Jak zařídit malou koupelnu
Proměnit doslova pár metrů čtverečních v plnohodnotnou koupelnu je poměrně velká výzva. Díky promyšlené dispozici, vhodně vybraným zařizovacím prvkům a volbě barev či vzorů se i malá koupelna může stát dokonalou oázou klidu.
Správně navržená dispozice je základním předpokladem úspěchu. Pro tuto fázi neexistuje lepší řešení než opakovaně měřit a zkoušet různé varianty uspořádání zařizovacích prvků. Stačí k tomu papír a tužka, snadný návrh si ale můžete vytvořit také v různých počítačových aplikacích.
Vždy se snažte jednotlivé zařizovací předměty rozmístit tak, aby okolo zůstal dostatečně velký průchod pro pohodlný pohyb kolem nich. Využít můžete i různé niky a výklenky, o něž ve starých chalupách nebývá nouze. Díky nim ušetříte potřebné centimetry, navíc se prostor opticky přirozeně rozdělí. Pokud však naopak zjistíte, že vás takto členěná místnost omezuje v plánování, je lepší obětovat šikovnou poličku než muset hledat složitější řešení s různými kompromisy.
Vana, nebo sprcha
Dáte-li před vanou přednost sprchovému koutu, ušetříte celkem dost místa. I mezi sprchovými kouty jsou ale v náročnosti na plochu poměrně značné rozdíly. Čtvrtkruhová vanička mnohem méně zasahuje do prostoru, než je tomu u čtvercové. Moderní čtvercová zase nabízí o něco více pohodlí při sprchování. Do malých koupelen se však určitě hodí vaničky s posuvnými dveřmi nebo ty, jejichž dveře lze složit dovnitř koutu tak, aby v místnosti nepřekážely, pokud se právě nepoužívají.
Dáváte-li přednost relaxační lázni, nezoufejte. I do nevelké koupelny se zpravidla vejde menší vana. Pokud k ní navíc pořídíte sprchovou zástěnu, můžete ji podle potřeby využívat jako sprchový kout.
Pohodlná toaleta
Pakliže se musí do koupelny vejít i toaleta, minimální prostor pro tento zařizovací prvek by měl být 80 × 110 cm, aby se dalo z WC pohodlně vstát. Pokud byste si rádi dopřáli bidet, ale nezbývá pro něj místo, je možné tento požadavek řešit například bidetovým sedátkem na toaletu, jemuž stačí zařídit přívod vody a elektrického proudu.
Kam uložit věci?
Bylo by škoda prostor malé koupelny opticky zaplnit drobnými poličkami s kosmetikou a dalšími doplňky. Úložné místo je naopak vhodné koncentrovat a schovat jej za zrcadlem nebo dvířky koupelnové skříňky. Samozřejmostí by mělo být uložení věcí pod umyvadlem. Ideální je vybrat zavěšenou skříňku, která ponechá místnosti dotek lehkosti, ale skryje mnoho drobností.
Osvědčené optické triky
Podaří-li se nalézt vhodné uspořádání všech zařizovacích prvků, máte napůl vyhráno. Abyste se však v koupelně necítili stísněně, při volbě barev obkladů a dlažby se rozhodně vyplatí sáhnout po světlých tónech, které prostor opticky zvětší. Vyvarovat se naopak zkuste velkých vzorů a platí to i pro žíhání u imitací kamenných obkladů. Zkrátka odstín by měl být pokud možno co nejvíc jednolitý.
Formát dlažby je vhodnější velký s minimální spárou nebo naopak velmi drobný (mozaika), který se v ploše ztratí. V návrzích koupelnových studií se velmi často objevují ozdobné prvky v podobě kontrastních horizontálních či vertikálních pruhů. U velmi malých koupelen ale tyto prvky prostor zbytečně dále tříští a výsledkem je potom vizuální chaos, který koupelně na útulnosti nijak nepřidá.
Dalším známým optickým trikem je použití různých úrovní osvětlení. Kromě centrálního stropního svítidla nebo soustavy bodovek je vhodné přidat minimálně osvětlení zrcadla nebo jiného zajímavého koutu, k němuž chceme přitáhnout pozornost.
Dobrá rada
Nezapomínejte, jak velkým spojencem může při zařizování miniaturní místnosti být obyčejné zrcadlo. Umístění tak velké plochy, jakou jen podmínky dovolí, malé místnosti v každém případě prospěje.
Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock a se svolením firem IKEA, Maxmax, WestwingNow, SIKO KOUPELNY, Kachlíkárna