Na podzim se kuny stahují do domů a chat, jak jim v tom zabránit?
Ne jeden chatař se na podzim už setkal s nevítaným a hlavně obtížným hostem – s kunou. Kuny na podzim nemají tolik příležitostí, kde se v teple schovat, a proto volí především půdy chat a domů. Kdyby se zde pouze schovávaly, tak by to zřejmě tolik nevadilo, ale kuny jsou škůdci, které u sebe na půdě rozhodně nechcete.
Kuna dokáže na půdě vyvést velkou neplechu, která vás může ve výsledku stát nemalé peníze. V první řadě se totiž na půdě nachází tepelná izolace, která je především na zimu velmi důležitá. Tu ale kuna dokáže odevšad hravě vytahat a rozcupovat. Vám pak nezbude nic jiného, než izolaci pořídit novou. Na půdě se ale také nachází množství kabelů, které kuna také rozkouše. V tomto případě ale hrozí nebezpečí zkratu a následného požáru, což už jsou škody velkých částek. Nehledě na to, že pokud se kuna na půdě zabydlí, její trus bude všude a brzy ho ucítíte i v domě či chalupě. Zároveň je její trus nebezpečný, proto je přenašečem virů a bakterií, které mohou způsobit vážné nemoci. Tudíž není radno brát kunu na lehkou váhu. Jak ji ale zabránit, aby se na půdě nezabydlela?
Lidské a zvířecí vlasy a chlupy
Kuna, i když je to také predátor, tak se velkých predátorů bojí, včetně lidí. I když se za posledních pár let s lidskou přítomností více sžila, stále do bezprostřední blízkosti člověka nepůjde. Proto až půjdete ke kadeřnici, nechte si ostříhané vlasy, které pak dejte na půdu. Je to vhodné kombinovat i s chlupy velkých predátorů, takže pokud máte poblíž zoo, zkuste se poptat po chlupech velkých šelem.
Pachové odpuzovače
Kuna má velmi dobře vyvinutý čich a stejně jako lidem, tak i jí některé pachy vadí. Zkusit tedy můžete naftalínové nebo chlorové tablety, které rozvěste do prostoru. Dle různých babských rad funguje i voda po holení nebo stromeček do auta. Nezapomínejte ale na to, že pachové odpuzovače musíte kontrolovat, protože pach časem vyprchává.
Ultrazvukové plašiče
Mezi jedno z nejnovějších řešení v plašení a prevenci proti kunám, jsou elektronické ultrazvukové plašiče. Nejen, že dokáží pomoci, když už kuna na půdě je, ale také skvěle funguje jako prevence, aby se kuna vůbec na půdě nezabydlela. Plašič totiž vysílá vysoké zvuky, které kunám vadí, a proto se pak k prostoru s tímto zvukem nepřibližují. Plašič i v průběhu času mění výšku tónu, a tím zamezuje tomu, aby si kuna na zvuk zvykla. Nejlepší na tomto řešení je, že plašič pouze nainstalujte na místo, zapojíte do elektrické sítě a již se nemusíte o nic starat. Je to tedy dlouhodobé preventivní řešení, do kterého se vyplatí investovat.
Kuna, i když vypadá jako nevinné zvíře, je zákeřný škůdce, po kterém zůstanou pouze škody a problémy, jež vás budou stát nervy a peníze. Je vhodné se preventivně proti kunám bránit. Je ale nutné podotknout, že stejně jako lidi, liší se kuna od kuny, a každé může vadit něco jiného. Nejlepší tedy je vyzkoušet kombinace nějakých preventivních řešení, a tím docílit vysoké ochrany před kunou.
Komerční prezentace