Vliv bezpečnostních prvků na pojištění
Jednoduše řečeno, čím více a ve vyšší bezpečnostní třídě jich budete mít odborně nainstalováno, tím vyšší můžete od pojišťovny získat náhradu škody.
Konzistentním problémem zabezpečení chat a chalup jsou nevyhovující zámkové vložky bez certifikace, špatně zajištěné přístupové cesty včetně oken i přesluhující, mnohdy zrezivělé závory a petlice nejen u kůlen nebo sklepů, ale často dokonce u vchodových dveří. Přestože jde o menší investice v řádu tisícikorun, lidé se stále brání pořídit si zabezpečení, které nemovitost skutečně ochrání.
Při zabezpečení domu je dobré se soustředit na všechna místa, která by mohla zloděje zajímat, ale i na ta, jimiž by se mohl na zahradu a dále do interiéru dostat. Jedná se totiž o komplexní záležitost, ideálním řešením je kombinace mechanických a elektronických překážek, které dohromady tvoří funkční celek.
Více je více
Bezpečnostní prvky náleží do všech interiérů, vždyť i na chatách a chalupách jsou uložené drahé věci, které jsou pro fungování rekreační nemovitosti nezbytné. Nevyplácí se tedy ignorovat garáž, sklep nebo kůlny, a to nejen kvůli zabezpečení, ale také pojištění.
Zabezpečení nad běžný standard nejenže zmírňuje rizika a působí preventivně, ale má i pozitivní vliv na likvidaci pojistné události.
K bezpečnostním prvkům, kromě těch, které vyplývají z logiky věci, jako je alarm a prvky chytré domácnosti, patří také, ač to tak první pohled nevypadá, například předokenní lamelové rolety. Nainstalované odbornou firmou mohou být důvodem pro vyšší krytí škod. Mají integrované bezpečnostní článkové pružiny, které drží lamely v jedné rovině a brání jejich nežádoucímu mechanickému zvednutí. Pro potenciálního zloděje tak představují velmi komplikovanou překážku. Oceníte je ale i v případě, když ke krádeži skutečně dojde, a to v podobě násobně vyšší kompenzace. Je to přímosměrný vztah, čím lépe prostor zajistíte, tím je vyšší maximální částka, kterou pojišťovna za odcizené nebo poškozené věci vyplatí.
Chraňte vstup
Jedním z nejzranitelnějších míst jakékoliv nemovitosti, tedy včetně chat a chalup, jsou vstupní dveře. Mohou být příkladem, jak při různé míře zabezpečení se může lišit míra kompenzace. Při vykradení rekreační nemovitosti zajištěné zámkem s cylindrickou vložkou může klient dostat například až 200 tisíc korun. Pokud jsou ale vchodové dveře zajištěné bezpečnostním systémem, který zahrnuje bezpečnostní vložku i kování, může dosáhnout výše plnění až dvojnásobku.
Ještě vyšší může být vyplacení škody, pokud jde o bezpečnostní dveře se systémem automatického zámku a s elektronickou zabezpečovací signalizací. Záleží samozřejmě také na smlouvě a jejích podmínkách, které ta která pojišťovna nabízí a garantuje. Obecně však lze říct, že vhodné zabezpečení dveří je podmínkou pro plnění všech pojišťoven.
Systém chytré domácnosti
Jde o nejpropracovanější systém zabezpečení, který může nemovitost ochránit před zloději. Pokud se nezvané návštěvě podaří přes zabezpečení proniknout, majitel nemovitosti může díky elektronickému zabezpečení pozorovat její počínání v přímém přenosu už od vstupu na pozemek. Notifikace o poplachu na mobilní telefon a fotografie či videa z kamer pak poslouží jak k včasnému zásahu policie, tak i k případné identifikaci pachatele a následnému jednání s pojišťovnou a vyšší kompenzací.
Co je dobré vědět o zabezpečení
- Do zabezpečení je podle odborníků optimální vložit zhruba tři až pět procent hodnoty majetku, který chcete ochránit.
- Ztížit zlodějům maximálně práci znamená věnovat pozornost zabezpečení všech přístupových cest k nemovitosti.
- Začněte proto už od branky a vrat, které by měly být vybavené přinejmenším bezpečnostní závorou či petlicí a odpovídajícím visacím zámkem.
- Pokračujte kvalitním zabezpečením, ideálně na bázi moderních technologií.
Text: Táňa Pikartová
Foto: Shutterstock