Jak navodit nostalgickou atmosféru
Spousta lidí miluje staré věci, a především chalupáři se často snaží udržet v patrnosti alespoň náznak kořenů, z nichž jejich rekreační obydlí kdysi vzešlo. Zdaleka ne každý je však kvůli tomu ochotný vzdát se současného standardu bydlení.
Ideálem je vždycky kompromis: nikdo nechce bydlet tak, aby musel opatrně našlapovat jako v muzeu. A leckdo naopak není ochoten obejít se na chalupě teplé sprchy, komfortního a bezpracného vytápění, nebo třeba rychlého vaření a snadného mytí nádobí. Každopádně by se měli majitelé chalup svobodně rozhodnout, jaký styl chtějí zvolit, a zvláště při rekonstrukci víkendové nemovitosti se tohoto rozhodnutí důsledně držet. Pak lze všechno udělat snadněji, lépe se plánují a shání různé materiály a zařizovací předměty a s trochou trpělivosti můžete svůj dům vyladit tak, že bude vyzařovat hřejivou atmosféru starých dobrých časů, ale zároveň nabídne veškerý moderní komfort.
Vše je v detailech
Okřídlené rčení o bohu či ďáblu v detailech na chalupě platí: ať už jde třeba o kliky a kování na oknech a dveřích, vhodně zvolený design lavičky na zápraží, plechový kryt komína, okapy, uvnitř pak podlahy, textilie nebo dokonce zásuvky a vypínače. Tím vším můžete velmi ovlivnit a dotvářet dojem, který dům a jeho interiér podvědomě vyvolává.
Zmíněné vyladění je snazší, když začínáte od začátku a s čistým stolem, u chalupy tedy zpravidla po dokončené rekonstrukci. Jak už jsme si řekli, je dobré plánovat a při plánování se opřít buď o pomoc odborníka, nebo jednoduše poslechnout vlastní instinkt a také to, o co si dům sám říká. Což bude něco jiného v případě tradiční roubenky či dřevěnice, svůj styl bude chtít starý mlýn, bývalá hájovna, vinařský dům se sklepem nebo kamenná kovárna.
Ale pozor: chcete-li současný standard kuchyně, koupání či vytápění, nemusíte kvůli tomu zapomenout na své sny o chalupě, vonící vzpomínkami na dětské prázdniny u babičky. Jen to dá víc práce a mnohdy to samozřejmě bude stát i víc peněz.
Retro je trend
Na poptávku vzrůstajícího počtu příznivců retro stylu trh samozřejmě už nějakou dobu intenzivně reaguje. V Česku sice dosud bohužel není tak velká a zásobená síť nejrůznějších stavebních bazarů či vetešnictví se starými cihlami, okny, dveřmi, zárubněmi, vanami, radiátory a dalšími předměty či materiály, ideálními k recyklaci a opětovnému použití, jako například ve Velké Británii. Ale zařizovacích předmětů v nostalgickém stylu včetně nábytku, svítidel, umývadel a van, ale i kamen či podlahových krytin, je na výběr dostatek. K tomu seženete i mnoho typů obkládaček či dlaždic v různých „starých“ dekorech, historizující kliky, kování, elektrické vypínače i zásuvky. Vybírat lze z napodobenin, které vzhled starých věcí spíše jen připomínají a mnohdy původním předmětům neodpovídají ani materiálovým složením, nebo z replik, u nichž se současná funkčnost alespoň do značné míry snoubí s původním designem. O lecčems z toho se ostatně dočtete v tomto vydání Rekonstrukcí.
Mnoho věcí si lze nechat vyrobit „na míru“ na zakázku, obvykle je to ovšem drahé a může se dlouho čekat. Vždy zvažte, zda to stojí za to, někdy je však nejlepším řešením nechat restaurovat stará kamna, opatřit původní křesla novým čalouněním, nebo odborně vyčistit a opravit starou lampu tak, by nebyla jen zaprášená dekorace.
Z gruntu
S plánováním a hledáním vhodného zboží začněte doslova od podlahy, protože i když budete mít v domě podlahové topení a zároveň zatoužíte po atmosféře tradičních fošen pod nohama, jde to. Jen bude pravděpodobně lepší zvolit některý typ plovoucí podlahy se svrchní dřevěnou vrstvou podlahových desek, které jsou upravené tak, aby starou ochozenou dřevěnou podlahu skutečně připomínaly.
Jedním z prvních těžších a rozměrnějších předmětů do nově zařizovaného interiéru budou i kamna: jejich pořízení se s komfortem elektrického či plynového topení nijak nevylučuje, mohou sloužit na přitápění či doplňkové topení i mimo sezónu a například prosklená krbová kamna nabídnou atmosféru živého ohně, který však máte za dvířky bezpečně pod kontrolou. Rozsáhlý je i sortiment retro nábytku, takže pokud se nechcete zdržovat se sháněním či opravami nábytku původního, musíte hledat na trhu. Výběr je ovšem velký.
Stavební materiál
V tomto případě jde především o ten „viditelný,“ což jsou dlažby, obklady, podlahové krytiny, ale i střešní krytina a doplňky, případně barva fasády. Veškerý zmíněný sortiment lze volit s ohledem na plánované retro či nostalgické ladění domu při souběžném využití standardně požadovaných vlastností těchto materiálů, takže pokud budete chtít, můžete si vybírat dlažbu i obkládačky ve „starém“ duchu, sehnat či vyrobit lze například schodové stupně pro venkovní schodiště, odkazující na původní kamenné řemeslné výrobky, nakoupíte i zábradlí či mříže, zdařile imitující ručně dělané kovové výrobky, vzhled okolí domu mohou ovlivnit v požadovaném duchu i různá korýtka, nádrže na dešťovou vodu na zalévání, okenní šambrány, ale i vzhled samotných oken, vstupních dveří, dlažby před domem a dalších detailů.
Venkovská zahrada
Nepodceňujte zásadní efekt úpravy okolí domu. Dokonale sestřižený trávník s japonskými vodními prvky není tím, co by charakterizovalo tuzemskou venkovskou usedlost. Předzahrádku i okolí chalupy lze udržovat v dokonalé úpravnosti, aniž byste se museli vzdát klasických znaků, které nostalgickou ozvěnu obvykle spolehlivě vyvolají. Tedy například plaňkového plotu, typických českých květin v záhonu i v truhlících, nebo trávníku s „lučním“ složením, protkaného barevnými kvítky všeho druhu. Svou roli může sehrát vhodně uskladněné naštípané palivové dříví.
Nechcete-li přebývat v muzeu, vyhněte se vystavování starých zemědělských strojů, zavěšování koňských chomoutů či loukoťových kol na fasádu nebo nadměrného používání replik starých smaltovaných cedulí. Nebo – máte-li takové věci rádi – zvolte střídmý přístup, případně si udělejte radost postupným budováním soukromé muzejní expozice ve stodole. K dotvoření vzhledu domu spíše raději použijte v rozumné míře například staré očištěné cihly, recyklované dřevěné prvky nebo venkovní nábytek z dřevin, které nevyrostly někde v pralese na druhé půlce planety.
Naše tipy
– Zásadní roli v navození atmosféry a nálady interiéru hrají barvy: chcete-li obydlí pojmout v duchu tradiční české venkovské chalupy a zároveň se vyhnout „muzeálnímu“ vzhledu, nepřehánějte to s lakovaným přírodním dřevem.
– Nebojte se tlumených pastelových barev, obvykle se dá dobře kombinovat bílá s béžovou, modrou, slonovou kostí, ale i s některými sytějšími barvami. Překvapit může červená, pozor na výrazně žlutou či oranžovou.
– V minulosti převažovala v malých místnostech venkovských domů zejména bílá, modrá byla vzácnější, ale používala se k dekorování stěn i na nábytku.
Noční kouzlo
– Pro vytvoření trvalé i dočasné atmosféry, kterou obydlený dům doslova vyzařuje po setmění, jsou důležitá vhodně vybraná svítidla. Můžete volit různé solitéry, nebo moderní varianty tradičních světel, montovaných pod okraj střechy na fasádu domu.
– Dům vysílá na kolemjdoucí potmě „zprávu“ i skrze okna, za nimiž se uvnitř svítí. Různých efektů lze docílit barvou i hustotou tkaniny závěsů, volbou rolet či kombinací stínicích textilií různé barevnosti.
– Vhodné umístění světel v zahradě může atmosféru po setmění kolem domu zcela proměnit a zároveň jde o dobrou přirozenou prevenci proti zlodějům. Je ale dobré vzít v úvahu, že pokud výrazně osvětlený dům ztemní, může zloděje naopak lákat. Je tedy nutné myslet i na důkladné zabezpečení rekreačního objektu v době, kdy není obýván.
Text: Richard Guryča
Foto: se souhlasem firmy Los Kachlos a Shutterstock