Vodní prvky v zahradě

Vodní prvky dotvářejí atmosféru zahrady a slouží také jako zdroj vody. Můžete si je postavit či vyrobit nebo si vybrat fontánu, kašnu či chrlič na trhu. Jedním ze způsobů hospodárného využití dešťovky mohou být právě tyto dekorativní i užitková zařízení.

Výběr hotových vodních prvků či jejich jednoduchých stavebnic pro stavbu svépomocí je na trhu obrovský. Můžete volit podle materiálu, ceny, charakteru zahrady i podle toho, zda se vám líbí spíše moderní design, tradiční tvary, nebo napodobeniny romantické klasiky zámeckých zahrad.

Dostatečně velký rezervoár na dešťovku umožní připojení pumpy i vybudování jezírka

Vzhled zahrad se nejčastěji dotváří nejrůznějšími kašnami, fontánkami nebo ptačími pítky a všechny tyto prvky mohou být buď samostatně stojící a případně přenosné, nebo nástěnné. Mohou být vyrobeny z litiny, keramiky, ale také z kamene či dřeva nebo z odolných pryskyřic (polyresinu), které imitují vzhled přírodních materiálů nebo kovu.

V průmyslově vyráběných vodních prvcích se o vodní režim obvykle stará malé tiché čerpado, ale vyloučeno není ani použití samospádových systémů.

 

Jak pečovat o polyresin

Volba výrobků z polyresinu je praktická z řady důvodů. Na rozdíl od kamene či litiny jsou kašny a fontány z polyresinu lehčí, lze s nimi snadněji manipulovat a je možné je bez obtíží přestěhovat na zimu pod střechu. Polyresin můžete snadno očistit vlhkým hadrem a doporučuje se to čas od času zvláště na místech, kde neprotéká voda. Během údržby je vhodné zkontrolovat stav čerpadla a hadiček a po nějaké době je vždy i vyčistit. Dělejte to častěji, pokud máte tvrdou vodu, abyste předešli přílišnému usazování vodního kamene. Elektrická čerpadla a jejich příslušenství jsou nejcitlivější součástí vodních prvků, ať už jsou fontány či kašny vyrobeny z jakýchkoli materiálů. Věnujte jim tedy pravidelnou péči i v případě, že vedou vodu v jinak víceméně nezničitelném kameni nebo litině.

 

Výška hladiny

Kromě elektrického pohonu mohou fungovat čerpadla fontánek a kašen také na solární pohon. Oba systémy pak kromě statického existují i v plovoucím provedení, které se hodí pro jezírka a větší dekorativní nádoby, v nichž můžete zároveň rozmístit vodní rostliny a kameny. Pokud nekupujete vodní prvek se zabudovaným čerpadlem a sestavujete ho z více komponentů, je u miniaturních elektrických pump nutné brát v úvahu výšku hladiny v nádobě, z níž čerpají vodu. Například některým solárním čerpadlům stačí hloubka 5 až 7 centimetrů. Deska s pumpou se v tomto případě pokládá na vodní hladinu. Při dopadu slunečních paprsků se pumpa uvede do chodu a vede vodu do trysek.

 

Ptačí pítka

  • V zahradě u chalupy by nemělo chybět osvěžení pro drobné zpěvné ptactvo – ptačí pítko. Ptáci jsou nejen příjemnými, ale i užitečnými pomocníky na zahradě. Měli bychom jim tedy zajistit i vhodné podmínky pro život.
  • V létě se neobejdou bez vody, proto do zahrady umístíme ptačí pítko. Ideálním materiálem je kámen nebo keramika. Okraj by mělo mít pítko tvarovaný tak, aby tu malí opeřenci mohli pohodlně usednout. Větší nádoba poslouží i jako koupadlo.
  • Kámen do zahrady nenápadně a přirozeně zapadne, keramika zas nabízí možnost libovolného tvarování i barevnosti, takže praktické pítko může být i nápaditou a dekorací.
  • Pítko má většinou podobu talíře nebo mísy, kterou může ještě ozdobit drobná plastika.
  • Aby byli ptáčci v bezpečí před predátory, je vhodné instalovat pítko výš nad zem.

Vodní prvky v zahradě