Jak zachovat krásu dřeva

Věci ze dřeva časem mění vzhled. Dřevo se opotřebovává a stárne. A stárne krásně. Trochu ztmavne a získá patinu.

Nábytek ze dřeva je nutné včas a pravidelně ošetřovat

Nábytek vyrobený z masivního dřeva, který je povrchově dokončen jen přírodními oleji nebo voskem, vypadá hezky a je příjemný na dotek. Zůstává živým dřevem, které si udržuje vynikající přirozené vlastnosti – dýchá, voní, přijímá a opět vydává vůně okolního prostředí, absorbuje vlhkost, aby ji později opět postupně uvolnilo.
Působí však na něj množství negativních vlivů, jako je zvýšená vlhkost vzduchu (například pára, unikající při vaření z kuchyně), prach, teplotní a vlhkostní šoky (při topení jen o víkendech), nešetrné zacházení. Přirozenou vlastností dřeva je reagovat a změnám prostředí se přizpůsobovat. Je na nás, abychom nábytek z masivu co nejvíce chránili a věnovali mu pravidelnou péči.

Hned, ale šetrně!

Dřevěný nábytek je nejvhodnější ošetřovat podle pokynů výrobce, ideálně přímo přípravky od něj. V každém případě si musíme počínat především šetrně. Jen tak zůstanou stůl, židle, postele, skříně a komody, vyrobené ze dřeva, stále krásné.

Vosk dodává dřevěnému povrchu lehce matný hedvábný lesk. Vrstva vosku však není odolná ani vůči vodě, ani vůči poškrábání a oděru.

Například při utírání prachu nebudeme používat mokrý hadr. Nadměrná vlhkost vrchní ochrannou vrstvu (kterou obvykle tvoří lak, lazura, vosk či olej) naruší a dřevo může poškodit. Každý přece ví, že dřevo vodu nasaje, nabobtná a změní svůj tvar. Prach proto utíráme pouze suchou, případně jen trochu navlhčenou měkkou prachovkou. Můžeme také sáhnout po balení vlhčených utěrek, určených speciálně na ošetření dřeva.

Všechny skvrny, mastnotu, rozlitý čaj, kávu, víno, kolu a další tekutiny je potřeba ze dřeva setřít hned! Když zasáhneme okamžitě po nehodě a je-li povrch dostatečně nakonzervován, nemůže se nábytku nic stát.
Na hodně znečištěný povrch vezmeme prachovku navlhčenou v mýdlové vodě či v roztoku s čisticím přípravkem určeným speciálně na ošetření dřevěného nábytku. Rozhodně se vystříháme použití agresivních čisticích přípravků, které by mohly narušit vrchní lak, a vynecháme i přípravky obsahující abraziva. Těmi bychom dřevo jen nenávratně poškrábali.

Jak s voskem

Očištěný povrch jakéhokoliv dřevěného nábytku můžeme dále ošetřit voskem. Ten mu navrátí potřebnou vlhkost a přirozený lesk.

Vosk na nábytek je k dostání v mnoha odstínech, které vyhovují různým druhům dřeva

Před nanášením nezapomeneme odstranit zbytky původních vrstev, aby na nábytku nevznikaly nepěkné skvrny. Použijeme k tomu některý ze speciálních odstraňovačů. Například HG odstraňovač vosků na nábytek v 300ml lahvičce stojí 168 Kč. Jednolitrové balení Ciranova odstraňovače vosků pak stojí 345 Kč. Přípravek nanášíme pomocí hadříku a dobře vetřeme do povrchu. Uvolněnou vrstvu starého vosku setřeme čistým hadrem. Dřevo necháme uschnout a pak na ně naneseme novou vrstvu tekutého vosku na nábytek.
Vosky na nábytek se vyrábějí v několika barvách, volíme tedy odstín co nejpodobnější ošetřovanému dřevu. Vosk se nanáší hadříkem, štětcem nebo kartáčem. Výrobci doporučují aplikovat dvě tenké vrstvy s tím, že tu první necháme uschnout a pečlivě ji rozleštíme tvrdým lešticím kartáčem nebo měkkým hadrem. Potom celý postup ještě jednou zopakujeme.

Nebo radši olej?

Dřevo proti vodě ochráníme olejem

Další možností je použít na ošetření dřevěného nábytku olej. Opět se tím myslí speciální přípravek, který najdeme stejně jako vosky a čisticí přípravky v nabídce výrobců nátěrových hmot, případně i u některých výrobců nábytku ze dřeva.
Nejznámější jsou oleje na nábytek z teakového dřeva a zahradní nábytek. Existují i další přípravky – oleje na pracovní desky a nábytek v interiéru a také směsi oleje a vosku, které jsou často označovány jako balzámy. Obvykle je nutné je nanést v dostatečné vrstvě, ponechat chvíli vsakovat a přebytek pak vytřít suchým hadříkem do sucha. Po ošetření těmito oleji dřevo získává matný vzhled a žádoucí vlastnosti: odpuzuje vodu, odolává oděru a také skvrnám z vody, vína, piva, ovocné šťávy a podobně.

TEXT: MARTINA LŽIČAŘOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ, SHUTTERSTOCK A ARCHIV

Jak zachovat krásu dřeva