Sluneční hodiny nespěchají

Jsou obvyklou součástí historických budov a dnes se vracejí ve zmodernizované podobě na fasády domků i chalup jako zajímavý artefakt. Obejdou se bez natahování i baterie a umí dodat domu či zahradě romantický půvab a prvek nadčasovosti.

Jednoduché hodiny malované na keramické dlaždici – tyto měly asi dvacetiminutové zpoždění. Foto: Zdeněk Roller

Na zahradě člověk nikam nespěchá. Čas tu odměřuje slunce, a někdy i sluneční hodiny. Nejdou sice kdovíjak přesně, ale zato jsou zajímavé a dekorativní. Můžeme mít sluneční hodiny horizontální nebo vertikální, malované i zavěšené na zdi, vyrobené z kovu, kamene nebo keramiky, případně prstencové hodiny ulité z bronzu a umístěné na kamenném podstavci v centru zahrady.

Délka stínu polosu ukazuje roční dobu, nejdelší je při letním slunovratu. Foto: Zdeněk Roller

 

Nejhezčí jsou malované

Málokterá dekorace skýtá takovou rozmanitost provedení. Můžete se pokusit o vlastní výrobu, nebo si koupit hotový výrobek z kovu či vytesaný v kameni.
Pokud se rozhodnete pro hodiny malované na zdi, oslovte raději odborníka, který vybere vhodné místo, provede měření a výpočty nutné pro zaměření hodin a provede jejich grafické ztvárnění na omítku domu. K měření patří zjištění zeměpisné šířky a zjištění času pravého poledne.

Na současných zateplených domech není ukotvení do omítky už tak snadné. Foto: Zdeněk Roller


Víte, že…
Magnetický pól se nekryje s tím skutečným, pro přesnou orientaci horizontálních hodin tedy nestačí kompas. Musíme použít polohu slunce ve 12 hodin středoevropského času. Polos (tyčka vrhající stín) by měl u horizontálních hodin svírat s podkladem úhel odpovídající místní zeměpisné šířce, u vertikálních pak 90° mínus zeměpisná šířka.


Při renovaci podobných hodin nemusíte zlatit, stačí zlatá barva na kov . Foto: Zdeněk Roller

 

Zahrada s horizontálními hodinami

Do zahrady se dobře hodí horizontální hodiny situované na volném prostranství na zemi.
Obvykle je tvoří dokonale vodorovně umístěná kamenná deska s opracovanou horní stranou, na níž je vyvedena gravura ciferníku s kovovým ukazatelem uprostřed. Jindy může být základní destička i kovová nebo keramická. Na rozdíl od vertikálních dovedou horizontální hodiny ukazovat čas od východu do západu slunce po celý rok.

Takovéto staré polární hodiny se ještě dají sehnat v bazarech. Foto: Zdeněk Roller

 

Rovníkové sluneční hodiny

Tahle varianta horizontálních hodin má základní desku nakloněnou v úhlu podle místní zeměpisné šířky a polos je na ni kolmý.

 

Prstencové „polární“ hodiny

Nejrozšířenějším typem zahradních hodin, které někdy patří ke skvostům kovářského umění, jsou tzv. polární hodiny. Polos i kulovitý nebo válcovitý ciferník mají shodný sklon podle místní zeměpisné šířky. Směřují tedy horním koncem přímo k Polárce.

 

Orientace hodin

Sluneční hodiny umístíme tam, kde na ně dobře vidíme a kde se často zdržujeme. U horizontálních je podstatný ničím nestíněný prostor směrem od jihovýchodu po jihozápad, vertikální hodiny by měly být situované co nejpřesněji kolmo na jižní směr.
Dokud bude existovat střídání letního a zimního času, budou sluneční hodiny půl roku ukazovat chybně. Možností nápravy je připsat na hodiny ještě jednu řadu čísel. Obvykle se místní čas zapisuje římskými číslicemi a ten letní arabskými.

 

 

Text: Radka Borovičková
Foto: Zdeněk Roller

Sluneční hodiny nespěchají