Proč je žádoucí pečovat o ústní dutinu

Spolu s očima patří ústa k nejsledovanějším částem těla při mezilidské komunikaci, už jen proto nelze brát starost o ústní dutinu na lehkou váhu. Ještě důležitější je však po zdravotní stránce.

Nejeden text písní se zaobírá tím, že ústa jsou na líbání. Aby tento projev náklonnosti neztratil v reálu na přitažlivosti, je třeba mít na paměti, že ústní dutina představuje zároveň úrodnou půdu pro různé bakterie. Ty mohou způsobovat obtíže jak diskomfortního rázu, zejména nevábný dech, tak i mnohem závažnější zdravotní problémy. Které jsou ty nejčastější, jak jim předcházet a jak je léčit?

čištění zubů

Správným čištěním zubů lze předcházet mnoha zdravotním problémům. Foto: Shutterstock

Špatný dech

Zápach z úst je nejčastěji způsoben zanedbanou zubní hygienou, v jejímž důsledku se přemnoží bakterie. Spojen může být se zubním kazem, parodontózou či zubním kamenem. Další příčiny lze hledat především v aromatických potravinách, jakými jsou česnek a cibule, v kouření, konzumaci alkoholu nebo ranním suchu v ústech, kdy přes noc dochází ke snížení slinné sekrece a samočištění úst. Slinnou sekreci snižují i některé léky, čímž dochází ke zhoršení stavu.

Prevencí je kvalitní pravidelná hygiena, jejíž nedílnou součástí je používání mezizubního kartáčku. Vhodné je doplnit ji ústními vodami a škrabkami na jazyk. Efekt přinášejí i žvýkačky bez cukru, přírodní kapsle či spreje s obsahem mátového, petrželového, eukalyptového nebo tea tree oleje, jež dlouhodobě osvěžují dech a příznivě působí na dásně a redukují zubní plak. Doporučuje se omezit konzumaci sladkostí, protože cukr je živnou půdou pro bakterie. Pití vody podporuje tvorbu slin, které zamezují množení bakterií.

Za zápachem z úst mohou být i nemoci jako reflux, selhání ledvin, infekce, diabetická ketoacidóza. Proto pokud se ani po režimových opatřeních dech nezlepší, raději navštivte zubaře nebo svého lékaře.

preventivní zubní prohlídka

Preventivní zubní prohlídky jsou zárukou, že se počínající kazy či jiné problémy podchytí včas. Foto: Shutterstock

Zánětlivá infekce

Odborně se jí říká gingivitida a projevuje se zarudnutím, zduřením a krvácením dásní. Hlavní příčinou je hromadění bakterií. Kromě toho může dojít k vytváření tak zvaných kapes mezi dásněmi a zuby. Ty se posléze mohou prohlubovat a vést například k parodontitidě.

U gingivitidy platí, že nejlepší je prevence spočívající v hygieně a návštěvách dentálního hygienisty, aby se případný zánět podchytil včas. Je nutné si uvědomit, že při zánětu dásní se při jídle a čištění zubů bakterie dostávají v určité míře do krevního oběhu. U celkově zdravého jedince si s tím poradí imunitní systém, jedná-li se však o člověka například s diabetem nebo jiným onemocněním ovlivňujícím obranyschopnost, mohou se bakterie usadit ve vzdálených místech těla a způsobit zdravotní obtíže.

Zubní váček

Zubní váček je uzavřené místo, v němž se mobilizuje imunitní systém tak, aby zabránil šíření infekce ze zubu dále do těla. Tento stav často bývá dlouhou dobu nepozorovaný. Může ovšem přijít spouštěč, který tuto rovnováhu naruší. Bakterie se poté mohou rozšířit dále do těla. Nejdříve do okolí zubu a následně i do vzdálených míst pomocí krevního oběhu. Projevy takového rozšíření zánětu bývají nápadné a pro pacienta nepříjemné. Jsou spojeny se zvýšenou teplotou, otokem postiženého místa, zarudnutím a celkovým zhoršeným stavem jedince. V terapii je často potřeba nejen odstranit zdroj infekce, ale také doplnit léčbu antibiotiky.

Afty

Bílé až nažloutlé na okrajích zarudlé vřídky se vyskytují na vnitřní straně tváří a okolí rtů anebo na jazyku. Afty obvykle ustoupí samovolně během sedmi až deseti dnů. Přesná příčina jejich vzniku dodnes není známa. Nejčastěji se vyskytují u lidí s narušenou imunitou, u žen před menstruací kvůli hormonálním výkyvům, kuřáků a těch, kteří dlouhodobě čelí stresu. Uvádí se ale i nedostatek vitaminu B, kyseliny listové či železa. Jejich výskyt je doprovázen nepříjemnou bolestí znesnadňující žvýkání, polykání i mluvení. Afty lze tlumit pomocí speciálních roztoků a gelů s anestetickými účinky. Protizánětlivé účinky mají rovněž odvary z heřmánku a šalvěje. Zklidnit bolavou sliznici a dezinfikovat ji pomáhá rovněž propolis, který je osvědčeným přípravkem i na další potíže v ústní dutině.

Zubní kámen

Zubní kámen nejenže vizuálně kazí úsměv, ale podporuje vznik parodontózy, přispívá ke vzniku zubního kazu a ve vážnějších případech může způsobit ztrátu zubu. Vzniká usazením iontů kalcia ze slin do měkkého zubního plaku. Plak způsobují bakterie, které metabolizují cukry z potravy. Proto by správné a důkladné čištění chrupu mělo být základem veškeré dentální péče. Důležité je nezapomínat používat mezizubní kartáčky či zubní nitě, protože dokážou vyčistit těžko přístupná místa. Pravidelně také vyměňujte kartáček, ideálně jednou za měsíc.

zubní kaz

Tmavé tečky na zubech signalizují zubní kaz. Foto: Shutterstock

Zubní kaz

zubní nit

Zubní nit pomáhá odstranit nečistoty ze špatně přístupných míst. Foto: Shutterstock

Nejčastější příčinou vzniku zubního kazu je opět špatná a nepravidelná zubní hygiena. Ta má na svědomí množení bakterií, vznik zubního plaku a následného kazu. Za kazem mohou stát i špatné stravovací návyky, především přílišné mlsání sladkého jídla či pití. Cukr totiž pomáhá vytvářet kyseliny a je hlavní potravou bakterií, které vedou ke kazu nebo usazování zubního kamene.

Bolest zubu je pozdním příznakem kazu, neboť ten se vytváří postupně a dlouho se vůbec neprojeví. Časným projevem ale může být malá skvrna demineralizované (změkčené) skloviny na povrchu zubu. V tento moment zachycený vznikající kaz může ještě stomatolog zastavit. Dalším příznakem zubního kazu mohou být viditelná, nejčastěji tmavá zabarvení, porušení celistvosti povrchu a citlivost při konzumaci potravin. Proto je velice důležité chodit na pravidelné zubní prohlídky.

Nezapomínejte na bylinky

  • Odstranění zubního plaku podporuje žvýkání čerstvé máty, šalvěje nebo bazalky.
  • Zklidnit bolestivé dásně pomáhá chladivá aloe vera, měsíček lékařský, šalvěj lékařská či heřmánek, které brání šíření zánětů.
  • K výplachům ústní dutiny lze použít odvary z různých bylin, jako je šalvěj, přeslička a máta, které mírní krvácení dásní.

Jak si čistit jazyk

Běžným zubním kartáčkem z jazyka bakterie neodstraníte, protože se na něm zachytí a přemístí se s jeho pomocí jinam. Oproti tomu škrabka na jazyk odstraňuje až 75 % usazeného biofilmu (organizovaná vrstva mikrobů). Vedlejším přínosem je fakt, že si po očištění jazyka lépe vychutnáte jídlo, neboť jsou chuťové pohárky zbavené nánosu nečistot.

Text: Gabriela Zelinková
Foto: Shutterstock

Proč je žádoucí pečovat o ústní dutinu