Zabezpečení domu před dovolenou
Lehkomyslnost se rozhodně nevyplácí, mohlo by se totiž lehce stát, že se z dovolené vrátíte k vaší chatě či chalupě vykradené, nebo dokonce zničené. Nepříjemnostem se přitom dá předejít účinnou ochranou.
Správné zabezpečení začíná u brány. Na ni patří kvalitní bezpečnostní závora v kombinaci s certifikovaným zámkem, který odolá rozmarům počasí a nedá se snadno překonat. Chránit před zloději byste měli rovněž všechny objekty na zahradě, především kůlny a zahradní domky, které ukrývají cenné nářadí a zahradní i sportovní vybavení. Na dosluhující visací zámek rozhodně nespoléhejte, raději ho nahraďte novým a doplňte bezpečnostní petlicí, která může být pro lapku zásadní překážkou.
Řešte dveře, zámky i kování
Výběr správných zámků hraje v ochraně nemovitosti velkou roli. Při jejich pořizování myslete na to, že typ, který je vhodný ke vchodovým dveřím, se nehodí k zabezpečení vrat apod. Pokud totiž umístíte na déšť a do mrazu zámek, který k tomu není určený, nemůžete se divit, když už po několika týdnech nefunguje. I zámky určené do extrémních podmínek je však třeba pravidelně kontrolovat a promazávat mazivem k tomu určeným. Pravidelná údržba výrazně prodlouží jejich životnost a hlavně zajistí, že vás ani v těch největších mrazech nezradí. Pozor si dejte na zámky z e-shopů s nejasným původem a bez certifikace, je dost pravděpodobné, že je zakrátko budete muset vyměnit.
Kvalitní zabezpečení nekončí jen dobrým zámkem, ochranu vaší chaty nebo chalupy tvoří také dveře a kování. Ideálním řešením jsou bezpečnostní dveře doplněné rovněž bezpečnostním kováním a zámkovou vložkou ve stejné bezpečnostní třídě, v jaké jsou dveře. Toto pravidlo je dobré si zapamatovat, protože mnohé pojistné smlouvy doslova vyžadují sladění bezpečnostních tříd u dveří, kování i zámkové vložky.
Věnujte pozornost petlicím a závorám
Obvykle mají zabezpečit vrata, brány, garáže a zahradní domky, ale patří mezi nejpodceňovanější součásti zabezpečení na chatách a chalupách. Často totiž už mnoho let přesluhují, jsou uvolněné, nedoléhají a jsou tudíž pro zloděje lehkou překážkou.
Alespoň dvakrát ročně byste měli všechny petlice a závory zkontrolovat. Pokud nedrží, je třeba je přeinstalovat, případně vyměnit za nové, a to takové, které jsou odolné vůči počasí a mají i bezpečnostní certifikaci. S petlicí z kvalitního materiálu, odolným tělem a krytými čepy si zloděj jen tak lehce neporadí. Navíc jsou petlice velmi variabilní, mohou chránit jedno- i dvoukřídlé dveře, brány či vrata, a pokud sáhnete po variantě s více klouby, tak také tvarově složitější objekty. Standardem by měly být čepy petlice chráněné proti vyražení. Některé bezpečnostní petlice jsou ještě vybaveny protiplechy, které znemožňují vypáčení a vytržení.
Petlice a závory nikdy nekupujte naslepo, ale cíleně podle toho, jaký typ dveří či vrat potřebujete zabezpečit. Pokud sáhnete po bezpečnostní variantě, zkontrolujte třídu, ve které je petlice certifikovaná. I k tomuto pojišťovny přihlížejí při pojistném plnění.
Chraňte okna i vybavení
Nepodceňujte schopnosti zlodějů a raději důkladně zabezpečte nejen okna obytných místností chat a chalup, ale i okna malá, například sklepní nebo vikýřová. Použít můžete bezpečnostní kličky, které ztíží otevření. Bezpečnostní fólie zabrání jejich snadnému rozbití, a pokud je neprůhledná, skryje věci, které máte uložené uvnitř a které mohou nahrávat zvědavým pohledům nenechavců. Okna vždy důsledně zavírejte a nenechávejte poblíž nich pohozené žádné nářadí, které by zloděj mohl použít k jejich rozbití. Další možností ochrany jsou mříže a venkovní rolety. Jejich účinnost závisí na kvalitě materiálu a odborné instalaci.
Důležité je i zabezpečení věcí, které jsou v domě, v chatě, ve sklepě či v garáži a kůlně. Tady se nabízí například bezpečnostní bedny nebo systémy jako safety boxy, jež se připevní do zdi, stropu nebo podlahy. Lankem nebo řetězem se zámkem pak zabezpečte kola, kočárky, koloběžky, sekačky nebo sportovní vybavení.
Chytrá elektronika
Využít můžete kamerové systémy napojené na mobil, jichž je na trhu nepřeberné množství. Elektronické zabezpečovací zařízení chatu či chalupu spolehlivě ohlídá za vás. Volit můžete nejrůznější alarmy, čidla pohybu nebo kamery a umístit je na objekt tak, aby byly dobře viditelné, což může potenciální zloděje odradit. Pokud máte obavu, že by naopak byly signálem, že je uvnitř co ukrást, lze systémy nainstalovat tak, aby vidět nebyly. Zaznamenají-li násilné vniknutí na pozemek či do interiéru, přijde vám na mobilní telefon upozornění, že došlo k narušení či vniknutí do chaty či chalupy. Elektronické systémy mohou být také napojeny na dohledová a přijímací poplachová centra, kde operátoři vyhodnocují poplachové zprávy 24 hodin denně a v případě potřeby vyšlou na místo zásahovou jednotku a informují Policii ČR. Využít můžete rovněž akustických sirén, které upozorní hlasitým zvukem, pokud někdo vnikl do objektu.
Moderní trendy nabízejí multifunkčnost i v případě zabezpečovacích zařízení. Takto koncipovaný elektronický systém umí otevřít vrata garáže a osvětlit příjezdovou cestu, a co se týče zabezpečení nemovitosti, upozornit na problém, na přítomnost cizího člověka na vašem pozemku, nebo dokonce už v domě, ale také na to, že jste zapomněli před odjezdem z chaty či chalupy objekt zabezpečit.
Oklamejte zloděje
- Kromě bezpečnostních prvků pomohou k ochraně nemovitosti před nevítanou návštěvou drobné triky, které skoro nic nestojí. Pořídit si můžete například časovač, jenž umí zapnout světla či stáhnout a vytáhnout rolety v nastavených časech anebo podle intenzity denního světla, čímž vytvoří iluzi, že je chata či chalupa obývaná.
- Stejným způsobem můžete využít systém tzv. chytré domácnosti a osvětlení a stínění pomocí počítače či mobilu.
Text: Táňa Pikartová
Foto: Shutterstock a se svolením firmy TOKOZ