Jak uklízet bez chemie
Vlastní, domácí čisticí prostředky mají dvě základní výhody: ušetří finance a jsou šetrnější k přírodě. Navíc je jejich výroba jednoduchá a většinu potřebných surovin máme běžně doma.
I přesto, že jsou obchody napěchovány zaručenými čisticími prostředky na všechno, dokonce s jedinečnou účinností na každou jednotlivou část oděvu, na každý druh nádobí nebo nábytku či podlahy, lidé si stále více uvědomují, že bez chemie v domácnosti je možné nejenom žít, ale také uklízet, a tak hledají návody, jak si takové domácí čisticí prostředky vyrobit ze surovin, které jsou doma, a jak je efektivně používat. Tak, jak to dělaly už naše babičky.
Ekologie je jen jedna, stejně tak planeta
Můžeme začít u ekologické šetrnosti, pokračovat ke zdravotní nezávadnosti domácích úklidových prostředků a skončit u finančních úspor, kterými domácí výroba přípravků na čištění nebo praní rodinnému rozpočtu výrazně uleví.
Každý z těchto důvodů je dostatečně razantní, abychom alespoň zkusili některý z domácích čisticích prostředků použít. A pokud úklid s nimi uspokojí naše představy o čistotě a voňavosti, případně dokonalosti našeho domova, pak třeba opravdu dáme chemii v kuchyních a koupelnách sbohem.
Vzhledem k tomu, že je vlastní výroba těchto produktů snadná, rychlá, dokonce může být mnohdy i zábavná, nezabere nám mnoho času. Soda, sůl, ocet a citrón, to jsou hlavní ingredience, které potřebujeme.
Jedlá soda, základní ingredience
Jedlou sodu lze použít na čištění celé kuchyně, ideálně funguje na mastnotu a skvrny od oleje. Směs vytvoříme jednoduše tak, že smícháme čtvrt hrnku jedlé sody s trochou vody v takovém poměru, aby měla konzistenci jako zubní pasta. Pak jen naneseme na papírovou utěrku trochu pasty a vyčistíme špinavé místo. S pomocí kartáčku s ní odstraníme i velice odolné nečistoty.
Jedlá soda se hodí také tehdy, když chceme vrátit lesk stříbrným předmětům, například příborům, které léty zešedly. Nejlépe ve dřezu je přelijeme vroucí vodou a přisypeme na ně šálek jedlé sody. Matný odstín rychle zmizí, a jestliže přece jenom na stříbře ještě zbyly nečistoty, stačí je vyčistit pastou z jedlé sody a vody z předešlého návodu. Místo jedlé sody můžeme použít na čištění rovněž škrobovou moučku nebo kypřicí prášek.
Na koupelnu se solí a octem
Je známo, že ocet je skutečně silný čisticí prostředek. Pomůže vyčistit celé velké plochy, ale i zašlé spáry a nepřístupné okraje a ohyby van nebo sprchových koutů. V troše vody zředíme ocet, do ruky vezmeme starý zubní kartáček a můžeme začít čistit. Stejný prostředek můžeme použít i na čištění zrcadel a oken či koberců, které pokáleli domácí mazlíčci.
Sůl je skvělým pomocníkem pro vyprání žlutých skvrn od pocení na bílém prádle. Stačí, když prádlo před praním namočíme do slané vody, stejně tak můžeme slanou vodu použít i pro změkčení nových džínů.
Slupky od citrusů jsou poklad
Ač se to nezdá, citrusový čistič s octem je velmi vysoce účinný, a to jak při běžném úklidu, tak i na odstranění velmi odolné špíny, jako je rez, mastnota nebo vodní kámen.
Abychom si tohoto čisticího prostředku mohli vyrobit dostatečné množství, schováváme si slupky nejlépe od chemicky neošetřených citronů, pomerančů, mandarinek či grepů. Naložíme je do octa a po alespoň dvou týdnech louhování tekutinu slijeme do uzavíratelné sklenice nebo rozprašovače. Slupky můžeme zalít octem a nechat louhovat ještě jednou. Do roztoku lze přidat voňavé koření, třeba tymián, který je navíc antibakteriální.
Na nádobí a sklo
Nádobí vložíme do mísy s vodou, do níž jsme přidali prášek z drcené hořčice. Tuk z nádobí zmizí díky tomuto domácímu prostředku velmi rychle.
Sklo vyčistí domácí čistič, který získáme z alkoholu, vody a bílého octa. Stačí jeden hrníček čistého alkoholu, hrníček vody a jedna polévková lžíce bílého octa. Nalijeme do lahvičky s rozprašovačem a používáme pravidelně při čištění skleněných ploch.
Čistidlo a ochrana na dřevo
Univerzální čisticí pasta vhodná na různé typy povrchů se dá vyrobit z citronové šťávy a jedlé sody. Stačí je smíchat tak, aby vznikla hustá pasta. Vzhledem k tomu, že citronová šťáva působí jako přírodní bělidlo, je dobré před použitím pasty nejdříve vyzkoušet její účinky na skrytém místě povrchu, který chceme čistit.
Citronová šťáva je jednou z ingrediencí i tehdy, pokud si chceme připravit ochranný napouštěcí olej na dřevěný nábytek. Výroba je opět jednoduchá, stačí smíchat jeden hrníček olivového oleje a půl hrníčku citronové šťávy. Aby se se směsí dobře pracovalo, je výhodné ji nalít do skleničky s rozprašovačem, pak už jenom postříkáme nábytek a následně směs měkkým hadříkem rozetřeme po povrchu nábytku a poté doleštíme. Směs má dva účinky: kyselé šťávy snadno dokážou rozpustit nečistoty a olivový olej povrch dřevěného nábytku ochrání a osvěží. Směs z těchto přísad si můžeme udělat i do zásoby.
Citron v další úloze
Citron je jedinečným pomocníkem i jako pohlcovač zápachu v kuchyni, ať už ze dřezu, nebo z lednice. Stačí vymačkat šťávu z poloviny citronu, nalít ji do dřezu a nechat působit. V lednici zase pomůže na zápach rozkrojený citron posypaný kuchyňskou solí.
Text: Táňa Pikartová
Foto: Shutterstock