Nadzemní, nebo zapuštěný bazén?
Bazén v zemi představuje komfortní řešení a možnost nerušivě zakomponovat koupací nádrž do terénu. Nadzemní bazény vyjdou výrazně levněji a po sezóně je snadno složíte a uskladníte.
Rozhodování mezi oběma uvedenými možnostmi může vypadat především jako volba mezi rychlým levným řešením (nadzemní bazén) a poměrně náročnou stavbou, která obvykle zahrnuje i úpravu terénu a investici v řádech desítek i stovek tisíc.
Pokud jde o náklady, je to zdánlivě jasná volba, ale stojí za úvahu i fakt, že vybudování klasického zapuštěného bazénu může výrazně zvednout cenu nemovitosti. Postavíte-li navíc takový bazén dostatečně velký a hluboký, bude plavání a koupání bez kompromisů. Je ale potřeba počítat s dalšími nezanedbatelnými náklady.
Rychle postavený a relativně levný nadzemní bazén může přinést rovněž hodně radosti, navíc umožňuje flexibilnější reakci například na sucho a cenu vody: když se jeho rozložení a napuštění nevyplatí nebo k tomu zrovna nevybízí počasí, prostě ho necháte schovaný. Připomeňme, že bazény bohužel představují koupání vrcholně nehospodárné a neekologické, a pokud je pro vás tato otázka důležitá, zvažte raději vybudování přírodního koupacího jezírka s kořenovou čističkou vody nebo plavání v blízkém rybníku.
Zapuštěné bazény
Zvláště v minulosti je lidé u chat a chalup stavěli i svépomocí, dnes jde v drtivé většině případů o zakázku pro specializovanou firmu. Nezapomeňte, že stavba bazénu může vyžadovat stavební řízení, dodavatelská firma by měla vše vědět a zajistit.
Začněte výběrem vhodného konstrukčního typu bazénu, vše je nutné konzultovat s vybraným dodavatelem a zvažovat rozpočet a umístění na pozemku. Důležitý je přístup slunce, dostatek soukromí a nutnost vyhnout se stínu stromů a okolních staveb. To jsou ostatně požadavky platné i pro nadzemní bazén. Nutné je i vhodné umístění strojovny filtrace, musí být dobře přístupná a není vhodné zapouštět ji do šachty pod úroveň terénu.
Nutné terénní úpravy pro zapuštěný bazén mohou zvednou rozpočet a často vyžadují přístup těžké techniky na pozemek
Je třeba počítat s vykopáním stavební jámy (o 70 cm větší, než je obvod nádrže bazénu) s tím, že různé materiály bazénových van mohou vyžadovat betonovou základovou desku, ale i pouhý podsyp. Nádrže se většinou při usazení obsypávají betonem, některé se montují na místě, jiné firma už hotové přiveze a umístí pomocí jeřábu nebo ručně. To vše je potřeba brát v úvahu vzhledem k ceně stavebních prací, dostupnosti terénu a podobně. Volba materiálu bazénové vany se obvykle řídí cenou, ale měla by vycházet i z předpokládaných nároků na provoz a odolnost bazénu.
Nadzemní bazény
Sezonní nabídka nadzemních koupacích nádrží je velká, bazény se často prodávají v setech s kartušovou či pískovou filtrací, schůdky a základním příslušenstvím, snadno je odvezete v autě a jejich postavení a napuštění obvykle nezabere víc než půlden. Poskytnou spíše osvěžení, moc si v nich nezaplavete, ale pro letní dny s dětmi na chalupě to může být postačující řešení. Vzhledem k menší stabilitě vyžadují dokonalou rovinu, jinak se budou přelévat a bortit.
Nejjednodušší jsou bazény s nafukovacím okrajovým prstencem, které se po rozložení a nafouknutí okraje samy „postaví“ při postupném napuštění vody. O něco stabilnější jsou bazény s jednoduchou konstrukcí z trubek, do nichž se zavěsí měkká „vana“. Na stavbu o něco náročnější jsou kruhové nádrže, jejichž okraj tvoří plech. Ty je možné koupit i s obložením imitujícím různé přírodní materiály, takže do zahrady mnohdy lépe zapadnou a jsou odolnější než bazény s nafukovacím prstencem. Kromě toho existují i dražší nadzemní bazény se samonosnou nádrží, případně bazény umožňující částečné zapuštění do terénu.
Co vše zaplatíte?
K ceně za pořízení bazénu přičtěte i provozní náklady, zejména navýšení platby za vodné a stočné, pokud nenapouštíte bazén z vlastního zdroje vody. Zvednou se i platby za energie (provoz filtrace, ohřev atd.), zaplatíte za bazénovou chemii a za nářadí pro čištění. Nákladná může být i úprava pozemku, kterou někdy vyžaduje i umístění nadzemního bazénu.
Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock