Cestování se psem
Cestujete často se svým psím miláčkem, třeba i na delší vzdálenosti, na dovolenou? Cestování se psem v autě nemusí být problém – stačí se jen dobře připravit. Máme pro vás pár tipů, které usnadní život vám i vašemu pejskovi.
„Pokud plánujete delší cestu, vyzkoušejte si nanečisto, jak pes cestování v autě snáší. Abyste nezjistili, že zrovna váš mazlíček zvrací za každou druhou zatáčkou, až ve chvíli, kdy plně naloženi zavazadly uháníte přes půl Evropy,” doporučuje Tereza Inemanová z oddělení chovatelských potřeb MALL.CZ.
Bezpečnost pro vás i psa především
Silniční zákon ukládá pro cestování se psem jisté povinnosti. Každý řidič musí zvíře zajistit, aby nezasahovalo do řízení auta a neohrožovalo kohokoli uvnitř vozu ani bezpečnost silničního provozu. Pes by tak rozhodně neměl za jízdy lézt přes sedačky nebo prolézat řidičovi pod nohy.
Oblíbenou a nenákladnou pomůckou jsou ochranné sítě. Síť se připevní za přední sedadla a zabrání psovi v poskakování po řidičově hlavě.
Dalším jednoduchým způsobem, jak pejska udržet na místě, jsou bezpečnostní autopásy. Do těch psa „zakšírujete“ a k sedadlu ho připoutáte díky úchytu pro klasické automobilové pásy. Máte tak jistotu, že vás zvíře nebude rozptylovat při řízení, navíc pás chrání psa i vás v případě náhlého zastavení vozu.
Praktické pro přepravu chlupatých miláčků jsou rovněž ochranné přehozy. Ty chrání auto před znečištěním a některé díky otvoru umožňují připnutí psa bezpečnostními pásy.
Pro menší plemena jsou vhodné také přepravky Ty jsou k dostání v různých velikostech a k sedadlu je můžete jednoduše upevnit standardními bezpečnostními pásy. Pokud cestujete s větším psem, možná by se vám mohly hodit transportní klece, které slouží pro bezpečný převoz psa v zavazadlovém prostoru.
Před cestou
Pejska před cestou raději nekrmte, a pokud mu hrozí při cestování nevolnosti, poraďte se s veterinářem ohledně vhodných léků proti zvracení. Léky podejte včas před jízdou a psa rovněž důkladně vyvenčete. Ušetříte si zbytečné komplikace.
Do auta nezapomeňte přibalit tekutiny pro psa a také oblíbenou stravu, pokud bude cesta delší. Lepší je však jídlo psovi během jízdy nepodávat. Hodit se mohou i vlhčené ubrousky.
Dělejte zastávky
Stejně jako se potřebujete protáhnout vy, dopřejte pravidelné proběhnutí i svému pejskovi. Venčícími zastávkami každou hodinu nemůžete nic pokazit a váš pes zastávky ocení. I v těchto situacích vám skvěle poslouží bezpečnostní pásy – zajistí totiž, že vám pes nečekaně nevyskočí ze zadního sedadla, třeba pod okolojedoucí auto… Psa také nikdy nenechávejte čekat samotného ve stojícím autě. To se v teplém počasí mění ve skleník, kde pes trpí.
Výbavu pro cestování se psy koupíte nejen ve specializovaných kamenných obchodech, ale i v e-shopech, například www.mall.cz