který je k dispozici. Pro užší chodby je ideální kombinace nástěnných věšáků a úzkých botníků se systémem zavírání umožňujícím vkládání bot „na stojato“. Je ideální mít v tomto prostoru vyřešené odvětrávání a alespoň k temperování dostačující topné těleso. Z mokrých bot, bund a deštníků se odpařuje množství vlhkosti a je nutné pustit ji ven.

Větší prostory umožní využití stojanových věšáků, skříní či regálů na šatstvo a také alespoň jednoduché lavičky na přezouvání vsedě.

Nezbytnou maličkostí je kvalitní rohožka nebo ještě lépe dvě, přičemž jedna je venku a druhá uvnitř a obě mají protiskluzovou podložku

Doporučené vybavení do zádveří

  • botník
  • lavice
  • zrcadlo
  • věšáky
  • uzavřené úložné prostory
  • větrání a vytápění

Text: Richard Guryča
Foto: se svolením firmy IKEA, Shutterstock, Jaroslav Hejzlar, Petr Živný

Zádveří vás prozradí