Kozlík a koza na řezání
Tradičním kozám na dřevo už dávno konkurují šikovnější skládací stojany. Ale ať už si kozu či kozlík koupíte, nebo sami vyrobíte, jde vždy o skvělou pomůcku pro snadnější a rychlejší řezání ručními i motorovými pilami.
Jeden z nejstarších vynálezů člověka – dřevěná koza, sestavená z oloupaných silnějších větví či kmínků, umožňuje řezat na špalky kulatinu do průměru 25 cm v délce do dvou metrů, nebo krátit silnější větve na krbová polena. Stačí je vložit do rozvidlené konstrukce.
Postavit takovou kozu dokáže každý kutil, který ji jen okoukne u souseda. Rozchod nohou (kolem 70 cm) ji zabezpečí proti převržení do obou stran, rozvidlení zajistí, aby řezané dřevo leželo ve výšce kolem 75 až 85 cm, a umožní co nejbezpečnější a nejpohodlnější řezání.
Dnes takovou kozu vyrobíme ještě jednodušeji z hranolů nebo plotovek, v kutilských časopisech se najdou i šikovné návody na skládací kozy, u kterých rozchod nohou zajišťují kovové řetězy.
______________________________________________________________________
Další články Speciálu Příprava palivového dřeva:
Nejlevnější palivo
Příprava dřeva na topení
Sekery vás nezklamou
Využijte dřevní odpad
Polínka v suchu
Topíme a vaříme
Kotle a kamna na dřevo
________________________________________________________________________
Od nástupu řetězových hobby pil ale nároky na rychlejší a výkonnější řezání způsobily, že někteří výrobci začali stojany na dřevo nabízet v technicky vytříbenější podobě skládacích ocelových koz. Některé pamatují i na možnost upevnit pilu do jednoduchého kloubového držáku, který je přišroubován na bok šikmé nohy a pomáhá pilu bezpečně vést jednou rukou. Většinou jsou navíc opatřeny nastavitelným dorazem délky řezaných špalků a polen (20 – 30 cm).
Skládací a přenosné
Rámová konstrukce kovových koz bývá svařena nebo sešroubována z úhelníků či uzavřených profilů (jäcklů) a opatřena nátěrem proti korozi. Většinou se dá i složit, snáze se tak přenáší a lze ji zavěsit na hák na stěně komory, dřevníku nebo garáže. Hmotnost se pohybuje od 10 do 12 kg.
V prodejnách jsou k dostání například kovové kozy, na kterých ozuby rozvidlených ramen zabezpečují řezaný kus proti nežádoucímu pootáčení.
Po krátkém zácviku se počet nařezaných kusů s takovou pomůckou zvýší až trojnásobně tím, že není nutné motorovou pilu mezi jednotlivými řezy vyžadujícími posun kusu odkládat.
Existuje i tzv. „finská koza,“ což je jednoduchý skládací stojan, obvykle se třemi až čtyřmi páry trubek, na jejichž řetízkovou spojku naskládáte podle průměru až několik desítek větví, kmínků či kusů palivového nebo stavebního dřeva. Kusy s délkou od 100 do 120 cm vytvoří vlastní vahou držící svazek, který se dá ještě shora zpevnit nasazením kovových příček. Odstup tyčí lze nastavit podle toho, na jak dlouhá polínka chcete svazek dělit. Pila musí mít alespoň 35 cm dlouhou lištu, svazek dřeva „rozporcuje“ na délky 25, 33 nebo 50 cm.
Na špalky se stojanem
Tradiční „rozkročené“ koze začínají konkurovat přenosné stojany na řezání dřeva do průměru 28 cm v libovolné délce, nejlépe však do 3 metrů. Pomocí křídlových matek se na místě během několika minut 12 až 18 kg těžká ocelová konstrukce sestaví a podle tloušťky řezaných kusů se nastaví výkyvná rámová vzpěra s ozuby tak, aby ze strany vložený kus bezpečně zaklínila.
Řezat se začíná z kratší strany přečnívajícího kusu a další řez následuje vždy z protější, více přečnívající strany, aby dřevo v místě upnutí bylo na ozuby co nejvíce přitlačováno. Stojan vyhovuje pravákům i levákům a umožňuje výkonné řezání bez zbytečných přestávek a hlavně bez dalšího pomocníka. Když se pod řezané místo postaví kolečko, odpadne po práci i odklízení pilin.
Kolik to stojí
K zjištění aktuálního cenového rozpětí prodávaných dřevařských koz a kozlíků poslouží například vyhledávač zboží Heureka, na němž zjistíte, že základní cena této užitečné pomůcky se pohybuje kolem 600 korun za tradiční dřevěnou kozu, která je vyrobená z latí a nepůsobí zrovna bytelným dojmem, ale na řezání větví či kuláčů menších průměrů by mohla postačit.
Na podobné ceně začínají i nejlevnější kozy z kovových profilů, přes tisícovku už zaplatíte za řezací stojan s integrovaným držákem na řetězovou pilu, což je užitečné a praktické.
Ceny samosvorných stojanů, které jsou pro řezání řetězovkou rovněž praktické, ale i koz, do nichž lze najednou naskládat větší množství kusů k naporcování na polínka, stojí od 1500 korun výš, cena nejdražších výrobků dosahuje částky kolem 3 500 korun.