Kolíčkové spoje drží lépe
Tvorba truhlářských spojů při opravách nábytku nebo jeho výrobě pozvedá amatérské pokusy v domácí dílně na vyšší úroveň. Použití kolíčků je nejjednodušší cestou k vytvoření takových spojů.
Pokud jde o titulek, máme na mysli, že drží lépe než hřebíky či šrouby. Nemusí to platit vždy a někdy není důvod bránit se použití těch nejjednodušších cest při spojování materiálů. Ale kolíčky zatlučené do předvrtaných děr a zafixované lepidlem spojí zejména různé desky v pravém úhlu, rámy v rozích, ale i předměty z latí či kulatiny velmi pevně, stabilně a bez nebezpečí postupného rozvrzání. To může v namáhaných místech hrozit u hřebíkových či šroubovaných spojů a například dřevotřískové desky (lamino) jsou v případě sešroubování v takových místech mnohem náchylnější k vylomení či vydrolení třísek kolem závitu vrutu než při použití lepeného kolíčkového spoje.
Jednodušší pro laiky
Spojování kolíky lze označit za méně náročnou variantu špičkových čepových spojů, které se v profesionální truhlařině stále používají. Kolíky jsou oproti nim méně pevné, ale jejich vytváření je ve srovnání s vyřezáváním čepů mnohem snazší. Vystačíte si s vrtačkou, pomůže přípravek k přesnému vrtání, případně vrtačka stojanová.
Kolíky se sice dají vyrobit, ale je jednodušší nakoupit je, stejně jako kupujete hřebíky nebo šrouby. Do jednoho ze spojovaných dílů se vyvrtají díry, do nich se kolíky zatlučou tak, aby částečně vyčnívaly, a zároveň se zafixují v lepidle naneseném do vyvrtaného otvoru (nedělá se to vždy, při přesném sladění velikosti kolíku a příslušného otvoru může spoj fungovat i „na sucho“). Poté se díl s kolíky spojí s dalším dílem, do nějž jsou rovněž předvrtané otvory.
Kolíky lze koupit nebo si je nařezat z hladkých nebo drážkových bukových tyček s různými průměry a délkami. Ty se rovněž prodávají v sortimentu truhlářského řeziva.
Vrtejte přesně
Pro dobře soudržný a funkční kolíkový spoj je důležité použít odpovídající průměr vrtáku. Díry je nutné vrtat kolmo ke spojovanému dílu, k tomu je ideální stojanová vrtačka nebo šablona, kterou lze snadno sehnat v hobbymarketech, obvykle u vrtáků. Hloubka díry by u standardního kolíkového spoje neměla přesáhnout 15 milimetrů.
Podle otvorů pro kolíky v první části spojovaného kusu je nutné zcela přesně vyznačit i otvory v druhé části. K tomu se používají kovové označovací kolíky. Ty vsunete do děr v první části spojovaného výrobku, přitlačíte je v místě spojení na druhou část a vrtáte v místech, kam se označovací kolíky otisknou. Poté dřevěné kolíky natřete vhodným lepidlem a zasunete je do otvorů. Kolíky by měly být vždy z tvrdšího dřeva, než je dřevo, které mají držet pohromadě. Jednu část spojovaného výrobku pak upnete do svěráku nebo do hoblice, lepidlem natřete styčnou plochu i vyčnívající části kolíků a pak spojíte obě lepené části k sobě.
Pro přesné kolmé vrtání otvorů na kolíčkové spoje se ideálně hodí stojanová vrtačka, ruční vrtačka upevněná do stojanu nebo šablony
Lepidlo je důležité
Vzhledem k dostupnosti širokého sortimentu lepidel na dřevo, s nimiž se snadno pracuje, tato lepidla nevyžadují žádnou přípravu a prodávají se v baleních s pohodlnými aplikátory. Není důvod, proč jimi soudržnost truhlářských spojů nepodpořit. V regálech s univerzálními výrobky na lepení dřeva najdete nejčastěji tzv. PVAC lepidla. Mívají obvykle krémově bílou barvu, po zaschnutí však zprůhlední, takže i případné stopy lepidla na dřevě nejsou vidět. Jde o lepidla jednosložková, nehořlavá, neprodukující jedovaté výpary. Před zaschnutím můžete případné přebytky či odstříknuté kapky lepidla setřít vlhkým hadrem a najdete mezi nimi i rychleschnoucí vodovzdorná lepidla. Značek těchto lepidel je celá řada, do skupiny PVAC výrobků patří i populární Herkules.
Co se dá koupit?
Běžně jsou k sehnání kolíkové tyčky o průměru 6 až 20 milimetrů. Kromě kolíkových tyčí se prodávají také hotové kolíky s různými rozměry a zkosenými konci. Kolíky se spirálovými a podélnými drážkami se označují jako rýhované, spirálové nebo hladké kolíky. Díky bobtnavým vlastnostem dřeva přilehne kolík velmi těsně a kolíkový spoj pak drží lépe. Drážky umožňují i rovnoměrnější rozdělení lepidla na plochy kolíku, proto lze použití drážkovaných výrobků doporučit.
Víte, že…
PVAC lepidla dobře drží, pokud je v souladu s návodem k použití necháte přibližně 20 sekund (ne déle) vsakovat do dřeva a pak lepený spoj zafixujete alespoň na 2 hodiny.
Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock