Dlažba dělá zahradu
Naši předkové se obvykle spokojili s nezpevněnými hlinitými pěšinkami, nanejvýše s kamennými šlapáky a vydlážděným zápražím. Současné okrasné zahrady by však bez dlažby byly o kousek dokonalosti ochuzené. Vybírejte s citem a s ohledem na krajinu, kde žijete.
Materiál, který na vydláždění použijete, je klíčový pro celkové vyznění zahrady. Pro jakou dlažbu se rozhodnete? Nebo se přece jen zkusíte bez ní obejít?
Bez dlažby – písek, kůra, mlat
Měkký povrch ladí s menší přírodní zahradou, kde postačí cestičky z drcené kůry či s tzv. mlatovým povrchem, který příjemně ztlumí kročeje. Pamatujte, že měkký povrch vyžaduje zpevněné okraje, jinak bude použitý materiál rozptýlený po celém okolí.
Tvrdý povrch – kámen, dlaždice, cihly
Při volbě dlažby vycházejte nejen z typu zahrady, ale také architektury domu. Zvolený materiál by s ní měl barevně i velikostně ladit. Pokud to jde, využijte materiál z místních lomů, který je stylovější a pocitově příjemnější. V kraji žuly vsaďte na žulové šlapáky, v regionu, pro který je typická břidlice, nestavějte terasu z pískovce.
______________________________________________________________________
Další články speciálu Venkovní dlažba:
Jak vybírat venkovní dlažbu
Mrazuvzdorná dlažba
Špalíková dřevěná dlažba
Zatravňovací dlažba
Dlažba kolem bazénu
Venkovní dlažba
Venkovní dlažba svépomocí
DLAŽBA – kámen, nebo cihly?
Dláždění na sucho
Dlažba na zámek
Na beton
________________________________________________________________________
Víte, že…
+ Efektní je použití několika druhů dlažeb. Zajímavá je třeba kombinace betonu s přírodními materiály či mix různých druhů a tvarů kamene, ale i spojení keramiky a dřeva.
+ Dlažba v užitkové zahradě má být především funkční, až na druhém místě je dekorativnost.
+ Přístupové cestičky ke kompostu a záhonům mohou být vyskládány i z použité mrazuvzdorné dlažby, kamenných šlapáků nebo starých ostře pálených cihel.
+ Zpevněné plochy okolo bazénů a vodních ploch jsou bezpečnější, pokud je povrch dlažby zdrsněný.
Betonová dlažba
Nejpoužívanější je betonová zámková dlažba, která se vyrábí ve tvaru kostek, desek, profilovaných nebo odlehčených tvárnic a palisádových prvků.
Kamenná dlažba
Velmi často se používá žula, rula, pískovec, vápenec, a břidlice. Kámen na dlažbu může být pravidelně tvarovaný nebo i volně lámaný. Delší dobu však trvá, než se jeho nerovnosti „ochodí“.
Cihlová dlažba
Pro dlažbu se používají zušlechtěné cihly – klinkery. Jsou to cihly ze speciální hlíny pálené při teplotě kolem 1100 °C až ke slinutí materiálu.
Keramická dlažba
Keramická dlažba je mrazuvzdorná a otěruvzdorná a používá se pro vnitřní, ale i venkovní prostory. Při venkovním použití je třeba důležitou vlastností protiskluzovost. Podloží musí být dobře zhutněné, aby se desky nelámaly.
Text: Radka Borovičková
Foto: Zdeněk Roller