Srovnali jsme klasické a robotické sekačky na trávu. Tohle nás překvapilo
Pro všechny myslitelné lidské činnosti neustále vznikají nové a nové nástroje, které úkon usnadňují. Stejně tak jako byly kosy a srpy nahrazeny travní sekačkou, jsou dnes klasické travní sekačky nahrazovány těmi robotickými. Vyplatí se po nich sáhnout?
Základní rozdíl: Lidská síla a časová náročnost
To hlavní, co jako majitelé zahrady pocítíte, je časová náročnost. Za klasickou travní sekačkou totiž stále musí stát její majitel a trávu pomocí ní „ručně“ posekat. Ano, vše je sice výrazně jednodušší a rychlejší než s kosou či srpem, přesto platí, že klasická sekačka si vyžádá minimálně několik desítek minut vašeho času každý týden.
Robotická sekačka je časově náročnějším zařízením pouze ve chvíli, kdy si ji pořídíte. Pravděpodobně budete mít takový přístroj doma vůbec poprvé a to vyžaduje seznámení se s principem jeho fungování a ovládání. Jakmile ale vše nastavíte, robotická sekačka funguje automaticky a nijak vás během týdne časově nezatěžuje.
Způsob ovládání
Plynule navážeme dalším zásadním rozdílem. Zatímco klasickou sekačku jednoduše ovládáte tak, že ji držíte v rukou a určujete, kam má jet, robotická sekačka se po trávníku naviguje sama. K orientaci používá mnoho čidel a senzorů, které jí pomáhají pohybovat se v prostoru.
Kromě toho se pro veškeré nastavování zařízení zpravidla používá mobilní aplikace v chytrém telefonu. Zatímco u klasické sekačky vás prakticky nemůže nic překvapit, u robotické sekačky je zcela zásadní právě kvalita aplikace. Software je tím, co do značné míry ovlivňuje kvalitu robotické sekačky, proto si dobře přečtěte recenze nejen z hlediska sečení, ale také z hlediska kvality aplikace a softwaru.
Výrobci sekaček
Klasické travní sekačky – ať už jde o benzinové, či elektrické – jsou produktem, který je prověřen desítkami let. Na trhu se tak neděje nic převratného, dominuje mu několik výrobců.
U robotických sekaček nás překvapilo, jak moc je situace jiná. Do segmentu pronikají jak výrobci klasických sekaček, tak technologické firmy vyrábějící mobilní telefony, robotické vysavače a další chytrou elektroniku a domácí spotřebiče. Na trhu kromě toho působí i inovativní startupy, pro které jde o hlavní pole působnosti.
Hlučnost
Robotické sekačky jsou zejména ve srovnání s klasickými sekačkami až překvapivě tiché. Preferujete-li tedy maximální komfort nejen z hlediska času, ale i klidu jako takového, robotická sekačka je jasnou volbou.
Sběr posekané trávy
Dalším velice zásadním rozdílem je princip, na jakém sekačky fungují z hlediska sběru trávy. S klasickou sekačkou zpravidla vyjedete jednou či dvakrát týdně. Tráva za tu dobu povyroste o několik centimetrů. Posekaná tráva je proto sbírána do koše. Robotická sekačka pracuje na principu mulčování. Po zahradě jezdí každý den, trávu seče (s trochou nadsázky) neustále. Milimetrové částečky trávy proto sekačka zanechává na trávníku, ty propadnou až na půdu, kdy rychle tlejí a trávník opět hnojí.