Objevte gabiony

Gabiony neboli drátěné koše, naplněné kameny, jsou zajímavým stavebním prvkem, který umožňuje vytváření dekorativních i opěrných zdí. V určitých typech zahrad nohou představovat atraktivní architektonický prvek.

Jsou těžké, skladebné, mají dlouhou životnost, přitom jsou cenově dostupné. Nejčastěji se gabiony využívají jako stabilizační prvek terénu. Zpevňují se jimi svahy a staví se z nich opěrné zdi a zídky. Oblíbené jsou i na stavbu vysokých, neprůhledných plotů. Jejich uplatnění je však vzhledem k možnostem materiálů, z nichž se vyrábějí, mnohem širší.

Opěrné zídky z gabionů jsou vhodné pro terasovité zahrady, foto Shutterstock

Kov a kámen

Gabiony se skládají ze dvou hlavních částí – z kovového koše a jeho výplně. Na výrobu košů se osvědčilo pletivo z antikorozně upravených tuhých drátů. Jednotlivé strany košů se spojují pomocí speciálních spirál. Tyto spirály se vtočí do okrajových ok, takže vzniklý spoj je velmi pevný. Ještě před naplněním se do prázdných košů namontují distanční spony, které udržují rovinu celé konstrukce.

Jako výplň se většinou používá kámen – hrubší přírodní, hladší lomový, valouny i kostky. Z hlediska mrazuvzdornosti a odolnosti vůči povětrnostním vlivům se osvědčily například čedič nebo žula. Jednotlivé kusy musí být větší než velikost drátěných ok, aby nepropadly ven. Na lícovou stranu se skládá kvalitnější a esteticky zajímavější kámen, na dosypání se používá méně vzhledné kamenivo menších rozměrů.

Koše se dají plnit i méně tradičními materiály, které se však v zahradách dobře uplatní: dřevěná polena, sklo, lahve, betonová drť, keramika, zbytky cihel, střešní tašky, ale třeba i kůra ze stromů… Výplň může být různého druhu, velikosti i barvy a dá se zajímavě kombinovat. U lehčího materiálu ovšem musíme počítat s tím, že stabilita košů se výrazně sníží a při jeho použití v zahradě půjde o ryze estetické vyznění.

Kameny v koších mohou být i základem stabilního posezení, foto Shutterstock

 

Příprava terénu a výstavba

Zvláště při výstavbě rozměrných a vysokých zdí a sloupů je nutné terén pro gabiony důkladně připravit. Odstraní se vše, co by překáželo – porost, kořeny, kameny, zbytky stavební sutě, různé nerovnosti apod. Podklad musí být čistý a rovný. Pokud je to nutné, připraví se betonový základ, případně se podloží a zhutní.

Výstavba může probíhat dvěma způsoby. Buď se drátěná klec splétá a plní až na místě, nebo se na zahradu dovezou už hotové gabiony. V prvním případě můžeme koše plnit sami. Z pohledové strany tak lze výplň ručně dekorativně vyskládat a podle potřeby upravit. Ve druhém na klíč vyrobené hotové gabiony rychle přenese jeřáb přímo z nákladního auta na zvolené místo.

Příklad kombinace opěrné zídky a lavičky z gabionů, foto Shutterstock

Nejen zdi a ploty

Byla by však škoda, kdybychom gabiony využívali pouze ke stavbě opěrných zdí nebo plotů. Dají se z nich totiž snadno sestavit schodiště, sloupy, bylinkové spirály, zahradní stoly, lavičky, dají se jimi obkládat celé domy nebo jen některé stěny, gabiony se dají využít i jako treláže, nádoby na květiny, podstavce pod zahradní krb nebo pec na pizzu.
Dobře se uplatní i v kombinaci s vodním živlem. Z gabionů vyplněných kameny se dá sestavit řečiště, dá se jimi obkládat vodní nádrž, ze stěny z gabionů může tryskat „pramen“. Voda a kámen v této podobě k sobě patří.

Pro mrazuvzdornost a odolnost se osvědčil čedič a žula, foto Shutterstock

Zelené gabiony

Je důležité si uvědomit, že tvar ani velikost gabionů nás nelimituje, není problém vytvarovat oblouk, pyramidu, hranol s lichoběžníkovým průřezem, či válec. Nebo zabudovat do zdi z gabionů vrátka.

Gabiony nemusí mít jen strohou podobu drátěných košů. V zahradě je dovoleno experimentovat, a tak můžeme například klec částečně naplnit zeminou a osázet ji rostlinami z jedné i více stran, rostliny se mohou po drátech pnout nebo mohou mezi drátěnými stěnami vytvářet živý plot. Do koše se dá zapustit truhlík, takže zídka z gabionů může i rozkvést.

Vyskládat jednotlivé kameny do košů je snadné, foto Shutterstock

Jak se staví gabiony

Gabionový koš se nemusí plnit jen kamenivem, někdy se používá i zemina, recyklovaný stavební materiál nebo betonová drť. Nejdříve tedy zvolte mezi sypaným, nebo skládaným provedením. Montáž sypaných košů je jednodušší, protože se ocelová konstrukce pouze naplní kamenivem. Stavba sypaného plotu je rychlá, kamení se obvykle do konstrukce sype přímo pomocí bagru. Použitý kámen ale musí mít vždy větší průměr, než je velikost ok, aby nepropadával.

Skládané gabionové ploty jsou kromě jiného zajímavé i tím, že vytváří mozaiku. Použít je proto třeba různé druhy přírodního kamene, což umožní rozmanité barevné kombinace. Za vyskládanou mozaiku se vsype kámen nebo jiný materiál, který není vidět, jeho jakost může být tedy nižší.

Důležitý je pevný základ. Koše s kamenivem jsou těžké a pokud podceníte stabilitu a pevnost základu, mohou se začít sesouvat. Doporučuje se proto stavět gabionové ploty na betonový základ, jehož šířka by měla odpovídat šířce stěny plotu.

Při betonování základu nezapomeňte na montáž opěrných sloupků, které zabrání sesouvání kameniva. Sloupky umístěte do betonu ve dvoumetrových rozestupech do středu betonového základu a před plněním gabionových plotů je nechte dostatečně zafixovat alespoň týden.

Na vyzrálý betonový základ se pokládá dno gabionového koše. K němu přikládejte boční sítě, které spojíte postupným protáčením spirál. Pro zpevnění použijte ocelová táhla.
Do připravené sítě začněte postupně sypat kamení. Přitom průběžně kontrolujte, nevznikají-li v místech sypání prázdné kapsy. Jakmile koš naplníte, uzavřete horní částí sítě a shora podle potřeby doplňte.

Při vytváření mozaikového efektu je pak nutné stěny z kamenů vyskládat manuálně. Vyskládejte spodní část mozaiky po celém obvodu a vnitřní prostor vyplňte drobnějším kamenem, drtí nebo jiným materiálem. Neskládejte kamení příliš do výšky. Vždy vytvořte jednu řadu, dosypte kamením a pokračujte.

foto Shutterstock


Výhody gabionů:

  • Dlouhodobá životnost, pevnost a stabilita
  • Ochrana před hlukem i větrem
  • Variabilita, snadné přizpůsobení tvaru i výšky
  • Možnost použití recyklovaných materiálů
  • Snadná údržba i případné opravy


 

 

text: red, foto Shutterstock

Objevte gabiony