Dejte rostlinám oporu
Některé rostliny vyžadují pro svůj zdárný růst oporu, jiné se potřebují popínat. Význam různých opor je tedy zejména v tom, že pomáhají rostlinám přežít. Ale můžou i zajímavě zdobit exteriér.
Typickým příkladem původně praktické opory zajišťující růst je pergola. Vegetací bohatě propletená a obrostlá dřevěná nebo kovová konstrukce umožňuje určitým druhům rostlin neomezený rozvoj a růst a zároveň vytváří stinný solitér, pod nímž je možné procházet nebo usedat v příjemném chládku.
Podobný účel má v tradiční zahradní architektuře i loubí, jehož velkorysou podobu stále najdete v některých zámeckých či městských parcích. Existuje jen málo efektnějších prvků, než je mnohdy neprodyšný přírodní tunel vytvořený kombinací promyšleného zastřihování a tvarování vhodných druhů dřevin porůstajících dřevěné nebo kovové oblouky. O něco podobného v menším měřítku se samozřejmě můžete snažit i doma na zahradě, potřebné konstrukční prvky se dají vyrobit i koupit.
Rajčata a tyče
Chcete-li si efekt popínání a jeho zdárný vliv na rozvoj i výnos rostliny vyzkoušet v praxi, jsou na to vhodné některé odrůdy rajčat. Postačí pěstební nádoba nebo menší záhon a ze silnějších prutů můžete vytvořit opory, na něž se úponky postupně uvazují. Je možné i koupit kroucené tyče, po nichž se vyrůstající keříky umí pnout bez uvazování. Pruty či tyčky lze v horní části spojovat a vytvořit tak obdobu minipergoly, která rajčatům rovněž usnadní růst a pěstiteli pak sklizeň.
U zeleniny je opora často velmi důležitou cestou k zajištění kvalitní sklizně, protože pokud byste popínavým rostlinám oporu neposkytli, budou se plazit po zemi, mnoho plodů zbytečně shnije a vy si jich neužijete. Obecně platí, že rostliny s vlastními úponky potřebují jen to nejnutnější v podobě provázků, drátků nebo plůtku, zatímco plazivé rostliny bez úponků a přísavek (např. právě rajčata) vyžadují důkladnější konstrukci a někdy i uvazování.
U zeleniny je popínání i praktické a zajistí cestu k vyšším výnosům, protože plody nehnijí na zemi a pod listy a snadněji se sklízejí
Co může být oporou?
Vše, co se dá vyrobit nebo koupit. U opor je možné pragmaticky improvizovat nebo je pojmout velkoryse a zdůraznit i jejich dekorativní účel. Opory se liší podle toho, zda jsou uchyceny na zeď (žebříky, mřížky), nebo jsou umístěny ve volném prostoru (oblouky, pergoly, jehlany, válce, opory pro keře).
Mnoho z uvedených opor lze koupit v zahradnictvích či v hobbymarketech, obvykle v provedení ze dřeva (méně odolné, vyžaduje nátěr) nebo z poplastovaných drátů (vysoce odolné, praktické, ne vždy se hodí do daného typu zahrady). Těmito produkty se můžete nechat inspirovat i při domácí výrobě. Hoblované laťky nebo poplastované dráty je často hezčí a stylovější nahradit loupanými či neloupanými pruty, větvemi nebo kmínky (drobnou kulatinou) a využít tak materiál z prořezů nebo odstraněných náletových dřevin. Čerstvé pruty či tenčí kulatinu lze často velmi zajímavě zaplétat a provazovat a vytvářet tak různé plůtky, opory či žebříky v dokonale přírodní podobě, které s okolní vegetací zcela splynou.
Co se dá koupit?
- Popínací tyče
- Stavebnice pergol
- Oblouky a treláže
- Plůtky
- Nástěnné popínací mřížky
- Drátěné opory keřů
Dobré rady
- U popínavých rostlin se vždy seznamte se zásadami jejich pěstování a střihu. Jen tak docílíte, aby se využil maximální potenciál popínavého efektu, aby rostlina prospívala a dobře vypadala.
- Pamatujte na to, že jakmile opory zarostou, dostává se k nim už velmi těžko a jejich údržba je složitá. Zvláště dřevěné konstrukce, plůtky, žebřík, nástěnné mřížky nebo treláže včas opatřete několika vrstvami ochranného nátěru.
- Kovové konstrukce rovněž vyžadují nátěr hned na začátku, poplastované dráty jsou praktické a bezúdržbové.
Nejznámější popínavky
- Břečťan
- Vistárie
- Zimolez
- Přísavník
- Plamének (klematis)
- Popínavá růže
- Hortenzie
- Hrachor
Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock