Rady a tipy, jak financovat rekonstrukci chalupy
Vlastníte chalupu, která už má něco za sebou? Nastal čas ji trochu zvelebit a zrekonstruovat? I když se toho možná bojíte, protože jde o časově i finančně nákladnou záležitost, když víte, jak na to, zvládnete to levou zadní.
Když se řekne rekonstrukce
Rekonstrukce je docela složitá věc, do které se většinou pouštíme maximálně jednou nebo dvakrát za život, někdo raději vůbec. Stojí spoustu času, úsilí i peněz, co si budeme povídat, nic z toho většinou nemáme v neomezeném množství. Pod pojmem rekonstrukce se ukrývá přestavba bydlení spojená s jeho modernizací.
Nejčastěji je třeba vyměnit okna, dveře, podlahu, zateplit dům, vyřešit vytápění, zařídit si novou kuchyni nebo koupelnu, získat nový zdroj kvalitní vody, vyřešit přípojku na plyn nebo kanalizaci, přestavět hospodářské prostory na obytnou část atd.
Rekonstruovat se dá i svépomocí, ale…
Říká se, že Češi jsou národem chatařů a chalupářů, ale i kutilů. Do rekonstrukce se tak často pouští svépomocí, aby ušetřili nějakou tu korunu. Problém je, že taková rekonstrukce trvá docela dlouhou dobu. Pokud ten čas nemáte a potřebujete bydlet, nezbývá, než si na pomoc pozvat odborníky.
Víte, že chalupu můžete rekonstruovat kompletně nebo částečně? Kompletní rekonstrukce je náročnější, na druhou stranu bude jejím výsledkem moderní chalupa, která vám ještě dlouhé roky bude sloužit. Ani částečnou rekonstrukci ale nezavrhujte, vždyť se nemusí vše rekonstruovat naráz.
Jak rekonstrukci chalupy financovat?
Možná si říkáte, že rekonstrukce chaty nemůže stát tolik jako rekonstrukce bytu nebo domu. Záleží na použitých materiálech, technických parametrech stavby, jejím stáří a rozsahu prací, které budete dělat. U chalup se často stává, že je třeba vyměnit staré zděné či dřevěné konstrukce, takže částka, kterou na rekonstrukci budete potřebovat, vůbec není malá. Kde na to vzít?
Tip číslo jedna: Našetřené peníze
Kdo už nějakou dobu ví, že bude chalupu rekonstruovat, ten si na to jistě šetřil. Vlastní finance jsou nejlepším řešením, jenže v dnešní době, kdy všechno zdražuje, je docela obtížné našetřit dostatečnou sumu. Že jste něco zvládli našetřit? Skvělé, aspoň se nezadlužíte. Ale pozor! Nevyčerpejte všechny peníze, abyste nezůstali bez rezervy.
Tip číslo dva: Půjčka od přátel nebo rodiny
Asi nikdo si nechce jen tak půjčovat, když ale není zbytí a peníze prostě potřebujete, nedá se nic dělat. Než se vydáte do banky, zkuste se poptat rodiny nebo přátel, zda by vám nemohli půjčit. Úrok by jistě byl nižší než v bance. Jenže i tohle řešení může mít jedno velké ALE. Půjčka často stojí za konflikty v rodině, může ohrozit i přátelství. Znáte přece přísloví: Chceš-li ztratit přítele, půjč mu peníze.
Tip číslo tři: Nemáte náhodou už nějakou dobu stavební spoření?
Možná taky patříte mezi ty šťastné, kterým rodiče už v dětství sjednali stavební spoření. Možná jste si ho sami sjednali ve chvíli, kdy jste nastoupili do prvního zaměstnání. Stavební spoření je specifický druh spoření, který umožňuje naspořit finance na budoucí výstavbu, rekonstrukci nebo jiné stavební úpravy bytu, domu nebo chalupy.
Víte, že za jeho oblibou jistě stojí i státní příspěvek, který každý rok až 2 tisíce korun?
Tip číslo čtyři: Hypotéka
Asi nejčastějším způsobem financování pořízení nemovitosti nebo její rekonstrukce je hypotéka. Když ale přijde na hypotéku na rekonstrukci chalupy, měli byste vědět, že by měla být určena k trvalému bydlení, jinak vám banka hypotéku neschválí. Že to není problém? Pak se zajímejte i o podmínky čerpání takové hypotéky. Banky většinou peníze uvolňují postupně, první čerpání je zdarma, další u některých bank už zpoplatněné.
A kolik si na tu rekonstrukci vlastně půjčit? Určitě máte rozpočet, co vás všechno bude stát. Pokud vám to vaše finanční možnosti dovolí, navyšte tuto částku o 20 %. Při rekonstrukci se často objeví další věci, které je třeba udělat, vyhnete se tak tomu, že byste neměli dostatek financí. No a když peníze nevyčerpáte, nevadí. Těch 20 % vyčerpat nemusíte, vyhnete se i sankcím a penále.