Jaro mezi stromečky
V řadové zástavbě v obci nedaleko Řípu jsou vzrostlé, převážně ovocné stromy, ale rostou tu i malé okrasné jehličnánky. Oblíbila si je paní domu, která se těší z prvních dnů zaslouženého důchodu.
V domku žije Eva se svým mužem Janem a nemůže se nabažit pozemku, který jej obklopuje. Dlouhá léta jezdili na chatu k rodičům, až se jim poštěstilo koupit si zahradu i s domem. Je výhodou, že je tak akorát velká na vymýšlení i uskutečnění jejich plánů.
Sbírka, vzrůstem dosud malá
Největší Evinou zahradní láskou jsou stromy. Má jich už slušnou sbírku, ale bude ještě pár let trvat, než povyrostou a stanou se dominantními. Tuhle úlohu zatím plní převážně ovocné stromy podél plotu. Právě kvete třešeň, o kus dál přitahují oči narůžovělé svíce magnólie a kolem nich natahují větve s nalitými pupeny jabloň, nektarinka, višeň, bluma. Terasu před domem pak stíní vzrostlý smrk modrý ve společnosti štíhlých jalovců. V jejich stínu stojí betonový krb, kde se k večeru připravují mňamky.
Mnohem zajímavější je pohled do nižších pater, zejména ve střední části zahrady. Do trávy jsou vetkány podivuhodné obrazce z drcené kůry, kamenů, květin, keříčků a nejzvláštnějších stromků: zakrslých i nízkých, poléhavých, převislých, na kmínku nebo tvarovaných do koulí a spirál…
„Někdy si říkám, že ty stromy pro mě mají pochopení. Často je přesazuji, stěhuji, zahradu měním, ale zatím žádný nezahynul,“ svěřuje se Eva a ukazuje na vybrané kousky: „Dikobrazí borovice má dvoubarevné jehličky, tuhle je smrk ztepilý ˈInversaˈ, který je převislý, tady smrk ztepilý ˈFormánekˈ, ten je plazivý. U lucerny roste cypřišek hrachonosný s provázkovými jehlicemi a jedna rarita: pajehličník zlatý. Objevila jsem ho v zahradnictví v Třebízi a musela ho mít! Radši si koupím stromek než boty,“ směje se.
Trávník bez plevele
Na čem si dává Eva záležet, je trávník. Nevidíme v něm jediný kousek plevele! Roste v něm pouze zdravá, hustá tráva. Zahradnice radí: „Jednou týdně pažit zkrátím na pět až šest centimetrů, okraje zarovnám starým nožem, plevel vypíchnu. Třikrát ročně projedu trávník vertikutátorem, který drn prořeže noži a stejně často jej provzdušním nástavcem s drátky. Nezapomínám hnojit a často zalévám. A těším se, že za tři sta let bude mít trávník anglickou kvalitu!“
Závlaha na dálku
Jan se nejradši realizuje v oboru, kde jsou nějaká tlačítka. Například namontoval barevné diody do japonských luceren. Jsou napájeny solárním panelem a po setmění se rozsvítí. Nebo instaloval zavlažování na dálkové ovládání. Ovšem nekoupil žádný značkový systém, protože se mu zdál drahý. Použil univerzální ovladač, kterým spouští čerpadlo, a to pak vhání vodu do pěti šachtiček, které ústí na různých místech v zahradě. „Trošku jsem si s tím pohrál a sám jsem byl překvapen, že nás to stálo jen pár korun,“ konstatuje Jan.
Stromek u zahradní lucerny
Cypřišek hrachonosný s krásně zakulacenou korunkou roste velmi pomalu. Jméno mu dávají šišky, které se podobají hráškům. Rostlina díky zlatožluté barvě provázkových jehlic vypadá atraktivně.
Text a foto: Martina Lžičařová